Hybridní dodávky Fordu detekují nízkoemisní zóny. Na elektřinu se přepnou samy

Lze očekávat, že tuto funkci začne u svých hybridů používat stále více automobilek.

Nová auta jsou stále chytřejší, takže není divu, že i nové plug-in hybridní dodávky od Fordu budou samy vědět, zda zrovna nevjíždí do nízkoemisní zóny města. Zákazy či omezení vjezdu vozům se spalovacími motory do určitých částí měst se budou nepochybně stále rozšiřovat. Ford tak chce jít s novou funkcí naproti řidičům, ale také metropolím, které usilují o zlepšení kvality ovzduší v ulicích.

TEST Ford Kuga 2.5 PHEV: Velmi dobrý plug-in hybrid, jen šitý horkou jehlou

TEST Ford Kuga 2.5 PHEV: Velmi dobrý plug-in hybrid, jen šitý horkou jehlou

V nových plug-in hybridních dodávkách Transit Custom PHEV a Tourneo Custom PHEV se tedy objevuje takzvaný geofencingový modul v rámci GPS. Díky sledování polohy dodávky automaticky detekují vstup do předem definované nízkoemisní zóny a přepnou se do čistě elektrického režimu. Termín geofencing zde označuje virtuální „oplocení“ určité geografické oblasti.

Jakmile vůz tuto oblast opustí, automaticky se přepne na nejvhodnější režim pohonu pro danou situaci. Funkce plug-in hybridních dodávek se pak může uplatnit nejen v centrech měst. Provozovatelé mají možnost definovat si vlastní ekologické zóny, například v okolí škol, dětských hřišť, popřípadě administrativních a logistických zón.

Za volantem Fordu Transit PHEV: Vážně někdo potřebuje dodávku do zásuvky?

Za volantem Fordu Transit PHEV: Vážně někdo potřebuje dodávku do zásuvky?

Řidičům tímto samozřejmě odpadá starost a nemusí hlídat, do které části města mohou či nemohou se spuštěným spalovacím motorem. Modul navíc zaznamenává údaje o provozu na elektřinu ve vymezených oblastech. Zašifrovaná data tak lze poté sdílet s místně příslušnými úřady, které mohou tímto způsobem ověřit, zda provozovatel skutečně dodržuje podmínky vjezdu do nízkoemisní zóny.

TEST Volkswagen Grand California 680: Dovolená na Slovensku jezdící, spící

Volkswagen Grand California 680

Největší obytný Volkswagen měří na délku skoro sedm metrů, přitom ale jezdí jako klasická dodávka. Jeho schopnosti jsme vyrazili prověřit na Slovensko.

13.  8.  2020 | Vladimír Kadera | 13 příspěvků
Za volantem nové Toyoty Yaris: Hybrid s třemi válci nelže a má skvělý podvozek!

Toyota Yaris 1.5 Hybrid

Čtvrtá generace yarisu je v Evropě nejdůležitějším modelem značky. Pro Čechy navíc zajímavá i tím, že se bude nově vyrábět u nás u Kolína. S novinkou jsme se mohli blíže seznámit na prázdných silnicích v okolí Bruselu.

11.  8.  2020 | Michal Dokoupil | 71 příspěvků
TEST Suzuki Ignis 1.2 DualJet Hybrid 4x4: Jak roztomilý Japonec vyzrál na EU

Suzuki Ignis 1.2 DualJet Hybrid 4x4

Zatímco řada evropských automobilek šíří názor, že malá SUV a crossovery pohon 4x4 nepotřebují, Suzuki se s tím nepáře a v modelu Ignis jej nabízí. Po nedávné modernizaci dokonce s hybridním pohonem, který je pro daný model jedinou možností.

9.  8.  2020 | Jan Mička | 56 příspěvků