Husté sněžení trápí české řidiče

V noci z úterý na středu zasáhly Českou republiku největší sněhové přívaly letošní zimy. Místy až 35 centimetrů nového sněhu komplikuje především dopravu, sněžení je místy tak silné, že i přes maximální péči silničárů zůstávají na vozovkách neustále centimetry uježděného sněhu. Tato situace vládla ráno prakticky na celém území republiky, všechny dálnice a silnice první třídy však byly se zvýšenou opatrností sjízdné.

Dopoledne jsem absolvoval cestu z Českých Budějovic do Prahy, kterou jsem urazil za dvojnásobek běžného času. Největší komplikací však nebyl samotný sníh na silnicích, snížená viditelnost nebo nepřipravenost silničárů, ti svou práci tentokrát zvládli na jedničku, ale spíše nepřipravenost mnohých řidičů, ať po stránce výbavy automobilu nebo jejich řidičských schopností. Většinu cesty podmínky dovolovaly bez zvýšeného rizika cestovat běžnou devadesátkou, našlo se ale nemálo takových, kteří bezdůvodně pomalou jízdou zdržovali ostatní a na silnicích se tak vytvářely dlouhé kolony, v nichž docházelo k drobným kolizím.

U mnohých aut bylo zjevné použití letních pneumatik, což za daných podmínek považuji za šílenství. Chápu, že každý má své limity jinde a nerad bych někoho nutil k jízdě, kterou nebude považovat za bezpečnou, přesto bych doporučil se každé ráno dvakrát zamyslet nad tím, zda je dobré vyjíždět v takových podmínkách na letních pneu nebo bez jakýchkoli zkušeností s jízdou na zasněžené silnici.

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 17 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků