Hurikán Katrina zvedne ceny pohonných hmot

Hurikán Katrina, který v posledních dnech devastuje oblast Mexického zálivu a jih Spojených států, bude mít globálnější následky. Už v dobách předpokladů následků vzrostla cena americké ropy až na 70,80 USD za barel, což byl nový rekord. Samotný hurikán má zá následek výpadek produkce až 1,8 milionu barelů ropy denně. V postižených oblastech Spojených států poměrně rychle stoupá cena pohonných hmot a očekává se, že krátkodobě vzroste až o 20%. Ačkoli jsou Spojené státy poměrně vzdálené od Evropy, vliv této přírodní katastrofy vyvolá s největší pravděpodobností nárust cen ropy i benzínu po celém světě. Některé zdroje se obávají, že tento nárust ceny nebude jen dočasný a že tradičního zlevnění po létě se asi jen tak nedočkáme. Spojení následků hurikánu a zvýšené poptávce po palivech udrží vysokou cenu po dlouhou dobu.

Na této situaci se jasně ukazuje, co může způsobit výpadek produkce ve Spojených státech a jaký vliv mají na globální ekonomiku včetně cen ropy.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 29 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků