Hurikán Katrina zvedne ceny pohonných hmot

Hurikán Katrina, který v posledních dnech devastuje oblast Mexického zálivu a jih Spojených států, bude mít globálnější následky. Už v dobách předpokladů následků vzrostla cena americké ropy až na 70,80 USD za barel, což byl nový rekord. Samotný hurikán má zá následek výpadek produkce až 1,8 milionu barelů ropy denně. V postižených oblastech Spojených států poměrně rychle stoupá cena pohonných hmot a očekává se, že krátkodobě vzroste až o 20%. Ačkoli jsou Spojené státy poměrně vzdálené od Evropy, vliv této přírodní katastrofy vyvolá s největší pravděpodobností nárust cen ropy i benzínu po celém světě. Některé zdroje se obávají, že tento nárust ceny nebude jen dočasný a že tradičního zlevnění po létě se asi jen tak nedočkáme. Spojení následků hurikánu a zvýšené poptávce po palivech udrží vysokou cenu po dlouhou dobu.

Na této situaci se jasně ukazuje, co může způsobit výpadek produkce ve Spojených státech a jaký vliv mají na globální ekonomiku včetně cen ropy.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků