Honda vyvíjí nový motor

Nový čtyřválec i-DSI je součástí nové generace motorů série “i”. Tyto motory vynikají svým odlehčením, kompaktností, vysokým výkonem...
Honda vyvíjí nový motor
Nový čtyřválec i-DSI je součástí nové generace motorů série “i”. Tyto motory vynikají svým odlehčením, kompaktností, vysokým výkonem a dostatečným točivým momentem ve všech otáčkách motoru. Za účelem dosažení kombinace velmi nízké spotřeby paliva a čistých emisí, používá intenzivní spalování. Motor i-DSI bude instalován do nového malého vozu, jehož představení je plánováno na červen 2001.

Tento motor je vybaven dvěmi zapalovacími svíčkami v každé z jeho nově konstruovaných, kompaktních spalovacích komor. Tyto svíčky jsou v závislosti na otáčkách a zatížení motoru aktivovány v různém pořadí, čímž dochází k inteligentnímu, dvoubodovému sekvenčnímu řízení zapalování za účelem dosažení intenzivního spalování paliva v celém rozsahu otáček motoru.

Pro zrychlení šíření plamene ve spalovací komoře, jsou tyto dvě zapalovací svíčky pro každý válec umístěné diagonálně. Tím se dosáhne rychlého spalování směsi vzduchu / paliva, které má za následek vysoký výkon z minimálního množství benzínu. Toto intenzivní spalování v celém rozsahu otáček nejen reguluje klepání motoru, ale umožňuje také mnohem vyšší kompresní poměr, čímž je dosažen maximální výkon 63kW (86k) při 5700 ot/min. (*2) a maximální točivý moment 119Nm (12.1kg-m) při 2800 ot/min. Motor je doplněn nově vyvinutou, odlehčenou, kompaktní převodovkou Honda s plynule měnitelným převodem (CVT), která minimalizuje ztrátu výkonu motoru za účelem dosažení velmi nízké spotřeby paliva 4,35 l na 100 km (23 km/l) — jedná se o celosvětově nejvyšší úroveň pro sériové vozidlo poháněné benzínovým motorem, která je ve shodě s japonskými standardy efektivnosti paliva pro rok 2010.

Dále byly také značně sníženy škodlivé výfukové emise: uznání čistého provozu motoru i-DSI je vyjádřeno osvědčením “Low Emissions Excellence”, které vydává japonské ministerstvo dopravy.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 13 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků