Honda nasazuje do svých vozů černou skříňku

Když spadne letadlo, mají vyšetřovatele k dispozici dvě černé skříňky, které zaznamenávají jak hlasovou komunikaci v kabině pilotů, tak informace ze všech možných přístrojů. Díky tomu jsou schopni analyzovat, co se s letadlem dělo a mají více možností, jak určit příčinu nehody.

U automobilů je v současnosti nemalý problém zjistit, jak se nehoda skutečně odehrála, a proto se již delší dobu ozývají hlasy, že obdoba černé skříňky by často pomohla jednoznačně určit viníka.

Japonská automobilka Honda je lídr v tomto směru a svým zákazníkům umožní pořídit si za příplatek obdobu černé skříňky. Celý systém v podstatě obsahuje minikameru umístěnou na zadní stěně zpětného zrcátka a záznamového zařízení s paměťovou kartou, na který se průběžně ukládá záznam.

Pokud se kapacita karty vyčerpá, začne se záznam nahrávat od počátku. Pokud se stane nehoda, je na kartě uloženo posledních osm sekund před nehodou a dalších až 12 sekund po nehodě.

Systém je zcela pasivní a slouží jen k tomu, aby existoval nějaký záznam co se před, během a po nehodě odehrálo, což může usnadnit zjištění příčiny nehody.
 

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 29 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků