Honda nasazuje do svých vozů černou skříňku

Když spadne letadlo, mají vyšetřovatele k dispozici dvě černé skříňky, které zaznamenávají jak hlasovou komunikaci v kabině pilotů, tak informace ze všech možných přístrojů. Díky tomu jsou schopni analyzovat, co se s letadlem dělo a mají více možností, jak určit příčinu nehody.

U automobilů je v současnosti nemalý problém zjistit, jak se nehoda skutečně odehrála, a proto se již delší dobu ozývají hlasy, že obdoba černé skříňky by často pomohla jednoznačně určit viníka.

Japonská automobilka Honda je lídr v tomto směru a svým zákazníkům umožní pořídit si za příplatek obdobu černé skříňky. Celý systém v podstatě obsahuje minikameru umístěnou na zadní stěně zpětného zrcátka a záznamového zařízení s paměťovou kartou, na který se průběžně ukládá záznam.

Pokud se kapacita karty vyčerpá, začne se záznam nahrávat od počátku. Pokud se stane nehoda, je na kartě uloženo posledních osm sekund před nehodou a dalších až 12 sekund po nehodě.

Systém je zcela pasivní a slouží jen k tomu, aby existoval nějaký záznam co se před, během a po nehodě odehrálo, což může usnadnit zjištění příčiny nehody.
 

Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

dnes | Milan Lažanský
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků