Honda nasazuje do svých vozů černou skříňku

Když spadne letadlo, mají vyšetřovatele k dispozici dvě černé skříňky, které zaznamenávají jak hlasovou komunikaci v kabině pilotů, tak informace ze všech možných přístrojů. Díky tomu jsou schopni analyzovat, co se s letadlem dělo a mají více možností, jak určit příčinu nehody.

U automobilů je v současnosti nemalý problém zjistit, jak se nehoda skutečně odehrála, a proto se již delší dobu ozývají hlasy, že obdoba černé skříňky by často pomohla jednoznačně určit viníka.

Japonská automobilka Honda je lídr v tomto směru a svým zákazníkům umožní pořídit si za příplatek obdobu černé skříňky. Celý systém v podstatě obsahuje minikameru umístěnou na zadní stěně zpětného zrcátka a záznamového zařízení s paměťovou kartou, na který se průběžně ukládá záznam.

Pokud se kapacita karty vyčerpá, začne se záznam nahrávat od počátku. Pokud se stane nehoda, je na kartě uloženo posledních osm sekund před nehodou a dalších až 12 sekund po nehodě.

Systém je zcela pasivní a slouží jen k tomu, aby existoval nějaký záznam co se před, během a po nehodě odehrálo, což může usnadnit zjištění příčiny nehody.
 

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 15 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků