Honda má velké plány: nové továrny, nové modely, nové motory

Japonská automobilka Honda představila své plány, které chce v následujícím období splnit. Mezi nimi figuruje výstavba nových továren, vývoj nových naftových motorů, hybridních systémů a také vývoj a následná výroba zcela nových modelů.

Třetí největší japonská automobilka Honda Motor investuje přes miliardu dolarů do výstavby nových továren v Japonsku, USA a Kanadě. Tyto továrny by měly zajistit, aby v roce 2010 Honda produkovala přes 4,5 mil. nových vozů proti nynějším 3,4 mil. Továrna ve Spojených státech bude stát 400 mil. USD a provoz by měla zahájit v roce 2008. Předpokládaná produkce je 200 000 vozů. V Kanadě bude Honda investovat přes 140 mil. USD a produkce by zde měla také dosáhnout 200 000 vozů. Největší balík však Honda bude investovat v domovském Japonsku. Zde vybuduje nový závod za 640 mil. USD a bude zde produkovat také okolo 200 000 vozů ročně. Tím se zvýší japonská produkce z nynějších 1,3 na 1,5 mil. vozů ročně.

Mezi zcela novými modely, které chce Honda v následujícím období přivést na trh, bude rodinný vůz s hybridním pohonem a nízkou cenou. Ten nebude odvozen od žádného stávajícího modelu. Novinka by měla přijít na trh v roce 2009 a roční výroba by měla dosáhnout 200 000 vozů. Z dostupných informací to vypadá pro Evropu dobře, protože tento model by měl doplnit nabídku i u nás. Ovšem v jaké míře není prozatím známo, protože tento vůz bude vyráběn v Japonsku a polovina z produkce, tedy okolo 100 000 vozů bude putovat na severoamerický trh.

Velkou novinkou je také nový naftový čtyřválec, který by měl nahradit nynější naftový motor 2,2 i-CTDi. Není prozatím jasné, zda Honda vyrobí dvě varianty, které by pokryly širší spektrum zákazníků a které by mohly být nasazeny i do menších modelů, protože stávající motor je pro malé vozy velký a navíc zákazník si nemá z čeho vybrat. Nový přímovstřikový naftový motor bude určen i pro Spojené státy a to i z důvodů plnění emisní normy Euro 5.

Honda také informovala, že do roku 2010 chce modifikovat stávající motory tak, aby vykazovaly menší spotřebu. Ta by měla klesnout do daného termínu v průměru o pět procent, ale ještě lepší plány má u stávajících čtyřválců i-VTEC, kde chce dosáhnout snížení spotřeby až 13 procent a u šestiválců o 11 procent.

Honda, jakožto lídr výroby a vývoje hybridních pohonů v kombinaci benzínový motor + elektromotor chce také do roku 2010 přinést inovovaný systém, který by přinesl další úsporu paliva, zlepšil ekologickou bilanci těchto vozů, zlepšil ekonomickou výhodnost při zakoupení a také zlepšil výkony tohoto systému.
TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

včera | Jan Mička | 41 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 67 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků