Honda dosáhla průlomu ve vodíkovém pohonu. Cenou se vyrovná dieselům a nedostatek stanic má důvtipné řešení

Honda vodíku věří a má perspektivní plány do roku 2050. Určitě nejde o planá slova. Na projektech pracuje už nyní a příští rok se dočkáme první novinky na trhu.

I když budoucnost světového automobilismu vzhlíží k elektromobilitě, řada značek nechce vsadit pouze na tuto kartu. Mnoho z nich vidí obrovský potenciál ve vodíku. Konverze spalovacích motorů na ekologické palivo totiž není složitá. Větší ambice na zavádění však zůstávají nevyřčené, protože hlavním problémem je logistika vodíku a nízký počet čerpacích stanic.

Hrobové ticho nyní přerušila Honda s vizionářským plánem. Po zkušenostech nasbíraných s modelem Clarity Fuel Cell hodlá v příštím roce uvést na japonský a severoamerický trh vodíkový ekvivalent Hondy CR-V.

Z technického hlediska půjde o masivní krok kupředu, jelikož soustava vyvíjená ve spolupráci s General Motors má být ve srovnání s Clarity o polovinu levnější při dvojnásobné životnosti. Nízký počet tankovacích míst řeší integrace plug-in technologie, takže majitelé budou moci své vozy nabíjet doma nebo v práci.

Postupným vývojem chce Honda v roce 2030 dosáhnout cenové hladiny běžného dieselu při dalším zdvojnásobení životnosti. Masivní rozvoj však nezůstane pouze u osobních vozů. Již nyní automobilka spolupracuje s Isuzu v Japonsku a značkou Dongfeng v Číně na užitkovém automobilu, jehož testování v provozu odstartuje příští rok. Dalším pro Hondu perspektivním odvětvím jsou stavební stroje, například bagry a nakladače.

Pak už zbývá cesta ke hvězdám. To není vtip, jelikož japonská automobilka chce vodík dostat do vesmíru. Spolu s Japan Aerospace Exploration Agency pracuje na pohonu využívajícím sluneční energii k elektrolýze vody. Konečným milníkem je rok 2050 v podobě dosažení uhlíkové neutrality pro všechny produkty.

Honda

Japonská Honda vedle automobilů a motocyklů vyrábí také samostatné motory, elektrogenerátory nebo zahradní techniku. Společnost založil v roce 1948 Soichiro Honda. Od roku 1950 to je největší světový výrobce motocyklů.

Honda Civic • Honda Jazz • Honda CR-V • Honda HR-V • Honda NSX • Honda E

Diskuze (25) Další článek: Unikátní Ford ze sóji mohl způsobit revoluci, ale přišla válka. Bizarní prezentace odhalily tehdy neobvyklé vlastnosti

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Auta SUV na Heureka.cz