Honda Civic Type R ani po pěti letech nepatří do starého železa. Střihla si nový traťový rekord

Jedna z nejlepších ostrých předokolek se sice pomalu chystá do důchodu, ale i tak získala další z mnoha nejlepších zajetých časů na okruhu.

Výkon 235 kW, maximální rychlost 272 km/h, traťové rekordy na Nürburgringu, Magny-Cours, ve Spa, na Silverstonu, v Estorilu, na Hungaroringu nebo v japonské Suzuce... Tomu říkáme plodný život hot-hatche. Honda nás sice už nějakou dobu láká na nástupce, ale aktuální model stále jezdí a umí zajíždět skvělé časy. Jeho posledním úspěchem je traťový rekord na australském okruhu The Bend Motorsport Park.

Za volant usedl zkušený závodní pilot Tony D’Alberto, známý z australských sérií Endurance Championship a GT Championship. Téměř pětikilometrovou trať zajel s „obyčejným“ Civicem Type-R za 2 minuty a 13,251 sekundy. Poté osedlal o zhruba 23 kilogramů lehčí verzi Limited Edition na pneumatikách Michelin Pilot Sport Cup 2, s níž čas srazil o další sekundu.

Nová generace Civicu Type R se představí v letošním roce. Honda ladila své prototypy na severní smyčce Nürburgringu i japonských okruzích. Zatím se zdá, že nepůjde o tak komiksově divkou záležitost, jako u aktuální verze. Lze očekávat, že i nadále využije přeplňovaný čtyřválcový dvoulitr, vyrojily se však spekulace ohledně nasazení hybridního systému, a dokonce pohonu všech kol. Výroba nové generace bude probíhat v USA kvůli uzavření továrny Hondy v britském Swindonu.

Honda

Japonská Honda vedle automobilů a motocyklů vyrábí také samostatné motory, elektrogenerátory nebo zahradní techniku. Společnost založil v roce 1948 Soichiro Honda. Od roku 1950 to je největší světový výrobce motocyklů.

Honda Civic • Honda Jazz • Honda CR-V • Honda HR-V • Honda NSX • Honda E

Váš názor Další článek: Týden na zpátečku: Nová Alfa, dostupné závodění a skotský důchodce, co se fakt nenudí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,