Honda chce ukončit prodej čistě spalovacích aut v Evropě. Klíčový bude rok 2022

Hybridy a plně elektrická auta jsou pro Hondu v Evropě cestou kupředu.

V nabídce Hondy na evropském trhu se už hybridní i elektrická ústrojí postupně rozšiřují, zanedlouho ale japonská značka plánuje zásadní bod pro cestu elektrifikace modelového portfolia. Britský Autocar totiž přináší informace, že Honda chce do konce roku 2022 v Evropě přestat prodávat čistě spalovací vozy.

Potvrzení má Autocar od Iana Howellse, tedy samotného viceprezidenta evropské divize Hondy. Nabídka čistě spalovacích motorů v nových Hondách se tedy bude stále zmenšovat, načež chce automobilka přejít výhradně na portfolio hybridních či plně elektrických modelů. Ostatně například nová generace Jazzu už je pouze hybridem.

Nová Honda Civic se ukazuje v podobě prototypu. Je jednoduchá, bude se líbit

Nová Honda Civic se ukazuje v podobě prototypu. Je jednoduchá, bude se líbit

Howells také uvedl, že Honda věří v několikastupňový přístup ke zmenšování uhlíkové stopy. Pokud se však bude legislativa dále přiklánět k plně elektrické budoucnosti, například jako ve Velké Británii s návrhem zákazu prodejů i nových hybridních vozů od roku 2035, Honda se bude muset této cestě podřídit.

Přestože ale automobilka elektromobilitu podporuje, kvůli ceně zatím Howells nevidí plně elektrická auta jako jediné řešení pro zmenšování uhlíkové stopy. Druhou stranou je zase cena čistě spalovacích vozů, přesněji výše udělených pokut automobilkám za modely nevyhovující emisním normám. I evropská Honda tak započala spolupráci s americkou Teslou, od které bude stejně jako Fiat využívat takzvané emisní kredity pro plnění limitů.

Honda se přidává ke koncernu FCA. S pomocí Tesly chce splnit emisní limity

Honda se přidává ke koncernu FCA. S pomocí Tesly chce splnit emisní limity

Do elektrifikované nabídky Hondy dnes zapadá plně elektrická Honda e, zmíněný hybridní Jazz, hybridní verze SUV CR-V a nakonec i hybridní supersport NSX. Příchod nové generace Civicu se teprve očekává a jeho podobu pro americký trh ukázal nedávno představený prototyp sedanu. O evropské specifikaci je prozatím ticho, lze si ale představit, že i tady by Honda nasadila hybridní ústrojí, a to rovněž v případě ostré verze Type R.

Honda

Japonská Honda vedle automobilů a motocyklů vyrábí také samostatné motory, elektrogenerátory nebo zahradní techniku. Společnost založil v roce 1948 Soichiro Honda. Od roku 1950 to je největší světový výrobce motocyklů.

Honda Civic • Honda Jazz • Honda CR-V • Honda HR-V • Honda NSX • Honda E

Dacia Duster na LPG vládne všem. Byl o ni největší zájem, porazila i novou Octavii

Nejčtenější testy roku 2020

Nikde není psáno, že největší zájem musí být o pecky za miliony. Letos to v redakčních testech všem nandala Dacia Duster na LPG!

včera | Jan Mička | 157 příspěvků
TEST VW Arteon Shooting Brake 2.0 TDI DSG R-Line: Styl a komfort především

VW Arteon SB 2.0 TDI/147 kW

Že model Arteon dorazí také v provedení kombi, Volkswagen oficiálně potvrdil až loni v červnu. Shooting Brake působí takřka dokonale, ale je takový i ve skutečnosti?

17.  1.  2021 | Jan Mička | 55 příspěvků
TEST Subaru BRZ Final Edition: Devět let nás učilo tlačit na pilu. Teď už naposledy

Subaru BRZ Final Edition

Subaru již devátým rokem připomíná, že teď je ten správný čas na pořízení řidičského kupé za hodně dobré peníze. Kdo i letos zaváhá, nejspíš bude mít na nějakou dobu smůlu.

13.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 32 příspěvků