Hon na SUV ve Velké Británii nekončí, možná budou platit speciální poplatky

Velká Británie a Belgie patří k zemím, kde ekologové nejvíce bojují proti velkým SUV a čtyřkolkám ve městech. Zástupci jedné z organizací přišli na Londýnskou radnici s petici, která má více než pět tisíc podpisů a žádá, aby byl pro některé vozy zvýšen poplatek za vjezd do centra města až o čtyřicet procent.

Na rozdíl od minulých peticí nechtějí organizátoři úplně zakázat vjezd těmto vozidlům do centra, ale chtějí, aby majitelé se čtyřkolkami, off roady a SUV, které mají emise oxidu uhličitého větší než 225 g/km, platili více než ostatní. Nyní platí všechny vozy za vjezd do centra Londýna bez ohledu na velikost a emise stejný poplatek a ten by chtěli organizátoři petice změnit.

Dle jejich názorů nejde u těchto vozů pouze o ekologickou zátěž, ale také o fakt, že velké vozy jsou daleko nebezpečnější při nehodách nejen pro ostatní automobily, ale i pro chodce. Na druhou stranu uznávají, že každý si může svobodně zvolit jakékoli auto, ale stejně jako sazby za pojištění, mýto atd. se dělí dle hmotnosti, výkonu, nebo objemu motoru, tak i poplatek za vjezd do centra Londýna by se mohl vybírat dle jiného schématu, než nyní.

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

včera | Miro Mihálik | 34 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků