Hlavní město Praha zavede elektronické mýtné za vjezd do centra

Úspěšný londýnský model, kdy řidič platí za vjezd do centra města, se stal inspirací pro pražské zastupitele. Ti hodlají od roku 2010 spustit zpoplatnění vjezdu do centra Prahy. Jak uvedl nynější primátor Prahy Pavel Bém, mýtné nebude zavedeno, pokud nebude z větší části dokončen vnější městský okruh. Poté, co se okruh dokončí, nebude centrum pro mnohé řidiče jedinou možnou průjezdovou cestou a vjezd do ulic Nového a Starého Města by se zpoplatnil.

Samotné placení se má odehrávat formou SMS, nebo pomocí internetu, kdy by byla např. řidiči pomocí SMS z kreditu ztržena patřičná částka, čímž by získal povolení k vjezdu. O povinnosti platit by ho informovaly cedule. Formát takové zprávy by nejspíše obsahoval SPZ, což by se pak kontrolovalo prostřednictvím kamerových záznamů, které dokáži číst registrační značky. Druhá možnost má být internet, kdy si řidič předplatí vjezd dopředu.

Systém placení mýtného pomocí SMS je ovšem přinejmenším podivný. Zákon o provozu na pozemních komunikacích zakazuje při jízdě držet hovorové zařízení, a tak by se před vjezdem do centra mohly tvořit kolony řidičů, kteří posílají esemesku...

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

dnes | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 29 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků