Hlavní město Praha zavede elektronické mýtné za vjezd do centra

Úspěšný londýnský model, kdy řidič platí za vjezd do centra města, se stal inspirací pro pražské zastupitele. Ti hodlají od roku 2010 spustit zpoplatnění vjezdu do centra Prahy. Jak uvedl nynější primátor Prahy Pavel Bém, mýtné nebude zavedeno, pokud nebude z větší části dokončen vnější městský okruh. Poté, co se okruh dokončí, nebude centrum pro mnohé řidiče jedinou možnou průjezdovou cestou a vjezd do ulic Nového a Starého Města by se zpoplatnil.

Samotné placení se má odehrávat formou SMS, nebo pomocí internetu, kdy by byla např. řidiči pomocí SMS z kreditu ztržena patřičná částka, čímž by získal povolení k vjezdu. O povinnosti platit by ho informovaly cedule. Formát takové zprávy by nejspíše obsahoval SPZ, což by se pak kontrolovalo prostřednictvím kamerových záznamů, které dokáži číst registrační značky. Druhá možnost má být internet, kdy si řidič předplatí vjezd dopředu.

Systém placení mýtného pomocí SMS je ovšem přinejmenším podivný. Zákon o provozu na pozemních komunikacích zakazuje při jízdě držet hovorové zařízení, a tak by se před vjezdem do centra mohly tvořit kolony řidičů, kteří posílají esemesku...

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků