Hlavní město Praha zavede elektronické mýtné za vjezd do centra

Úspěšný londýnský model, kdy řidič platí za vjezd do centra města, se stal inspirací pro pražské zastupitele. Ti hodlají od roku 2010 spustit zpoplatnění vjezdu do centra Prahy. Jak uvedl nynější primátor Prahy Pavel Bém, mýtné nebude zavedeno, pokud nebude z větší části dokončen vnější městský okruh. Poté, co se okruh dokončí, nebude centrum pro mnohé řidiče jedinou možnou průjezdovou cestou a vjezd do ulic Nového a Starého Města by se zpoplatnil.

Samotné placení se má odehrávat formou SMS, nebo pomocí internetu, kdy by byla např. řidiči pomocí SMS z kreditu ztržena patřičná částka, čímž by získal povolení k vjezdu. O povinnosti platit by ho informovaly cedule. Formát takové zprávy by nejspíše obsahoval SPZ, což by se pak kontrolovalo prostřednictvím kamerových záznamů, které dokáži číst registrační značky. Druhá možnost má být internet, kdy si řidič předplatí vjezd dopředu.

Systém placení mýtného pomocí SMS je ovšem přinejmenším podivný. Zákon o provozu na pozemních komunikacích zakazuje při jízdě držet hovorové zařízení, a tak by se před vjezdem do centra mohly tvořit kolony řidičů, kteří posílají esemesku...

TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků
TEST Volkswagen T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion: Pouliční směska

VW T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion

Rostoucí segment SUV byl loni rozšířen o stylový Volkswagen T-Roc. Vypadá fantasticky, přináší však i řadu těžko pochopitelných řešení. Pro první test jsme zvolili verzi s turbodieselem, převodovkou DSG a pohonem všech kol.

13.  2.  2018 | Jan Mička | 23 příspěvků