Hlavní město Praha zavede elektronické mýtné za vjezd do centra

Úspěšný londýnský model, kdy řidič platí za vjezd do centra města, se stal inspirací pro pražské zastupitele. Ti hodlají od roku 2010 spustit zpoplatnění vjezdu do centra Prahy. Jak uvedl nynější primátor Prahy Pavel Bém, mýtné nebude zavedeno, pokud nebude z větší části dokončen vnější městský okruh. Poté, co se okruh dokončí, nebude centrum pro mnohé řidiče jedinou možnou průjezdovou cestou a vjezd do ulic Nového a Starého Města by se zpoplatnil.

Samotné placení se má odehrávat formou SMS, nebo pomocí internetu, kdy by byla např. řidiči pomocí SMS z kreditu ztržena patřičná částka, čímž by získal povolení k vjezdu. O povinnosti platit by ho informovaly cedule. Formát takové zprávy by nejspíše obsahoval SPZ, což by se pak kontrolovalo prostřednictvím kamerových záznamů, které dokáži číst registrační značky. Druhá možnost má být internet, kdy si řidič předplatí vjezd dopředu.

Systém placení mýtného pomocí SMS je ovšem přinejmenším podivný. Zákon o provozu na pozemních komunikacích zakazuje při jízdě držet hovorové zařízení, a tak by se před vjezdem do centra mohly tvořit kolony řidičů, kteří posílají esemesku...

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

dnes | Miro Mihálik | 17 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků