Hennessey Viper 650R: 678 koní pro Zmiji

Hennessey tentokrát nesází na extrémní výkon, Viper Venom 650R má za cíl jediné - pořádně zatopit Corvette ZR1. Má na to?
Hennessey Viper 650R: 678 koní pro Zmiji

Jen před pár dny jsme vám představili nový Chervrolet Corvette ZR1, který se může dost dobře stát nejlepším americkým supersportem všech dob. Ještě ostřejší derivát již hodně ostré Corvette Z06 budí respekt už podle tabulek a zdá se, že v jakémkoli souboji se svými souputníky má předem vyhráno. Na seznamu předem poražených jistě byl i inovovaný Dodge Viper, který má sice v sérii podobný výkon, ale tím výčet srovnatelných vlastností končí. Naštěstí pro Dodge jsou tu zkušení tuneři, kteří se marný boj pokusí zvrátit. Co přichystal Hennessey Performance Engineering?

Vzhledem k tomu, za jakým cílem HPE tentokrát mířil, nedošlo na žádné extrémy. Viper od Hennessey může mít i tisíc koní, takovou úpravou se ale cena Venomu vyšplhá do výšin, kde se konkurence značně přiostří. A tak se tentokrát společnost rozhodla prezentovat své schopnosti umírněněji, ale o to smysluplněji.

Dodge Viper má už z výroby solidní výkon, vidlicový desetiválec o objemu 8,4 litru disponuje šesti sty koňmi, jenže ZR1 jich má 628. A tak přišly ke slovu úpravy. Pod zvýšení výkonu na konečnou hodnotu 678 koní dosahovaných v 6 200 ot. se podepsal zejména zcela nový výfukový systém, průchodnější katalyzátory, pozměněné sání a propustnější vzduchový filtr. Vůz dostal i jiné tlumiče, které karoserii přiblíží k zemi, což je ve výsledku i nejzásadnější vzhledová úprava. Tedy kromě několik nálepek s názvem úpravce a „venomové” verze.

I přes relativně jemné zvýšení výkonu došlo i na lepší brzdový systém, který navíc ušetří i nějakou tu neodpruženou hmotu - lehčí brzdy ušetří každému kolu 3,5 kilogramu.

Úpravy se pochopitelně podepsaly na výsledné dynamice. Z nuly na 100km/h „vystřelí“ 650R přesně za 3,3 s a zrychlení z klidu na rychlost 240 km/h zvládne za 15,5 s, což je o 1,5 s lepší čas než u sériové verze. Maximální rychlost pak činí 340 km/h.

Ne náhodou bude 650R v prodeji od ledna 2008 jako ZR1 a k dostání bude i u některých dealerů značky s běžnou tříletou zárukou. Cenu zatím neznáme, zřejmě proto, že se zveřejněním ceny váhá i Chevrolet u své ZR1...

Už brzy se dočkáme toho, že tento vůz změří své síly právě s Corvettou ZR1. Uvidíme, jak toto americké klání dopadne...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hennessey Viper Venom 650R

 

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

22.  3.  2018 | Jan Mička | 53 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 73 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků