Hasiči natočili otřesné chování řidičů v Česku. Zmatkují a nedávají pozor, když jde o minuty!

Umožnit bezpečný průjezd vozidlům s právem přednostní jízdy? V silničním zákonu samozřejmost, v praxi problém, jak ukazuje sestřih olomouckého HZS.

Zatím poslední velkou změnou ohledně průjezdu vozidel Integrovaného záchranného systému je úprava dopravních předpisů s platností od 1. října 2018, která se týká záchranářské uličky. Po čtyřech letech se zdá, že ji drtivá většina českých řidičů umí vytvořit správně. Tedy až na vykuky, kteří si v ní chtějí usnadnit průjezd a nejen že ohrožují a blokují záchranné složky, ale také se vystavují (bohužel směšné) pokutě 2500 Kč. Zatím co na víceproudých komunikacích je usnadnění průjezdu složek IZS celkem jasné, na běžných silnicích stále mnoho řidičů chybuje.

Na nejčastější chyby nyní poukazuje Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje v sestřihu ze svých výjezdů. A že jich je… Od pokračování v jízdě přes zastavení na nevhodném místě, házení takzvaných myšek, nedání přednosti, až po jízdu na červenou. Snímek také poukazuje na fakt, že se povinnost umožnit průjezd vozů IZS vztahuje i na cyklisty, kteří jsou – světe div se – také účastníky silničního provozu.

Co lze tedy doporučit, když zaslechnete houkání hasičů nebo sanitky? Nezmatkovat, bezpečně a předvídatelně zastavit při nejbližší vhodné příležitosti a dávat pozor, zda vozů IZS nejede více. Dobře uvolněný průjezd může urychlit příjezd sanitky až o čtyři minuty, čímž se zvyšuje šance zraněného na přežití až o čtyřicet procent.

Diskuze (51) Další článek: Nová Honda Accord vyzrazena díky patentovým snímkům. Evropě by slušela, ale nemá zde budoucnost

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,