Hartge Hunter X3: milovník terénu

Mnoho tunerů se snaží udělat z SUV sportovní vozy. Hartge ale svůj úkol splnil jinak – naučil BMW X3 milovat nezpevněné povrchy.

Je třeba říci, že BMW X3 nikdy nebylo vozem, který by jakkoli exceloval v jízdě mimo zpevněné silnice. Tuner Hartge se ale rozhodnul, že mu tyto vlastnosti - tedy alespoň v rámci možností - vylepší.

První věcí, na kterou se Hartge zaměřil, byl podvozek. X3 dostala delší pružiny a nové tlumiče, díky kterým se její světlá zvýšila až na 23 cm. Pro lepší průchodnost terénem byly vyměněny nárazníky, které dostaly v spodní části pevnější materiály odolávající nástrahám terénu. Ochranné kryty byly použity i na spodní části vozu. Hunter dostal také nová 18“ kola z lehkých materiálů v černém provedení, která obouvají pneumatiky pro jízdu v terénu o rozměru 255/55.

Cílem úprav bylo vylepšit nájezdové úhly a průchodnost terénem. Hunter nyní zvládne stoupání (i díky zkrácenému stálému převodu) až 48 stupňů, brodivost pak dosahuje výšky 50 cm. Jen pro porovnání se sériovým vozem, nájezdový úhel se vepředu zlepšil z 23,9 na 31 stupňů. Posílení se dočkaly také motory. Třílitrový turbodiesel si polepšil úpravou řídící jednotky z 160 kW/218 k na 186 kW/253 k. Komu to nestačí a vlastní twinturbo model 3,0sd, polepší si z 210 kW/286 k na 246 kW/335 k.

Tuner k vozu nabízí také další doplňky jako umývatelný potah sedadel nebo některé díly v interiéru potaženy zelenou kůží. Jednotlivé prvky úprav ovšem nejsou k dispozici samostatně, ale vždy jako součást celého paketu.

Hartge si za svůj počin dozajista zaslouží uznání, dělat jakékoli funkční úpravy, navíc tímto směrem, se dnes příliš nenosí. Otázkou je, jestli o takový tuning dnes někdo stojí...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hartge Hunter X3

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků