Hamann Z4 M Renn Taxi: stvořen pro okruhy

Hamann opět upravil BMW Z4 M Coupé. Tentokrát ale byly zásahy radikálnější a míří k jedinému: maximálnímu vy(u)žití na okruhu.

Tady platí jednoduché tvrzení: komu nestačí sériová Z4 M, může si zajet k Hamannovi. Ne, pod kapotou se žádné velké změny neodehrají, k sériovému výkonu 3,2-litrového řadového šestiválce 252 kW (343 k) přidá dalších zhruba 15 koní speciální výfuk. Tu jde ale o jiné věci.

Vzhledem k tomu, že vůz je určen k použití na okruzích, dočkal se úprav už tak dost radikální podvozek. Ano, došlo na výměnu tlumičů a pružin, vůz je nyní položen blíže k silnici. Přesná čísla ovšem Hamann prozatím nezveřejnil. Na voze mohou být použita kola až do rozměru 20 palců.

Zásadní změny se odehrály na karoserii Z4. Jiný přední nárazník s masivním spoilerem obsahuje i otvory pro přívod vzduchu k brzdám. Ty sériové byly na přední nápravě vyměněny za větší a výkonnější – je ale třeba dodat, že i původní (pocházející z M3 CSL) jsou skvělé. Pro větší přítlak na zadní nápravě Hamann použil dvojici zadních spoilerů spolu s radikálně tvarovaným zadním nárazníkem. Tady je třeba říci, že sériové coupé působí bez zásahů podstatně vyváženějším dojmem. Co ale výrazným dílem kazí vzhled vozu, jsou „mračítka“ na předních světlech.

Uvnitř vozu si nelze nevšimnout konstrukci za předními sedadly, která zvyšuje tuhost karoserie. Ty vedle dveří kromě této funkce mají za úlohu lépe ochránit posádku při případném bočním nárazu. Pro maximální zážitek na závodních okruzích sáhl Hamann po skořepinových sedadlech Recaro se čtyřbodovými bezpečnostními pásy. A není pochyb, že v nich se s bočním přetížením prát nebudete…

Na okruhové časy tohoto ďáblíka si budeme muset ještě počkat, ale Hammanovy zásahy nějaké ty desetinky z už tak skvělých časů vozu jistě jistě ukrojí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hamann Z4 M Coupé Renn Taxi

TEST Lexus LS 500h: Měl být dokonalý. Jenže...

Lexus LS 500h

Nový Lexus LS mi ze všech testovacích aut způsobil největší pomatení mysli. V některých ohledech tak neuvěřitelně fascinuje, jinde ale může i zklamat. Nebo jej prostě jen nechápu?

dnes | Milan Lažanský | 18 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 86 příspěvků