GTI Treffen 2018 obrazem: Když se sejdou stovky milovníku Volkswagenů

GTI Treffen u jezera Wörthersee není jediným evropským srazem milovníků Volkswagenů, troufám si však říci, že tolik naleštěných kousků nikde jinde na jednom místě neuvidíte.

Automobilka Volkswagen si své historické dědictví hýčká a nezapomíná ani na fanoušky, kteří v tom jedou s nimi. Výsledkem toho jsou například srazy Beetle Sunshine Tour nebo GTI Treffen Wörthersee, které v nedávné minulosti prošly docela dost zásadními změnami. Narostly totiž do takových rozměrů, že už se pro místa svých konání staly neúnosnými.

Třeba srazu milovníků brouků v severoněmeckém městě Travemünde se loni účastnilo přes 700 vozů, což byl nejenom historický rekord, ale hlavně jasná informace pro organizátory, že bude lepší si dát pro letošní rok pauzu a pro ten příští najít jiné místo konání. Jaké, to zatím nikdo neví.

VW představuje vrcholný Golf GTI. Verze TCR posílá 290 koní na přední kola

VW představuje vrcholný Golf GTI. Verze TCR posílá 290 koní na přední kola

To GTI Treffen prošel revolucí již v roce 2016, a sice v duchu návratu ke kořenům. Zatímco do té doby v ulicích krásného rakouského městečka Reifnitz vystavovaly vedle Volkswagenu také značky Audi, Seat a Škoda, nyní už zde má stánek pouze Volkswagen a prezentuje zde nejenom modely z historie, ale také pořádá světové premiéry žhavých novinek s plackou GTI.

Srazu milovníků Volkswagenů GTI jsem se poprvé účastnil už loni a mohl tak na vlastní oči vidět nový up! GTI mezi prvními. Nezklamal, z mého pohledu jde o nejzábavnější miniauto současnosti, a když už jsem u těch „nej“, můžu pokračovat i v letošním roce.

Za volantem VW up! GTI: Našli jsme nejzábavnější miniauto dneška!

Za volantem VW up! GTI: Našli jsme nejzábavnější miniauto dneška!

Světovou premiéru si totiž odbyl koncept Volkswagen Golf GTI TCR (nejvýkonnější a nejrychlejší GTI v historii), který čerpá inspiraci od svého závodního protějšku a v prodeji se objeví už koncem letošního roku. Slovo „koncept“ v jeho případě neberme úplně doslova, protože jak jste se mohli dozvědět z prvních statických dojmů, vypadá vlastně úplně sériově a k tomu, aby mohl vyrazit na silnice, mu schází pouze příslušné homologace.

GTI Treffen – fakta a zajímavosti

Místo konání: Reifnitz, Rakousko
Datum: 9. -12. května 2018
Vzdálenost z Prahy: do 550 km, cca 7 hodin jízdy autem
Průměrná návštěvnost: 120.000 lidí
Aut k vidění: cca 6000
Čtyřdenní vstupné pro 2 osoby a jedno auto: 50 eur
Jednodenní vstupné pro až 4 osoby a jedno auto: 30 eur
Čtyřdenní vstupné pro jednu osobu: 15 eur
Jednodenní vstupné pro jednu osobu: 7 eur

Nyní nastal čas opustit stánek Volkswagenu a vydat se do ulic, kde to během GTI Treffen pořádně žije. Původně jsem si říkal, že 37. ročník srazu oproti loňsku trochu ztratil šmrnc a je zde o něco méně živo než loni, jenže pak jsem se podíval na hodinky a zjistil, že se ulicemi procházím mnohem dříve než loni. Neuběhla ani hodina a na chodnících nebylo k hnutí, hlavně si však člověk musel dávat pozor na provoz.

Volkswagen Golf GTI TCR poprvé naživo. Takovou tlačenici jsem nezažil!

Volkswagen Golf GTI TCR poprvé naživo. Takovou tlačenici jsem nezažil!

Reifnitz byl totiž najednou plný více i méně sériových Volkswagenů, jejichž posádky si užívaly spanilou jízdu. Někteří ještě s leštěnkami a hadry v rukou dokončovali poslední detaily a tak dále. Na vozy současné produkce tady nenarazíte tak často jako třeba na jedničkové a dvojkové Golfy GTI, a když jsem si tak jednotlivá díla prohlížel, stále více jsem se utvrzoval v názoru, že když tuning, tak jenom velice decentní.

Ani byste možná nevěřili, jak v kontrastu s výtvory zúčastněných tuningových firem prokoukne vlastně docela obyčejný šedý Golf GTI první generace, se špičkově provedeným lakem, skvěle zpracovanými detaily v podobě charakteristických rudých linek, a dvoudílných „límcových“ na kolech BBS vyleštěných do zrcadlového lesku. Svůj názor nikomu nevnucuji, nějak tak si ale představuji perfektní GTI pro srazy takové typu. Doufám, že příští rok jich bude k vidění ještě více!

TEST Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid: Dost dobrá i pro Lexus

Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid

Nová Toyota Corolla se přiřítila na český trh hned ve třech karosářských verzích. Pro první test jsme zvolili tu nejpraktičtější, navíc s nejvýkonnějším hybridním pohonem. Dokáže opodstatnit vyšší cenu? A bavíme se vůbec ještě o mainstreamovém modelu?

včera | Jan Mička | 84 příspěvků
TEST Honda GL1800 Gold Wing DCT: Motorka za mega! Skoro...

Honda GL1800 Gold Wing DCT

Šestiválcový cestovní křižník s unikátní podvozkovou konstrukcí je to nejrozmařilejší, co Honda v jedné stopě nabízí. Gold Wing je ale zároveň také s velkou rezervou tou nejdražší dvoukolovou Hondou. Má vrcholné provedení šesté generace zlatokřídlé legendy čím opodstatnit cenovku zvící bezmála 900.000 Kč?

16.  6.  2019 | Petr Schnagl | 13 příspěvků
TEST Volkswagen T-Cross 1.0 TSI DSG R-Line: Důležitá módní záležitost

VW T-Cross 1.0 TSI DSG

Volkswagen rozštěpil Polo na dva samostatné modely. Oplastované CrossPolo je minulostí a jeho pozici zastoupila novinka jménem T-Cross. Nabízí kromě zvýšené stavby karoserie ještě něco?

15.  6.  2019 | Miro Mihálik | 64 příspěvků