Gronholm vítězí, další dvě místa putují po zásluze do Británie

Loňský mistr světa Marcus Gronholm si zachoval chladnou hlavu a s dostatečným přehledem vyhrál svou druhou Finskou rallye v řadě.
Gronholm vítězí, další dvě místa putují po zásluze do Británie

O další dvě místa na stupních vítězů se bojovalo až do poslední erzety. Problémy Rovanpery s tlumiči na jeho peugeotu dopomohly Richardu Burnsovi na subaru a Colinu McRaeovi na fordu k zisku druhého respektive třetího místa absolutně.

Vedoucí pilot průběžného pořadí mistrovství světa jezdců Tommi Makinen ze soutěže odstoupil hned na první rychlostní zkoušce. Mladý Estonec Markko Martin si z Finska odváží svůj životní úspěch v podobě pátého místa celkové klasifikace, dvojnásobný mistr světa a jediný „Evropan“, který ve Finsku v minulosti zvítězil Carlos Sainz si dojel pro šesté místo.

I letos do Jyvaskaly, centra Finské rallye - devátého podniku letošního seriálu mistrovství světa v automobilových soutěžích - přijela kompletní světová špička soutěžící o body jak do celkové klasifikace šampionátu jezdců, tak i šampionátu značek. Na rychlých šotolinových tratích 21 rychlostních zkoušek o celkové délce 406.38 rozdělených do tří etap se od pátku do neděle (24. – 26. srpna) rozpoutala senzační bitva o celkové vítězství a body mezi všemi továrními jezdci i soukromníky na skvěle připravených vozech specifikace World Rally Car. Rekordní účast více než 165 přihlášených vozů, nezvykle vysoký počet startujících vzhledem k současným standardům mistrovství světa, slibovala neopakovatelnou atmosféru.

Již od samého začátku soutěže bylo jasné, kdo si do Finska přijel pro body. Většina předních jezdců potvrdila nejen své „papírové“ předpoklady, ale i svá odvážná a sebevědomá tvrzení o svých cílech. Navíc, ve hře nebyly jen body, ale velmi rychle se roztáčí ruleta přestupů a továrních kontraktů a ve Finsku je třeba se předvést v tom nejlepším světle. Jak to vše dopadlo?

Marcus Gronholm: „Během soutěže jsem si nikdy nepřipustil žádný stres nebo psychický tlak ze strany konkurentů. Opravdu jsem jel v dobré pohodě. Minulý rok jsem vyhrál s větším přehledem, letos mě trochu zlobila ovladatelnost vozu. Celkově jsem však maximálně spokojen,“ v cíli rallye prohlásil mistr světa za rok 2000. Gronholm však letos bude muset svou korunu s největší pravděpodobností odevzdat. První polovina sezóny totiž nedopadla vůbec podle jeho předpokladů. Pro Gronholma vítězství ve Finsku znamená velké povzbuzení.

Oba Britové Richard Burns a Colin McRae útočili až do konce. Druhé místo absolutně nakonec v neděli získal přešťastný Burns. „Myslím, že tento rok jsem na celkové vítězství ještě neměl. Když se podívám na neuvěřitelné časy Marcuse a Harriho, vše je mi jasné. V sobotu jsem nebyl připraven ještě tolik riskovat. V neděli jsem pak byl už naprosto uvolněný. Do dvou let ve Finsku vyhraji,“ řekl Burns, který je po finské soutěži na pátém místě v šampionátu jezdců.

Třetí Colin McRae jezdil celý víkend s rozvahou. „Určitě mi tato soutěž sedla. Tommi předčasně skončil, a tak místo na bedně je přesně to, co jsme potřebovali. Rozhodující bylo, že jsem se nenechal vcucnout do boje o první dvě místa, protože pak můžete jednoduše chybovat a vše je najednou pryč.“

Díky svým fantastickým výkonům na jednotlivých erzetách byl Rovanpera po druhé etapě na druhém místě průběžné klasifikace. Na předposledním měřeném testu vytekl z předního levého tlumiče jeho „dvěstěšestky“ olej a Rovanpera na poslední vložce hodně ztratil. Pro tohoto sympatického Fina znamenalo posledních 12 minut utrpení, protože vůbec nevěděl, zda tlumič vydrží. „Před soutěží jsem doufal a věřil v lepší výsledek než loňské třetí místo, ale měl jsem smůlu. Během rallye mě zlobily pneumatiky i tlumiče.“ Podle manažera týmu Peugeot Sport Corrado Provery francouzský outlet s Rovanperou počítá i pro celou příští sezónu. Rovanpera se ještě letos pokusí zaútočit na titul mistra světa.

Skromný Estonec Martin měl od bezproblémové jízdy hodně daleko, ale ve Finsku do závodu vložil úplně vše. „Páté místo a hned na nejtěžší soutěži šampionátu. To není vůbec špatné. Konečně se mi letos podařilo zajet slušný výsledek. Jsem na sebe naštvaný, hlavně kvůli zbytečným chybám. Těší mě ale skutečnost, že jsem všem předvedl jak jsem rychlý,“ komentoval svůj výkon Martin. Na mladého Estonce u týmu Prodrive na rok 2002 asi nezbude místo, a tak je možné, že Martin zamíří třeba do jednoho s týmů Hyundai nebo Škoda.

Sainz poslední dvě rallye nedokončil, a tak šesté místo považuje za solidní výsledek. „Bod do šampionátu jezdců a dva body do mistrovství světa značek považuji za úspěch. Nyní nás čeká hodně práce s přípravou na Nový Zéland.“

Pro tým Mitsubishi znamenalo desáté místo Loixe nula bodů do šampionátu značek. První místo nyní Mitsubishi sdílí společně s továrním týmem Ford, když oba týmy mají po 66 bodech. Vozy Hyundai především na některých erzetách dokázaly, že jsou se světovou špičkou v úzkém kontaktu. Zklamáním bylo odstoupení čtyřnásobného mistra světa Juhy Kankkunena, který byl před soutěží velkým optimistou. Jeho vyrovnané výkony v průběhu první etapy však naznačily, že vývoj Accentu WRC se ubírá tím správným směrem. Snad nemilým překvapením i zklamáním byl pro mnohé diváky výkon vozů Škoda Octavia WRC. Ty se v první polovině Finské rallye pohybovaly až ve třetí desítce a pozice v top 20 rozhodně není tím, co by si mnozí v týmu i jeho okolí přáli. Představa o umístění v první desítce se velmi rychle rozplynula. Nyní lze jen doufat, že se vozům i jejich posádkám na italském asfaltu bude dařit lépe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Celkové výsledky Finské rallye i průběžné pořadí světového šampionátu jezdců a výrobců následuje.

Konečné pořadí Finské rallye 2001:

1. M. Gronholm/T. Rautiainen, SF, Peugeot 206 WRC 3h:23m:12.8s
2. R. Burns/R. Reid, GB, Subaru Impreza WRC3:23:37.8
3. C. McRae/N. Grist, GB, Ford Focus RS WRC 3:23:45.1
4. H. Rovanpera/R. Pietilainen, FIN, Peugeot 206 WRC 3:23:46.7
5. M. Martin/M. Park , EST, Subaru Impreza WRC 3:24:30.7
6. C. Sainz/L. Moya, E, Ford Focus RS WRC 3:24:53.3
7. P. Solberg/P. Mills, N, Subaru Impreza WRC 3:25:52.4
8. S. Lindholm/T. Hantunen, SF, Peugeot 206 WRC 3:25:57.4
9. P. Hagstrom/T. Gardemeister, SF, Toyota Corolla WRC 3:28:14.0
10 F. Loix/S. Smeets, B, Mitsubishi Carisma 3:28:18.2

MS FIA jezdců (po 9 ze 14 podniků):

1. T. Makinen - 40bodů
2. C. McRae - 34b
3. C. Sainz - 27b
4. H. Rovanpera - 23b
5. R. Burns - 21b
6= F. Delecour - 14b
6= M. Gronholm - 14b

MS FIA značek (po 9 ze 14 podniků):

1= Ford - 66bodů
1= Mitsubishi - 66b
3. Peugeot - 39b
4. Subaru - 35b
5. Škoda - 15b
6. Hyundai - 10b

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 17 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků