GP Velké Británie: opět vítězí Alonso před M. Schumacherem

Alonso dominuje formuli 1 stejně jako M. Schumacher před dvěma lety. - Pole Position vybojoval Alonso, druhý je Räikkönen. V druhé řadě jsou obě Ferrari v pořadí M. Schumacher a Massa. - Výsledky všech měřených tréninků a představení okruhu Silverstone.
Seznam kapitol
  1. GP Velké Británie a pořadí v MS
  2. Představení okruhu Silverstone a reportáž z kvalifikace
  3. Výsledky všech měřených tréninků

GP Velké Británie

Během 56ti let, co se jezdí šampionát formule 1, byla na programu GP Velké Británie. Po úzkých uličkách Monte Carla se monoposty přesunuly na jeden z nejrychlejších okruhů a především na domácí trať hned sedmi týmů. Sídlo v okolí Silverstone má Renault, McLaren, Williams, Red Bull Racing, Super Aguri, Midland F1 a Toro Rosso, proto se všichni chtějí ukázat v co nejlepším světle.

Kvalifikaci vyhrál již počtvrté za sebou Španěl Alonso, druhý je Räikkönen. V druhé řadě stojí oba monoposty stáje Ferrari v pořadí M. Schumacher a Massa, za nimi je Fisichella a Barrichello. Sobotní boj o pořadí na startovním roštu se nevyvedlo Trullimu, Buttonovi a Webberovi, kteří budou útočit ze zadních pozic. Více v následujicí kapitole.

Těsně před GP Velké Británie bylo nad okruhem příjemné slunečné počasí, teplota byla +26 C, trať měla +40 C. Po startu se pořadí v první pětici nezměnilo, ale šestý Barrichello klesl na osmé místo a naopak Button se posunul na 14. příčku. Scott Speed zezadu lehce přistrčil Ralfa Schumachera a mladší z bratrů Schumacherových tvrdě kolidoval s Markem Webberem. Závod skončil pro celou trojici zmiňovaných pilotů a na trati se objevil Safety Car.

Po restartu závodu se tvrdě bojovalo mezi první trojicí, Räikkönen ve snaze předjet Alonsa malinko chyboval a málem přišel o druhé místo. Za první pěticí se vytvořila mezera, šestý Heidfeld ztrácel po sedmi kolech zhruba 5 s na Fisichellu. Pořadí na konci osmého kola: 1. Alonso, 2. Räikkönen, 3. M. Schumacher, 4. Massa, 5. Fisichella, 6. Heidfeld, 7. Montoya a 8. Barrichello. Buttonovi shořel motor a dokonal tak dílo zkázy pro domácího pilota.

Na špici se situace uklidnila, mezi jednotlivými jezdci vznikly rozdíly zhruba 1-2 s. Jarno Trulli v 17. kole jako první zamířil k mechanikům pro palivo a nové obutí. Z elitní pětice se do boxů vydal M. Schumacher a vrátil se na 7. místě před Barrichellem. Díky prvnímu pitstopu si polepšil Fisichella, když se dostal před Massu. Stav na trati po 25ti kolech: Alonso, +12,6 s, Räikkönen, +1,5 s, M. Schumacher, +3,4 s, Fisichella, +1,8 s, Massa, +3,7 s, Villeneuve.

První polovina závodu nepřinesla po úvodních deseti kolech další zajímavější okamžik. Druhé zastávky v boxech zahájil Michael Schumacher a díky lepší strategii se posunul před Räikkönena.

V Grand Prix Velké Británie zvítězil Alonso, druhé místo vybojoval díky lepší zastávce v boxech Michael Schumacher, na třetí příčce cílem proletěl Räikkönen. V celkovém hodnocení šampionátu Alonso opět poodskočil druhému M. Schumacherovi, třetí Räikkönen si svou pozici upevnil před Fisichellou. Alonso a Renault jsou výbornou dvojicí, ale kvůli jejich nadvládě se závody formule 1 bohužel stávají nudnými. V dnešním závodě se to pouze potvrdilo, padesát kol z celkových šedesáti se na trati nic nedělo.