GP USA: napínavý závod dokončilo pouhých 9 jezdců

Vozy Ferrari zcela ovládly sobotní měřený trénink, kralovaly v kvalifikaci a po právu si odváží double ze závodu. Toro Rosso má první bod.

Kapitoly článku:

Grand Prix USA

Rozdíly oproti výsledkům z kvalifikace byly dva: Rosberg stojí na posledním místě, dostal tuto penalizaci za to, že se během kvalifikace nedostavil k převážení. A Jarno Trulli bude startovat z boxové uličky, protože se na jeho voze těsně před startem upravovalo zavěšení zadního kola. Nad okruhem v Indianapolis bylo slunečno, teplota vzduchu byla +36 C, trať měla +44 C.

Na startu v první řadě stály oba monoposty Ferrari, za nimi Fisichella a Barrichello a na páté příčce je Alonso. Těsně po startu došlo k několika kolizím a na trať vyjel Safety Car. Cílem prvního kola neprojel ani jeden jezdec stáje McLaren, dále Montagny, Klien, Speed, Webber a Heidfeld. Navíc Jenson Button si musel zajet pro nové přední přítlačné křídlo.

V opakovaných záběrech bylo vidět, že hlavním viníkem kolize byl Juan Pablo Montoya, který ze zadu přistrčil týmového kolegu Räikkönena. Těžce na to doplatil Nick Heidfeld, když jeho monopost vyletěl z trati v několika piruetách. Stav na trati po 4 kolech za zpomalovacích vozem: 1. Massa, 2. M. Schumacher, 3. Alonso, 4. Fisichella, 5. Barrichello, 6. Villeneuve, 7. R. Schumacher a 8. Rosberg.

Problémy na voze Jensona Buttona byly zřejmě větší, než se zdálo, protože monopost Honda byl v 5. kole zatlačen do boxů. Safety Car zamířil do boxů na konci 6. kola a hned po restartu na konci cílové rovinky kolidoval Sato s Monteirem. Sato dále nepokračoval a Monteiro po extra dlouhé zastávce v boxech jel na trať spíše sbírat důležitá data pro vývoj monopostů Midland F1.

Na čele kroužily oba monoposty Ferrari v pořadí Massa a M. Schumacher. Za nimi se ztrátou více než 5 s jeli jezdci týmu Renault a tuto dvojici stíhala trojice Barrichello, R. Schumacher a Villeneuve. Na začátku 15. kola se Fisichella dostal na třetí místo před Alonsa.

V 24. kole odstoupil ze závodu Jacques Villeneuve, na vině byla technická závada, pravděpodobně motor. Nechce se mi věřit tomu, že v třetině závodu nejede už 11 jezdců. Na konci 28. kola zajel do boxů M. Schumacher a Filipe Massa zajel nejrychlejší kolo závodu. O kolo později zajel k mechanikům Massa a na trať se vrátil až za Michaelem Schumacherem. Nevím, jak je možné, že se Michael dostal před Filipeho, muselo jít o nějaký divný krok, ať mi nikdo neříká, že u Ferrari nefunguje týmová strategie...

Jarno Trulli zřejmě jede jen na jednu zastávku a i když startoval z boxové uličky, v polovině závodu kroužil na třetím místě. Zhruba v polovině zajel již po čtvrté do boxů Christian Albers a závod pro něj také skončil. Na konci 43. kola byl stav na trati: 1. M. Schumacher, 2. Massa, 3. Fisichella, 4. Alonso, 5. R. Schumacher, 6. Barrichello, 7. Trulli, 8. Coulthard, 9. Rosberg a 10. Liuzzi. Více jezdců v závodu nepokračovalo. Loni kvůli problémům s pneumatikami Michelin na trati v Indianapolis kroužilo 6 vozů, letos jich je zatím ještě deset.

Druhá zastávka v boxech se nepovedla Alonsovi, že čtvrtého místa se na trať vrátil až na šesté příčce, posunul se před něj Trulli a R. Schumacher. Deset kol před koncem zajel do garáže Ralf Schumacher a kvůli technickým problémům ze závodu odstoupil.

V GP USA vyhrál Michael Schumacher a výborný výsledek Ferrari podtrhl druhým místem Filipe Massa. Na bronzovém stupínku byl Fisichella. Závod byl zajímavý v řadě pohledů: cílem projelo pouhých 9 jezdců, M. Schumacher stáhl náskok na vedoucího Alonsa, Ferrari snížilo bodový rozdíl na Renault a Liuzzi vybojoval první bod pro tým Toro Rosso.