GP Nizozemí: po závodech v Assenu vede Rossi

Po dnešním vítězství vede celkovou tabulku Moto GP Valentino Rossi se 126 body. Pro vítězství v kategorii 125 ccm si dojel Jorge Lorenzo, celkově ale vede se slušným náskokem Dovizioso. Ve 250 ccm pak vyhrál Sebastian Porto, tabulku vede těsně De Puniet.

Pátek: kvalifikace

Proměnlivé počasí hodně promluvilo do výsledků kvalifikace, v závěru si na suché trati pro Pole Position v čase 1`58,758 dojel Valentino Rossi. Oba nevětší rivaly nechal zasebou, Sete Gibernau odstartuje ze 3. místa a Max Biaggi až z dvanáctého! Rossi zároveň překonal loňský rekord okruhu od L. Capirossiho o necelou sekundu. V nejslabší kubatuře do závodu vyrazí Lukáš Pešek z 15. místa a Markéta Janáková z 31. místa. Pole Position si v 125 ccm zajistil Australan Casey Stoner. Ve 250 ccm pojede z prvního místa Sebastian Porto na Aprilii, náš Jakub Smrž si oproti prvnímu tréninku pohoršil o pár příček a bude startovat z 21. místa.

Sobota: Grand Prix

125 cmm

O stupních výtězů se rozhodovalo až v závěrečném kole mezi čtyřmi závodníky: Dovizioso, Locatelli, Lorenzo a Stoner. Fantastický finiš se podařil Jorge Lorenzovi, který se během 3 kilometrů prodral až do čela a zvítězil. Vedoucí jezdec MS, Andrea Dovizioso v Holandsku dojel na 4. místě. Lukáš Pešek se po třech odjetých kolech propadl až na 30. místo, odkud se ale postupně prokousával dopředu. V posledním kole se však zapletl do kolize tří jezdců a závod nedokončil. Markéta Janáková dojela v Assenu na 27. místě a jako jediná z českých jezdců dojela do cíle.

Výsledková tabulka

Jezdec Motocykl Výsledný čas
Jorge LORENZO

Derbi

37´13.859

250 ccm

Celému kolotoči závodů do 250 ccm v Assenu kraloval Aregentinec Sebastian Porto. Staroval z Pole Position, v sobotním ranním tréninku byl také nejrychlejší a po zásluze i závod vyhrál. Daneil Pedrosa sice zajel v předposledním kole nový rekord okruhu pro 250 ccm, avšak na lepší než druhé místo to nestačilo. Jakub Smrž projel cílem prvního kola na 22. pozici a následně závod ukončil.

Sebastian PORTO

Aprilia

37´26.576

MotoGP

Rossi po přestupu k Yamaze prohlásil, že bude i na „papírově slabším“ stroji chtít vyhrávat. V Assenu opět v přímém souboji porazil svého největšího konkurenta v boji o titul Sete Gibernaua. V posledním kole došlo dokonce ke kontaktu mezi zmiňovanými jezdci, vše se obešlo bez pádu a pro druhé místo v dnešním závodě si dojel Gibernau. To, že letos Yamaha je mnohem konkurenceschopnější, dokazuje i třetí místo M. Melandriho, který svedl souboj s tupně vítězů s M. Biaggim. Výborný závod předvedli i jezdci z týmu Telefonica MoviStar, když Hayden dojel pátý a Edwards na šestém místě.

Do výsledkové listiny nepromluvil Alex Barros, který z druhého místa upadl. Do průběžného vedení v MS se dostal Ital Rossi, který má sice stejný počet bodů jako Gibernau, ale na svém kontě má už
letos čtyři výtězství, zatím co Gibernau pouze dvě. K zajímavostem patří fakt, že dnes slaví 33. narozeniny Max Biaggi a k dnešním jubilantům patří i Alex Barros.