125 ccm: Matia Pasini
250 ccm: Daniel Pedrosa
MotoGP: Valentino Rossi

125 ccm

Pátek - úvodní kvalifikaci nejlépe zvládl Fin Kallio, když o necelou polovinu sekundy porazil jezdce českého týmu Elit - Caffe Latte, Thomase Lüthiho. Třetí místo vybojoval Ital Conti a v první řadě by ještě stál Mike Di Meglio. Náš Lukáš Pešek dojel na 16. místě. Zajímavostí byl výsledek současného vedoucího muže průběžné klasifikace: Alvaro Bautista dojel až na 36. příčce se ztrátou přes 7 s.

Sobota - v druhé kvalifikaci byl opět nedostižný letošní suverén, Alvaro Bautista, a určitě bude chtít na domácí půdě vybojovat nejvyšší stupeň. Na dalších příčkách v první řadě stojí Kallio, P. Nieto a Faubel. Náš Lukáš Pešek si vybojoval solidní 7. místo, Karel Abrahám bude startovat z 31. místa.

Závod - start se povedl Lüthimu, když se z 10. místa na třetí příčku. Lukáš Pešek ze sedmého místa klesl do druhé desítky, ale díky dravé jízdě se posouval dopředu a cílem šestého kola proletěl na šesté příčce. Úvod nevyšel stáji KTM, protože v jedné ze zatáček spadli oba jezdci tohoto týmu. Lukáš měl výbornou maximální rychlost a v každém kole na cílové rovince předjel jednoho jezdce. Pořadí v polovině závodu, po jedenácti odjetých kolech: 1. Bautista, 2. Pešek, 3. Faubel, 4. Lüthi, 5. Pasini, 6. Gadea, 7. P. Nieto, 8.Talmacsi.

V poslední třetině závodu bylo jasné, že stupně vítězů si rozdělí elitní šestice, v které měli české barvy hned dvojí zastoupení. Zajímavostí bylo, že vpředu jezdili hned čtyři jezdci tým Master - MVA Aspar. V této skupině se pořadí přelévalo téměř v každé zatáčce a diváci se tímto soubojem královsky bavili. Španělský tým MVA - Aspar měl na prvních čtyřech místech všechny svoje jezdce a navíc před domácím publikem budou na stupních vítězů tři Španělé v pořadí Bautista, Faubel a Gadea. Lukáš Pešek dojel pátý, Lüthi byl šestý a Abrahám získal 21. místo.

Páteční kvalifikace --- Sobotní kvalifikace --- Postavení na startu

Výsledky závodu --- Průběžné pořadí v MS

250 ccm

Pátek - Ve čtvrtlitrech vybojoval provizorní Pole Position domácí Alex Debon, na dalších třech příčkách dojeli známá jména letošního šampionátu: Dovizioso, H. Aoyama a Lorenzo. Náš Jakub Smrž dojel v polovině jezdeckého pole na 14. místě.

Sobota - v sobotu si Pole Position vybojoval Andrea Dovizioso, když ve čtvrtlitrech porazil svého největšího konkurenta, Španěla Lorenza. Současnou nejlepší dvojici v první řadě doplní  Alex Debon a Alex de Angelis. Náš Kuba Smrž si oproti pátku výrazně polepšil a na startovním roštu mu patří 8. místo.

Závod - po startu se do čela prodral Locatelli, ale po pár zatáčkách se se před něj dostal Alex Debon i Andrea Dovizioso. Jakub Smrž bohužel nevyrazil, jak by chtěl po dvou odjetých kolech byl na 13. místě. V třetím kole za to Smrž vzal a posunul se o dvě místa vpřed. Po osmi kolech se na čele závodu vytvořila trojice jezdců, Locatelli, Dovizioso a de Angelis.

Bohužel pro nás, Kuba Smrž v 9. kole spadl z 9. místa. Ke konci závodu se k elitní skupince začal dotahovat za mohutného povzbuzování diváků Jorge Lorenzo. Vynikající stíhací jízdu zakončil Lorenzo na druhém místě za vítězným Doviziosem, třetí příčku vybojoval de Angelis.

MotoGP

Pátek - V prvním měřeném tréninku obsadili čelo dva Američané, Kenny Roberts jr. a Colin Edwards. V první řadě by je doplnil loňský mistr světa prostřední kubatury a velký oblíbenec domácího publika, Daniel Pedrosa. V druhém tréninku už kraloval Valentino Rossi, když porazil dobře jezdícího Robertse a Pedrosu. Je dobré podotknout, že slušný výsledek, čtvrté místo, si vyjel Chris Vermeulen.

Sobota - kvalifikace královské kubatury se absolutně nepovedla domácím jezdcům, Pedrosa startuje z 11. místa, Gibernau je třináctý a za ním je Elias. Z prvního místa do závodu vyrazí Rossi, déle je Hopkins a Roberts jr.

Závod - po startu královské kubatury došlo k hromadné havárii několika motocyklů a závod byl přerušen. Příčinou velmi škaredé kolize byla zřejmě jezdecká chyba Seteho Gibernaua, což nejhůře odskákali oba jezdci stáje Ducati a Marco Melandri, které nakonec museli přepravit vrtulníkem do nemocnice na vyšetření. Na opakovaný start se nakonec nepostavila zmiňovaná trojice: Gibernau, Capirossi a Melandri.

Při restartu zvedl Chris Vermeulen zvedl ruku kvůli problémům s motocyklem a opakovaný start se podruhé odložil. Po vyřešení menšího problému se jezdci vydali již do třetího zaváděcího kola a srovnali se na start závodu, který byl zkrácen o jedno kolo.

Druhý start se vydařil bez nehody, do čela se protáhl Casey Stoner, naopak Rossi se propadl na šesté místo. Pořadí po dvou odjetých kolech: 1. Stoner, 2. Hayden, 3. Hopkins, 4. Roberts jr., 5. Rossi, 6. Vermeulen, 7. Nakano a 8. Elias.

Valentino Rossi se během úvodních kol posunul až na druhé místo za Stonera. Nakano po ignoraci penalizace, kdy měl projet boxovou uličkou, dostal černou vlajku a jeho týmový kolega Randy de Puniet v osmém kole spadl. V dalším kole se Rossi posunul do čela závodu a o pár zatáček dále Stoner chybuje a padá z druhého místa.

V desátém kole spadl Elias a o pár zatáček dále si ustlal i Dani Pedrosa. V této fázi závodu dále pokračovalo jen 11 jezdců. Pořadí v 15. kole: 1. Rossi, 2. Hayden, 3. Roberts, 4. Hopkins, 5. Edwards, 6. Vermeulen, 7. Tamada, 8. Checa, 9. Ellison, 10. Hofman a poslední na 11. místě jel Cardoso.

Valentino Rossi závod rozhodl již několik kol před cílem, když nasadil k trháku a druhý Hayden diktovanému tempu nestíhal. Na třetím místě dojel Kenny Roberts jr. Z přímého přenosu jsem se dozvěděl, že Gibernau si po pádu zlomil klíční kost, což jej určitě vyřadí i z příštího závodu, který se jede hned v sobotu 24.6. v holandském Assenu. Bližší zdravotní stav Melandriho a Capirossiho zatím není znám.