GP Itálie: v Monze triumfoval Montoya, za ním renaulty

Spanilou jízdu Räikkönena zastavila poškozená pneumatika; Ferrari na domácí trati bez bodů. - Räikkönen byl sice nejrychlejším mužem kvalifikace, ale výměna motoru jej odsunula na 11. místo. - Výsledky všech měřených tréninků. - Informace o okruhu v Monze.

Kapitoly článku:

Tento víkend se královna motosportu, formule 1, přesunula do slunné Itálie, kde se monoposty seřadily na nejrychlejší trati celého šampionátu. Před závodem v Monze byl stav v klasifikaci jezdců následující: první Alonso má před druhým Räikkönenem náskok 24 bodů. Souboj o Pohár konstruktérů je ještě těsnější, vede Renault o devět bodů před týmem McLaren.

Během soboty odstoupil Nick Heidfeld, protože u něj doznívaly následky těžké havárie během testování a v kokpitu Williams jej nahradil Antonio Pizzonia. V kvalifikaci si nejlépe vedla dvojice z McLarenu, ale u formule Räikkönena byl měněn motor a Fin se posunul na 11. místo. Pole Position získal jeho stájový kolega Juan Pablo Montoya, kterého v první řadě doplnil Fernando Alonso. V závodu můžeme očekávat dravý postup Räikkönena směrem dopředu.

Těsně před závodem bylo nad Monzou slunečné počasí, teplota vzduchu byla +28 C, trať měla +45 C. Po startu v první šikaně došlo k drobným kontaktům mezi vozy na chvostu jezdeckého pole. Na konci prvního kola kvůli tomu do boxů zamířila čtveřice: Coulthard, Webber, Albers a Karthikeyan. Dopředu se tlačil Barrichello, naopak dvě pozice ztratil Jarno Trulli. Pořadí po 3 odjetých kolech: Montoya, Alonso, Button, Sato, Barrichello, M. Schumacher, Trulli, Fisichella.

Ve čtvrtém kole se před Michaela Schumachera protáhl Jarno Trulli. Kimi Räikkönen po startu nezískal žádnou příčku, stále kroužil na 11. místě za Villeneuvem. Na čele se utrhla dvojice Montoya - Alonso, Button v 7. kole ztrácel na druhého jezdce +7,6 s. Nejtěsnější rozdíly na trati panovali mezi čtveřicí Barrichello, Trulli, M. Schumacher a Fisichella, protože mezi 5. a 8. místem byl rozdíl necelé dvě sekundy. Jen pro přehled uvedu, že Räikkönen na konci desátého kola ztrácel na vedoucího týmového kolegu Montoyu +23 s, a na největšího soupeře v boji o titul mistra světa, Fernanda Alonsa, ztrácel +20 s.

Jeden z prvních jezdců, kteří zajeli pro dotankování paliva, byl Michael Schumacher a stalo se to na konci 13. kola. O kolo později si pro palivo zajel jeho týmový kolega Barrichello a Jacques Villeneuve. Zajímavým okamžikem během prvních zastávek u mechaniků bylo tankování u Sata, protože japonský pilot si pro palivo musel zajet celkem dvakrát. Zřejmě poprvé byly nějaké problémy s tankovacím zařízením.

Alonso vyjel od mechaniků těsně před Kimi Räikkönenem, který zřejmě jede jen na jednu zastávku. Fin měl mnohem lehčí monopost a protlačil se před Alonsa během jednoho kola. Situace na trati v 24. kole: Montoya - 2,2 s - Räikkönen (bez zastávky) - 6,5 s - Alonso - 15,4 s - Fisichella - 2,4 s - Trulli. Na konci 25. kola zajel do boxů Kimi Räikkönen a dle času stráveného v boxech bylo jasné, že podruhé pro palivo už nezamíří. Ale osud a opět technický problém si zahrál s Räikkönenem. Finský pilot měl problémy s levou zadní gumou, musel z vynikajícího pátého místa zamířit pro nové obutí a na trať se vrátil až na 12. místě. Kimi je prostě smolař. Pořadí na bodovaných místech po 31 kolech: Montoya, Alonso, Fisichella, Trulli, Button, R. Schumacher, Barrichello, M. Schumacher.

Situace na trati se celkem ustálila, na špici kroužil Juan Pablo Montoya s téměř totožným časem, jako druhý Alonso, který ztrácel na vedoucí příčku kolem 9 s. Sedmnáct kol před cílem začaly druhé zastávky u mechaniků, podobně jako v úvodu závodu zajel první k mechanikům Michael Schumacher. Räikkönen během pár kol předjel Villeneuva a Massu a díky druhým zastávkám svých soupeřů se najednou objevil na sedmém místě. Patnáct kol před cílem na trati kroužili všechny monoposty, nikdo zatím ze závodu neodstoupil nebo nevyletěl z trati.

Jedenáct kol před cílem se ani Bridgestone nevyhnul problémům s pneumatikou, pro výměnu levé zadní gumy si musel zajet Barrichello a kvůli třetí nucené zastávce v boxech zřejmě ztratil naději na body. Pořadí se díky druhým zastávkám promíchalo a 9 kol před cílem vypadalo následovně: Montoya, Alonso, Fisichella, Räikkönen, Trulli, R. Schumacher, Pizzonia, Button. Z bodovaných míst vypadly oba stroje Ferrari, Barrichello na víc dostal od vedoucího Montoyi jedno kolo.

Kimi Räikkönen ve snaze stáhnout maximum z náskoku Fisichelli udělal v jedné z vlásenek chybu, dostal smyk a zadní kola mu skončily v kačírku. Naštěstí se finský pilot dostal zpět na trať, předjel jej jen Trulli. Kimiho McLaren byl ale o poznání rychlejší než Toyota Jarna Trulliho a finský pilot se během tří kol opět vrátil na čtvrtou příčku. Tři kola před cílem kamery zachytily problémy levé zadní pneumatiky vedoucího Montoyi a Alonso cítil příležitost. Během posledních dvou kol se devítisekundový náskok smrskl na pouhé 3,5 s, ale guma nakonec vydržela a Montoya se mohl radovat z vítězství. Na stupních vítězů jej doplní dvojice ze stáje Renault. V souboji o titul mistra světa Alonso získal 3 body k dobru a před Räikkönenem má náskok 27 bodů. Souboj o Pohár konstruktérů se změnil o bodík ve prospěch stáje McLaren, která stáhla rozdíl na vedoucí Renault na 8 bodů.