GP Francie: Alonso totálně pokořil své soupeře

Kapitoly článku:

Kvalifikace

Před kvalifikací na Grand Prix Francie panovalo nad tratí oblačno, asfalt ale po nočních deštích stihl oschnout. Teplota vzduchu dosahovala +21 C, trať měla +23 C. V pátečních trénincích byly nejrychlejší stroje stáje McLaren-Mercedes, v sobotu dopoledne kraloval domácí Renault. Kimi Räikkönen byl přinucen na svém voze před kvalifikací vyměnit motor a dle pravidel jej čeká v neděli posun dozadu o deset míst. Kvalifikace bude mít také zajímavý průběh, protože do GP USA vyjelo jen 6 vozů, takže můžeme očekávat slušné boje v úvodních třech čtvrtinách jezdců a na závěr do celého pořadí jistě promluví piloti z Ferrari.

Jako první na trať vyjel Ralf Schumacher se svojí toyotou. První úsek zajel v čase 24,3 s, prostřední za 26,9 s a poslední za 24,5 s. Celkový čas Ralfa v cíli byl 1:15.771. David Coulthard byl rychlejší v druhé měřené části, ale v úvodní a poslední ztratil a zařadil se na druhé místo. Nick Heidfeld jel velmi agresivně a po druhém sektoru měl ztrátu pouhou jednu desetinu sekundy, ale v cíli to nakonec bylo +0.436 s na čas Ralfa Schumachera, druhé místo. Christian Klien během jednoho z tréninků vyletěl z trati a skončil až v bariéře. V kvalifikaci podal standardní výkon a zařadil se za svého stájového kolegu Coultharda na průběžné čtvrté místo. Jacques Villeneuve zajel výborně závěrečné dvě pasáže trati a právem se zařadil na první místo s časem 1:15.699. Pořadí po pěti jezdcích: Villeneuve, R. Schumacher, Heidfeld, Coulthard a Klien.

Juan Pablo Montoya se svým "Stříbrným šípem" byl rychlejší ve všech třech měřených sektorech a nebýt drobného zaváhání při dobržďování do jedné ze zatáček, mohl být jeho čas 1:15.406 ještě lepší. Filipe Massa měl nejlepší dosavadní čas v první třetině trati, ale v cíli na Montoyův čas nestačil, druhé místo. Mark Webber byl rychlejší než jeho týmový kolega Heidfeld, ale celkově cílem proletěl na průběžné páté příčce. Výborný výkon předvedl Takuma Sato, když Montoyův čas překonával ve všech třech mezičasech a v cíli měl náskok neuvěřitelných -0,751. Jeho čas ale okamžitě odsunul dosavadní vedoucí muž šampionátu, Fernando Alonso. Pořadí po deseti jezdcích: Alonso, Sato, Montoya, Massa, Villeneuve.

Druhou polovinu kvalifikace otevřel Giancarlo Fisichella a od úvodních metrů atakoval čas kolegy Alonsa, ale cílem projel na třetím místě za Satem. Jenson Button svůj výsledek z Kanady, kde si vyjel Pole Positon, nezopakoval, zařadil se za Fisichellu. Kimi Räikkönen na vedoucího Alonsa ztratil pouhých +0,147 s, ale kvůli penalizaci bude až v druhé desítce. Jarno Trulli po druhém sektoru ztrácel méně než jednu desetinu sekundy, ale svůj zlepšující se čas v závěrečném úseku nevystupňoval a zařadil se na druhé místo. Rakušan Patrick Friesacher odjel své kvalifikační kolo v rámci možností stroje Minardi a zařadil se na konec startovního pole. Pořadí po patnácti jezdcích: Alonso, Trulli, Räikkönen, Sato, Fisichella.

O trochu vzrušení se v kvalifikaci postaral Christian Albers, když svojí divokou jízdou projel pár zatáček smykem. V cíli jej tato dravá jízda stála cenné desetinky a patřilo mu poslední místo. Karthikeyan porazil oba vozy stáje Minardi, ale jeho týmový kolega Monteiro byl horší a zařadil se na předposlední post. Poslední vozy, které by mohly promluvit do pořadí v kvalifikaci, byly ze stáje Ferrari. Rubens Barrichello byl nejrychlejším jezdcem ještě v druhém sektoru, ale poté lehce zaváhal a cílem projel na pátém místě. Michael Schumacher měl nejlepší první mezičas, ale poté začal ztrácet a zařadil se na čtvrté místo. Pole Positon si do GP Francie vyjel Fernando Alonso ze stáje Renault, což se samozřejmě líbilo domácímu publiku.