GM AUTOnomy je karosářským chameleonem

Nikoliv nějaké věhlasné designérské studio, ale „obyčejná“ automobilka General Motors vystavila na březnovém autosalonu v Ženevě asi nejodvážnější automobilový prototyp. Jmenoval se AUTOnomy.
GM AUTOnomy je karosářským chameleonem

Jeho hlavním úkolem bylo veřejnosti názorně ukázat jednu z alternativ pro pohon budoucích automobilů. Koncept AUTOnomy k němu využívá vodíkových palivových článků a jeho koncepce přináší do problematiky zcela nový pohled.

Dlouhá tradice

Koncern General Motors má ve vývoji technologie palivových článků dlouhou a úspěšnou tradici. Společnost GM jako první výrobce automobilů na světě předvedla už koncem šedesátých let minulého století plně funkční pojízdný prototyp vozu poháněného palivovými články. V roce 1997 pak společnosti General Motors a Opel založily společné Globální centrum alternativních pohonů (GAPC), jež se touto problematikou včetně výzkumu a vývoje nejrůznějších verzí palivových článků zabývá. Ale zpátky k aktuálnímu prototypu AUTOnomy …

Klepněte pro větší obrázek

Až dosud vznikaly vozy, které k pohonu používají palivové články, přestavbou stávajících produkčních modelů. Prototyp Autonomy je prvním představitelem nové generace automobilů s alternativním pohonem, jenž byl od prvního momentu vyvíjen a konstruován už jako vůz poháněný palivovými články. Jedním z charakteristických rysů této nové koncepce je využití technologie „drive-by-wire“ (řízení po drátech), jež namísto mechanických vazeb využívá elektronická propojení k ovládání řízení, brzdového systému a dalších funkčních systémů vozu.

Adaptabilní podvozek

Palivovými články poháněný prototyp AUTOnomy je dlouhý 4365 milimetrů, široký 1880 mm a vysoký 1247 mm, rozvor jeho kol činí 3099 milimetrů. Jeho unikátním konstrukčním prvkem je zcela ojedinělý podlahový rošt, do něhož jsou začleněny všechny funkční prvky a komponenty, včetně sady palivových článků a vodíkové nádrže. Toto šasi lze díky jeho promyšlené konstrukci snadno přizpůsobit nejrůznějším karosériím, takže na jedné podvozkové platformě může vzniknout řada různých vozů.

Jedním ze stěžejních komponentů sofistikovaného elektrického systému prototypu AUTOnomy je jeho „rozvodná skříň“, umístěná ve střední části šasi. Toto propojovací centrum zaručuje rychlé a vysoce spolehlivé spojení ovládacích modulů s výkonnými jednotkami – s řízením, motorem, klimatizací apod. Díky tomu je konstrukce celého vozu poměrně lehká a nepříliš komplikovaná.

Celý systém palivových článků je zabudovaný do přibližně patnáct centimetrů silného šasi, což výrazně uvolňuje ruce návrhářům karosérií. Vnitřní struktura vozu a obestavěný prostor zbytečně neomezují nejrůznější ovládací prvky, které je v případě konvenčních vozů nutné pracně a často na úkor velikosti či interiéru obcházet. Díky tomu se stylisté a konstruktéři nemusejí držet zažitých postupů a mohou navrhovat karosérie šité opravdu na míru potřebám svých zákazníků. Není vyloučena ani možnost, že by si zákazník mohl ve specializovaných centrech pronajímat různé druhy karosérií, jež by šlo snadno a rychle zaměňovat podle okamžitých potřeb.

Cena za přínos

Unikátní prototyp, poháněný palivovými články vyvinutý odborníky Globálního centra alternativních pohonů GAPC společnosti General Motors a automobilky Opel, získal další významné ocenění: Mezinárodní porota složená z jednačtyřiceti uznávaných motoristických publicistů z celého světa udělila pohonné jednotce prototypu AUTOnomy titul „Motor roku“ v kategorii Nejlepší koncept. Tento titul udělovaný kolektivem autorů vysoce respektované publikace Engine Technology International vydávané ve Velké Británii je považovaný za jakéhosi Oscara v oblasti technologie pohonů.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků