Gerhard Plattner: Vizitka rekordmana

Gerhard Plattner, původně novinář orientující se na oblast hospodářství, si ze svého koníčka udělal profesi a „přeběhl“ k motoristické publicistice a do historie se zapsal především svými vytrvalostními a dálkovými jízdami.
Gerhard Plattner: Vizitka rekordmana
Společně s Rudi Linksem, bývalým mistrem Evropy v závodech do vrchu, a Güntherem Steckkönigem, továrním pilotem automobilky Porsche vytvořili na okruhu Salzburgring s vozy Volkswagen a Porsche celkem 24 rakouských rychlostních rekordů, které dodnes nebyly překonány.

Pak se Gerhard Plattner specializoval na extrémní maratóny. Je mj. držitelem rekordu za nejrychlejší i nejúspornější cestu kolem světa. S vozem Audi A8 quattro překonal v rekordním čase 4 dny, 11 hodin a 38 minut vzdálenost 10 714 kilometrů z Prudhoe Bay do Key West na Floridě. S vozem SEAT Ibiza 1.9 TDI vytvořil rekord v hospodárné jízdě USA (z New Yorku do San Francisca), když při průměrné rychlosti 94,36 km/h dosáhl průměrné spotřeby jen 2,89 l/100 km.

V srpnu 2001 se Plattnerovi podařilo na voze Audi A2 1.2 TDI vytvořit rekord v hospodárné jízdě napříč Německem - na trase z Lindau do Flensburgu dlouhé asi tisíc kilometrů dosáhl průměrné spotřeby jen 2,12 l/100 km (průměrná rychlost jízdy přitom činila přes 80 km/h).

Na jihoitalském vysokorychlostním okruhu v Nardo ujel Gerhard Plattner společně se dvěma piloty s vozem Audi A8 quattro celkem 555 560,8 km průměrnou rychlostí 231,7 km/h – to je asi o 15 procent vyšší průměrná rychlost než rychlost vítěze závodu v Le Mans.

V červenci roku 1998 vytvořil Gerhard Plattner další rekord v hospodárnosti jízdy: Se sériovým Audi A8 TDI dojel na jednu nádrž z rakouského Bregenzu přes Lichtenštejnsko, Švýcarsko, Německo, Holandsko, Belgii a Francii až do skotského Edinburgu – celkem 2176 km. Tím si zajistil další zápis do Guinessovy knihy rekordů za „největší vzdálenost ujetou na jednu nádrž v sériově vyráběném automobilu“.

Vynikajícího výkonu dosáhl Gerhard Plattner i při cestě z nejsevernějšího do nejjižnějšího města Evropy. Na trase z Hammerfestu do Tarify dlouhé 6570 km dosáhl se sériovým vozem Audi A2 1.2 TDI při průměrné rychlosti 82,13 km/hod průměrné spotřeby pouze 2,37 l/100 km.

Gerhard Plattner se svými výkony mnohokrát zapsal do Guinessovy knihy rekordů. Úplně poprvé to však bylo před dvaadvaceti roky, kdy s prvním vznětovým modelem Volkswagen Golf vytvořil rekord v non-stop jízdě - Evropu na jedno naplnění nádrže – bez jediné zastávky u čerpací stanice tehdy přejel z Říma až do Berlína.
Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

16.  12.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků