Gerhard Plattner: Vizitka rekordmana

Gerhard Plattner, původně novinář orientující se na oblast hospodářství, si ze svého koníčka udělal profesi a „přeběhl“ k motoristické publicistice a do historie se zapsal především svými vytrvalostními a dálkovými jízdami.
Gerhard Plattner: Vizitka rekordmana
Společně s Rudi Linksem, bývalým mistrem Evropy v závodech do vrchu, a Güntherem Steckkönigem, továrním pilotem automobilky Porsche vytvořili na okruhu Salzburgring s vozy Volkswagen a Porsche celkem 24 rakouských rychlostních rekordů, které dodnes nebyly překonány.

Pak se Gerhard Plattner specializoval na extrémní maratóny. Je mj. držitelem rekordu za nejrychlejší i nejúspornější cestu kolem světa. S vozem Audi A8 quattro překonal v rekordním čase 4 dny, 11 hodin a 38 minut vzdálenost 10 714 kilometrů z Prudhoe Bay do Key West na Floridě. S vozem SEAT Ibiza 1.9 TDI vytvořil rekord v hospodárné jízdě USA (z New Yorku do San Francisca), když při průměrné rychlosti 94,36 km/h dosáhl průměrné spotřeby jen 2,89 l/100 km.

V srpnu 2001 se Plattnerovi podařilo na voze Audi A2 1.2 TDI vytvořit rekord v hospodárné jízdě napříč Německem - na trase z Lindau do Flensburgu dlouhé asi tisíc kilometrů dosáhl průměrné spotřeby jen 2,12 l/100 km (průměrná rychlost jízdy přitom činila přes 80 km/h).

Na jihoitalském vysokorychlostním okruhu v Nardo ujel Gerhard Plattner společně se dvěma piloty s vozem Audi A8 quattro celkem 555 560,8 km průměrnou rychlostí 231,7 km/h – to je asi o 15 procent vyšší průměrná rychlost než rychlost vítěze závodu v Le Mans.

V červenci roku 1998 vytvořil Gerhard Plattner další rekord v hospodárnosti jízdy: Se sériovým Audi A8 TDI dojel na jednu nádrž z rakouského Bregenzu přes Lichtenštejnsko, Švýcarsko, Německo, Holandsko, Belgii a Francii až do skotského Edinburgu – celkem 2176 km. Tím si zajistil další zápis do Guinessovy knihy rekordů za „největší vzdálenost ujetou na jednu nádrž v sériově vyráběném automobilu“.

Vynikajícího výkonu dosáhl Gerhard Plattner i při cestě z nejsevernějšího do nejjižnějšího města Evropy. Na trase z Hammerfestu do Tarify dlouhé 6570 km dosáhl se sériovým vozem Audi A2 1.2 TDI při průměrné rychlosti 82,13 km/hod průměrné spotřeby pouze 2,37 l/100 km.

Gerhard Plattner se svými výkony mnohokrát zapsal do Guinessovy knihy rekordů. Úplně poprvé to však bylo před dvaadvaceti roky, kdy s prvním vznětovým modelem Volkswagen Golf vytvořil rekord v non-stop jízdě - Evropu na jedno naplnění nádrže – bez jediné zastávky u čerpací stanice tehdy přejel z Říma až do Berlína.
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

včera | Michal Žďárský | 2 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků