Gerhard Plattner: Vizitka rekordmana

Gerhard Plattner, původně novinář orientující se na oblast hospodářství, si ze svého koníčka udělal profesi a „přeběhl“ k motoristické publicistice a do historie se zapsal především svými vytrvalostními a dálkovými jízdami.
Gerhard Plattner: Vizitka rekordmana
Společně s Rudi Linksem, bývalým mistrem Evropy v závodech do vrchu, a Güntherem Steckkönigem, továrním pilotem automobilky Porsche vytvořili na okruhu Salzburgring s vozy Volkswagen a Porsche celkem 24 rakouských rychlostních rekordů, které dodnes nebyly překonány.

Pak se Gerhard Plattner specializoval na extrémní maratóny. Je mj. držitelem rekordu za nejrychlejší i nejúspornější cestu kolem světa. S vozem Audi A8 quattro překonal v rekordním čase 4 dny, 11 hodin a 38 minut vzdálenost 10 714 kilometrů z Prudhoe Bay do Key West na Floridě. S vozem SEAT Ibiza 1.9 TDI vytvořil rekord v hospodárné jízdě USA (z New Yorku do San Francisca), když při průměrné rychlosti 94,36 km/h dosáhl průměrné spotřeby jen 2,89 l/100 km.

V srpnu 2001 se Plattnerovi podařilo na voze Audi A2 1.2 TDI vytvořit rekord v hospodárné jízdě napříč Německem - na trase z Lindau do Flensburgu dlouhé asi tisíc kilometrů dosáhl průměrné spotřeby jen 2,12 l/100 km (průměrná rychlost jízdy přitom činila přes 80 km/h).

Na jihoitalském vysokorychlostním okruhu v Nardo ujel Gerhard Plattner společně se dvěma piloty s vozem Audi A8 quattro celkem 555 560,8 km průměrnou rychlostí 231,7 km/h – to je asi o 15 procent vyšší průměrná rychlost než rychlost vítěze závodu v Le Mans.

V červenci roku 1998 vytvořil Gerhard Plattner další rekord v hospodárnosti jízdy: Se sériovým Audi A8 TDI dojel na jednu nádrž z rakouského Bregenzu přes Lichtenštejnsko, Švýcarsko, Německo, Holandsko, Belgii a Francii až do skotského Edinburgu – celkem 2176 km. Tím si zajistil další zápis do Guinessovy knihy rekordů za „největší vzdálenost ujetou na jednu nádrž v sériově vyráběném automobilu“.

Vynikajícího výkonu dosáhl Gerhard Plattner i při cestě z nejsevernějšího do nejjižnějšího města Evropy. Na trase z Hammerfestu do Tarify dlouhé 6570 km dosáhl se sériovým vozem Audi A2 1.2 TDI při průměrné rychlosti 82,13 km/hod průměrné spotřeby pouze 2,37 l/100 km.

Gerhard Plattner se svými výkony mnohokrát zapsal do Guinessovy knihy rekordů. Úplně poprvé to však bylo před dvaadvaceti roky, kdy s prvním vznětovým modelem Volkswagen Golf vytvořil rekord v non-stop jízdě - Evropu na jedno naplnění nádrže – bez jediné zastávky u čerpací stanice tehdy přejel z Říma až do Berlína.
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků