Genesis GV70 vám přečte otisk prstu. Urychlí tak placení za palivo či parkování

Technologie dnes známá z chytrých telefonů se čím dál více rozšiřuje také v nejnovějších automobilech.

Čtečky otisků prstů se budou v nových autech objevovat zřejmě stále častěji. Zatímco v Bentley Bentayga najdete takto chráněnou uzamykatelnou přihrádku a Hyundai u čínské verze Santa Fe v minulosti představil odemykání i startování vozu přes otisk prstu, Genesis, luxusní odnož korejské automobilky, se snaží tuto technologii v autech posunout na další úroveň možného využití.

V novém SUV GV70, kterého bychom se mohli dočkat i v Evropě, tak najdete čtečku otisku prstu i pro funkci elektronických plateb přímo z vozu. Senzor otisku je umístěn pod startovacím tlačítkem vozu a má sloužit mimo jiné pro ověření platby ve službě Genesis CarPay obsažené v infotainmentu vozu.

Genesis odhaluje novinku GV70. Může pohledné SUV zaujmout na trhu Evropy?

Genesis odhaluje novinku GV70. Může pohledné SUV zaujmout na trhu Evropy?

Genesis CarPay umožní majitelům přes infotainment provádět elektronické platby například za parkovné nebo palivo (samozřejmě u služeb, které tuto formu placení podporují). Otisk prstu pak slouží jako rychlejší a bezpečnější forma potvrzení platby, namísto zadávání klasického číselného kódu. Vlastně tedy stejný způsob ověření, který dnes nabízejí i bankovní aplikace v chytrých telefonech.

Čtečka otisku prstu má svou funkci i v režimu Valet, tedy pokud řidič předává vozidlo například obsluze hotelu k zaparkování. Otiskem prstu jsou zde chráněny citlivé informace v infotainmentu jako třeba místo bydliště majitele či kontakty. A nakonec stejně jako u zmíněného Santa Fe bude možné otiskem prstu i nastartovat motor, možnost odemykání dveří pak nechává Genesis u GV70 na aplikaci v telefonu, ačkoliv bezklíčový přístup je zde samozřejmostí.

Potvrzeno: Genesis chystá vpád do Evropy. Proti Audi Q5 může nasadit i nové GV70

Potvrzeno: Genesis chystá vpád do Evropy. Proti Audi Q5 může nasadit i nové GV70

Dále do nového SUV nasazuje značka i vylepšenou technologii detekce pasažérů na zadních sedadlech při opouštění vozu. Upozornit na dítě nebo psa má pomoci radarový senzor umístěný na stropě, který zvládá detekovat i minimální pohyby, například dýchání spícího kojence, zatímco pokrývá mnohem větší plochu, takže detekuje i ležícího psa na podlaze za zadními sedačkami nebo v zavazadlovém prostoru. Pohyb přitom zaznamená senzor i přes oblečení, deky, přepravku pro zvířata a další nekovové materiály.

GV70 bude prvním modelem Genesisu, který tuto novou techniku obdrží, později ale budou určitě následovat i další vozy značky. Novinky nepochybně v budoucnu zamíří i do modelů samotného Hyundaie či Kie.

TEST VW Arteon Shooting Brake 2.0 TDI DSG R-Line: Styl a komfort především

VW Arteon SB 2.0 TDI/147 kW

Že model Arteon dorazí také v provedení kombi, Volkswagen oficiálně potvrdil až loni v červnu. Shooting Brake působí takřka dokonale, ale je takový i ve skutečnosti?

17.  1.  2021 | Jan Mička | 52 příspěvků
TEST Subaru BRZ Final Edition: Devět let nás učilo tlačit na pilu. Teď už naposledy

Subaru BRZ Final Edition

Subaru již devátým rokem připomíná, že teď je ten správný čas na pořízení řidičského kupé za hodně dobré peníze. Kdo i letos zaváhá, nejspíš bude mít na nějakou dobu smůlu.

13.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 32 příspěvků
TEST Audi e-tron 55 quattro Sportback: Tichý a hodně nápadný žrout elektřiny

Audi e-tron 55 quattro SB

Audi e-tron jsme tu měli už předloni. Tenkrát jsme s ním vyrazili do Rakouska a zažili pár neočekávaných dobrodružství. Dnes tu máme elegantnější verzi Sportback. Do žádných akcích se ale nehrneme, mrkneme na jeho schopnosti hezky v domácích podmínkách.

10.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 118 příspěvků