General Motors má velké problémy

Největší automobilový gigant na světě, koncern General Motors, vykázal za první kvartál tohoto roku ztrátu ve výši 1,1 miliardy dolarů. Je to největší deficit za posledních 13 let. Důvodem je zcela jistě nižší poptávka a vysoké náklady na zdravotní pojištění zaměstnanců. Pro srovnání: loni GM za 1. čtvrtletí vykázal zisk 1,2 miliardy dolarů. Za klíčové prvky kolosální ztráty ze začátku letošního roku se dá považovat pokles obratu o 4,3 procenta na 45,8 miliard dolarů a snížení podílu na nejdůležitějším domácím trhu z 27 na 25,6 procent. Rok 2005 bude pro GM velmi těžký.

Příčinou všeho je zvýšení konkurence na trhu s automobily, největší růst prodejů v Americe zaznamenaly asijské firmy. Na tržbách je znát, že velmi klesl zájem o velké offroady a pickupy, ze kterých GM rýžoval největší peníze. Snahu snížit náklady velmi pocítili zaměstnanci i v dceřiných evropských automobilkách: v Opelu, kde kvůli úspornému programu přišlo o práci hned několik tisíc zaměstnanců, a v Saabu, kde byl omezen vývoj nových projektů.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 3 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků