General Motors: „americký sen“ v roce 1956

11 komentářů

bigi25
24. února • 13:47

Byla to doba "amerického snu" - USA byly po válce ve sqělé ekonomické kondici a nic nebylo nemožné - myslelo se, že hospodářský růst nikdy neskončí. Zákazníci vyžadovali auta stále větší, rychlejší a vybavenější, vznikaly první autokina, drive-in, dokonce kaple, kde vás oddali, aniž byste vystoupili - vše se odehrávalo v autech. Dokonce se tvrdí, že celá jedna (poválečná) generace amíků byla počata na zadních sedadlech těchhle kár :-)
V tý době v Evropě, která se z války vzpamatovávala mnohem déle, kralovaly vozy velikosti Renault 4CV, VW brouk, Fiat 600, nebo BMW Isetta, teenageři jezdili na kolech, nebo mopedech, a když si chtěli vrznout, museli čekat, až rodiče nebudou doma :-)
V Japonsku, v Koreji a v Číně se chodilo pěšky - a podívejte dnes...
Já tvrdím, že pohodlnost, rozcapenost a sebeuspokojení je nepřítel pokroku číslo jedna a nejlépe člověka (nebo společnost) motivují složité a nepohodlné podmínky. Proto evropský a japonský autoprůmysl časem převálcoval ten americký a dnes jsme svědky korejského nástupu na trůn. A za 10 let se tu nebudou hádat fandové koncernu a rencka, ale fandové Chery a Geely :-)

k22
24. února • 14:14

Jinými slovy ekonomicky nevýhodná a na suroviny a energie náročná výroba se přesouvá do rozvojových krajin a velmoc č.1 raději investuje do kosmických technologii, biotechnologii, výzkumu jaderné fůze atd.;-)

Fantomas
24. února • 15:41

Jenže kosmické technologie a jaderné fúze sice dostatečně zabaví vládu a zúčastněné firmy, ale národ nijak neuživí. A až národ bez práce postupně přestane platit daně, tak "velmoc" přestane mít peníze na technologie. Co dál?

Thovth
24. února • 18:50

Ibn Chaldún, okolo r. 1400 n.l.V počátečním období dynastie jsou daně nízké a přinášejí celkově velký příjem, zatímco v koncovém období jsou daně vysoké, ale přinášejí velmi málo. Jestliže jsou daně a dávky nízké, mají lidé energii a chuť k práci. Kulturní zařízení se rozmnožují a rostou, neboť nízké daně přinášejí uspokojení. Když se rozmnožují kulturní zařízení, roste počet jednotlivých daní a dávek a následkem toho vzrůstá daňový výnos, který je jejich souhrnem. Když daně vyrostou za hranice spravedlnosti, výsledkem je, že z duší poddaných zmizí zájem na kulturních věcech, neboť když srovnají výdaje a daně s plody své práce a zjistí nepatrný zisk, ztrácejí veškerou naději a mnozí z nich se zřeknou úplně kulturních zájmů. To vede k tomu, že celková částka daňového výnosu klesá souběžně s poklesem počtu jednotlivých dávek. Cílem civilizace je usedlá kultura a přepych. Když civilizace dosáhne tohoto cíle, zamíří ke zkáze a začne stárnout, jak tomu je i v přirozeném životě živých bytostí. Vzrůstá mezi nimi nemravnost, nespravedlnost, neupřímnost a podvádění, aby jen dosáhli výdělku jakýmkoli způsobem. Duše pak myslí jedině na zisk, snaží se jedině o něj a užijí k tomu všech možných lstí a podvodů. Lidé se oddávají lhaní, hazardním hrám, podvádění, lstem, krádeži, křivé přísaze a lichvářství. Následkem množství rozkoší a radovánek, které jsou plodem přepychu, všichni znají všechno o způsobech a prostředcích nemravnosti, veřejně o nich a jejich příčinách hovoří a v rozhovoru o tom se vzdávají jakýchkoli zábran, dokonce i před příbuznými a ženskými osobami. Znají rovněž všechno o podvodech a klamu, jichž používají, aby se bránili proti možnosti, že na nich bude použito násilí, a proti potrestání, jež by zasloužili za své špatné skutky. Když síla a potom i charakter a náboženství nějakého člověka jsou zkaženy, je zkaženo i jeho lidství, a takový člověk se ve skutečnosti mění ve zvíře.

Fantomas
24. února • 19:23

Velice dobré. Ten člověk byl velmi moudrý muž. Takových několik, nebo alespoň jednoho, by naše vrcholná politika potřebovala jako sůl. Pak bychom se ještě dokázali vzpamatovat a náš stát zachránit. A nejen náš. Přesně takoví lidé my měli být ve všech vládách a řídit státy, ne psychopati v chorobnou touhou po moci a penězích.Tak si říkám proč vlastně v dnešním světě tak nápadně chybějí podobně moudré osobnosti? Kde jsou? Proč tu dnes nikde není ani jeden takový člověk? Není to divné?

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
kolemjdoucí
25. února • 1:28

To jsou kecy. Inteligentních lidí, kteří upozorňují na průser dnešní doby, je spousta. Ale málokdo je chce poslouchat. A to tím spíš, když je zde vláda většiny, která si pochopitelně bude raději volit ty, kdo jim budou překládat chválu a ne ty, kteří budou kritizovat konzumní životní styl, případně budou vybízet k zásadním změnám. Kolik lidí čte a hlavně skutečně vnímá Koukolíka, Grygara, Sedláčka (a to jsou alespoň ti známější)?Navíc vy sám jste příkladem právě těch, kteří jakoukoli zásadní změnu z principu odmítají. Viz vaše bagatelizace výzkumu a podobných věcí, viz mnoho vašich příspěvků v jiných diskusích. Inteligentnímu člověku dojde, že to, co hnalo lidstvo vždy dopředu, byla podpora vědomostí a podpora nových technologií. To, kde jsme dnes, je jen a jen díky výzkumům a objevům tisíců inteligentních lidí. A také jedině technologický předstih drží každou pokročilou civilizaci: Římani se drželi, dokud byli pokročilejší než okolí. Jakmile se začali více zajímat o pohodlí a peníze tekly více korupčními cestami, byli smeteni. Arabská věda byla špičková, ale jakmile přestali podporovat vědění a zaměřili se více na vnitřní mocenské boje, smetli je Mongolové. Totéž platilo o historické Číně - i oni byli kdysi technicky daleko před okolními civilizacemi, ale dojeli na vlastní rozmařilost a šílenou byrokracii. A naši, euroatlantickou civilizaci tohle čeká taky, pokud nepřestane spát peníze jen do masivních sociálních podpor, do nesmyslných projektů typu fotovoltaiky na polích a 15 let zaručených výkupních cen místo toho, aby podporovali právě věci typu kosmický výzkum, nanotechnologie, genetika apod. To jsou věci, které nás budou živit za pár desítek let, to je naše šance, jak dále expandovat (a civilizace potřebuje expandovat - je to základní princip vývoje). Takže Fantomasi, zamyslete se, co vy sám skutečně děláte pro to, abyste změnil své okolí a jak podporujete budoucnost celé společnosti (fuj, to je hnusná formulace).

Fantomas
25. února • 9:40

A ještě bych se zeptal kam vlastně chcete expandovat?

Hlopej Honza
26. února • 14:53

Afrika.
Proč myslíte ze byl v Německu skandál s tím, že auta z šrotovaciho programu končila na trajektu do Afriky? Protože na nasycený trh už víc aut nedodáte.Tohle je hra na černého Petra ,

Fantomas
25. února • 8:55

A k jiným diskuzím: Obecně jsem proti jednostrannosti, jakémukoliv extrémizmu, nerovnováze, jednopohledovým názorům a jednoúčelovým změnám. Domnívám se, že společnost (stát, země,...) potřebuje naopak rovnováhu a vyváženost. Ekonomickou, sociální, jakoukoliv. Pokud se ve společnosti začnou prosazovat jen určité cíle a myšlenky a ostatní se bude opomíjet, nebo dokonce úmyslně omezovat, je to špatně a bude z toho po čase průšvih.

Fantomas
25. února • 8:38

Smím se zeptat co vy vnímáte jako průser dnešní doby?
A vývoj a výzkum se snad neznažím bagatelizovat a pokud to tak vypadá, tak mě to mrzí. Je to jen moje reakce na názory, že pro západní ekomoniku je jediné východisko z problémů - přestat pracovat a vrhnout se na techologie a vědomosti. Ale to přece nejde. Samozřejmě jsou to důležité věci, ale někdo přece pracovat musí. Nebo snad máme vše nakupovat z Číny?
A stejně tak to fungovalo i ve zmíněné historii - pokud se nějaká země dostala na vrchol, tak ano, bylo to kvůli pokroku ve všech oblastech, ale nejen kvůli tomu, ale hlavně kvůli tvrdé (a často dokonce otrocké!!!) práci většiny obyvatel.
Věda, výzkum, bádání, vývoj nových technologií,... - tohle tvoří jen špičku společnosti, takový vrchol a musí to mít oporu v práci zbytku (většiny) společnosti. Myšlenku, že tohle uživí nejen nějaký stát, ale celou západní civilizaci a že manuální výrobu můžeme s klidným svědomím přenechat "hloupějším", tu považuju za velmi naivní a krátkozrakou.
Bez práce to prostě nejde, všichni nemohou být nukleární fyzici.

trent
24. února • 22:39

Oni tu určitě jsou, ale nikdo je neposlouchá.

Doporučujeme

Články odjinud