GDI Turbo

Další krok na cestě za zvyšováním účinnosti benzínového spalovacího motoru učinila automobilka Mitsubishi Motors v minulých dnech. Jako první výrobce na světě zahájila sériovou výrobu pohonné jednotky využívající unikátní technologii přímého vstřikování benzínu do hlavy válců GDI ve spojení s turbodmychadlem
GDI Turbo
Další krok na cestě za zvyšováním účinnosti benzínového spalovacího motoru učinila automobilka Mitsubishi Motors v minulých dnech. Jako první výrobce na světě zahájila sériovou výrobu pohonné jednotky využívající unikátní technologii přímého vstřikování benzínu do hlavy válců GDI ve spojení s turbodmychadlem. Motor 1,8 GDI Turbo se zatím objevil pod kapotou pětidveřového modelu Pajero iO TR, japonskou verzí typu Pajero Pinin.

První zkušenosti s novým turbomotorem potvrdily předpoklad, že motory GDI jsou pro přeplňování velice vhodné. Technologie GDI totiž umožňuje v úsporném režimu spalovat v benzínovému motoru extrémně chudou palivovou směs 40:1 takže produkuje více výfukových plynů nezbytných k pohonu turbíny přeplňovacího agregátu. Turbodmychadlo motoru GDI tak poskytuje dostatečný výkon už od nízkých otáček motoru. Takzvaný „turbo-efekt“, tedy charakteristická výkonová prodleva, vlastní klasickým turbomotorům, při spojení s technologií GDI úplně zmizela.

Použitím mezichladiče stlačeného vzduchu (Intercooler) spolu se dvěma režimy mísení palivové směsi a originálním způsobem vstřikování paliva do hlavy válců, mohl být zachován i u turbomotoru nezvykle vysoký kompresní poměr 10:1, což má velmi příznivý vliv na průběh křivky kroutícího momentu v nízkých a středních otáčkách, kde tradičně bývá velká slabina klasických přeplňovaných motorů.

Nová pohonná jednotka 1,8 GDI Turbo (s kódovým označením 4G93) poskytuje v japonském provedení maximální výkon 118kW (160k) při 5200 ot/min a maximální kroutící moment 220 Nm/3500 ot/min. Průměrná spotřeba (měřená dle japonských norem) je u nového motoru totožná s atmosférickým motorem 1,8 GDI, který však v japonském provedení dosahuje výkon o 30 ks nižší.

Zda a kdy se nová pohonná jednotka objeví v automobilech Mitsubishi určených na export není ještě známo, nicméně se proslýchá, že přeplňovaná pohonná jednotka GDI by se měla objevit u nové generace soutěžního vozu Mitsubishi Lancer, s nímž startuje úřadující mistr světa Tommi Makinen.

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

včera | Jan Mička | 49 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 73 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků