GAZ Siber: sedan ze studené země

GAZ se nejnověji „blýskl“ na Interauto Show v Moskvě, kde představil svůj sedan s přízvučným názvem Siber.
GAZ Siber: sedan ze studené země

Hned na začátek nutno poznamenat, že na vývoji vozu se ani tak nepodíleli inženýři z Nižního Novgorodu jak by se dalo čekat. Platforma pochází z Chrysleru a většina ostatních prvků auta byla konstruována britskou společností UltraMotive. Nicméně strohý, ale zato účelný ruský design lze vidět i na tomhle voze.

Podvozek je speciálně upraven pro ruské cesty, vysoká světlá výška a tužší pružení jsou toho důkazem. Pod kapotou má toho vůz taky co nabídnout, zákazníci si budou moci vybrat ze tří motorů, počínajíc 141koňovým dvoulitrem, silnějším motorem o objemu 2,4 l a končíc nejvýkonnějším agregátem s obsahem válců 2,7 l. GAZ však přislíbil, že nabídka motorů není konečná a ještě se rozšíří.

Vývojáři rozhodně nezaháleli a auto disponuje takovými technologiemi, aby nezaostávalo za pokrokovými evropskými vozy. Ve standardní výbavě proto nebude chybět například ABS, kontrola trakce, elektricky nastavitelná zrcátka nebo audio systém disponující šesticí reproduktorů.  

Začátek výroby GAZu Siber je plánován na březen budoucího roku, přičemž do jeho konce plánují vyrobit 20 tisíc kusů. V roce 2009 pak automobilka počítá se zdvojnásobením výroby, takže světlo světa v ten rok spatří až 40 tisíc kusů. Podle automobilky se zákazníci nemusí obávat ruské „fušerské“ práce, kvalita vozidel bude pravidelně kontrolována automobilkou Chrysler, která se taktéž zavázala dostatečně vyškolit obsluhující personál v nově otevřené továrně. Otázkou však je, jakou pověst si tenhle vůz získá po boku konkurentů z Evropy. Cena by však měla být příznivá a Sibera v základní výbavě by vám mělo stačit přibližně 18 000 $ (370 000 Kč).

Klepněte pro větší obrázek
GAZ Siber
Minitest Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD: Důvod, proč MPV nesmí zemřít

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD (minitest)

Rostoucí zájem o crossovery a SUV už v nedávné minulosti poslal na odpočinek dva velikány segmentu MPV. Jak ale dokazuje stále prodávaný Seat Alhambra, tyto vozy jsou stále potřeba.

včera | Jan Mička | 3 příspěvky
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 78 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků