Své nejrychlejší auto si SSSR nechal pro sebe. Síly s konkurencí raději nepoměřilo

52 komentářů

R2
8. prosince • 23:05

Napadaji me v zasade dve moznosti.
Za A meli strach, ze imperialiste bez skrupuli zcizi genialni myslenky sovetskych konstrukteru.
Be, be, be ...Pro ty, k do netusi, na co narazim: https://www.youtube.com/watch...

evzen
8. prosince • 18:49

je videt, ze je to stara dobra rusacka kovarska prace, vykovana z ingotu prave rusacke ocele pohane dieslovym motorem z tanku T-34 :-D

Jerry.Gunman
10. prosince • 23:05

Vzhledem k tomu, žeT-34 je všeobecně chápán jako přelomový tank - a patrně nejlepší střední tank II.W.W. ... :-D

bzzz
11. prosince • 9:36

Nebudem se hadat a shodnem se, ze se o ten titul pretahuje s Pantherem (prestoze byl vicemene ve vyuvoji a resily se technicke problemy za chodu).

Připomínka
8. prosince • 14:19

První novodobí komunism byl český,naši Táboři jsou první novodobí socialisté,socialism jest čistě český.
T.G.Masaryk

Scarab
8. prosince • 8:55

Čím to, že mi ten jejich výtvor nápadně připomíná tank... :-D:-D:-D

Jean
8. prosince • 8:28

Najrychlejsi obrneny transporter na svete :-D. To auto sa mi paci, paradne by pasovalo pre protivnika batmana

bzzz
8. prosince • 8:52

Soveti moc stali o pomereni s konkurenci. Ale pod dlouhem badani zjistili, ze v zadnem z probihajicich ozbrojenych konfliktu, ve kterych byli nasackovani, se neda bohuzel pouzit ;-)

Tomas Fuk
8. prosince • 10:39

No a protože bylo o cca 220km/h pomalejší, než podobné německé speciály, které ovšem vznikly o 20let dřív, tak tento svůj další úspěch o dobytí světových prvenství raději ututlali.:-D

bzzz
8. prosince • 11:41

Pritom vychozi podminky vice nez slusne, surovinovych a lidskych zdroju nadbytek, schopnych inzenyru dostatek, nakradenych technologii a (pri)stroju dostatek.

Jano
8. prosince • 17:07

Neviem koľko máš rokov ale o dejinách nevieš nič. V niečom máš pravdu, ale s tý mi ľudskými zdrojmi si mimo 24 mil. ľudí z toho 17 mil chlapov Rusov padlo.ˇZeny po vojne na seba zobrali väčšinu prác.Sovietsky zväz podstúpil najväčšie obete a útrapy 2 svt. vojny.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Ttt
9. prosince • 6:13

Přesně. A z těch 17 mil. ruských jich polovina umřela na kulku do zad od politruků.

Jerry.Gunman
8. prosince • 22:52

Při způsobu jakým DRRA vedla válku, je spíše s podivem, že těch padlých nebylo ještě více. Jestliže základní strategie byla "nas mnógo", tak to nemohlo jinak dopadnout. Ono se také krásně říkává, že "Hrdinná Rudá Armáda nezvítězila nad podlými fašistickými okupanty DÍKY vojenské genialitě soudruha Stalina, ale i přes to"

Axel Toronto (xax41)
8. prosince • 17:53

Vždyť tu druhou světovou společně s nacistickým Německem začali. Když se pak rozhodli nacisty vyhnat až do Německa, tak cesta vedla i přes nás a pár jiných zemí. A co se toho auta týče, tak je to typický ruský bastard.

bzzz
8. prosince • 17:53

Elitu/schopnejsi a nekonformni si soveti povrazdili (pred, behem i po valce) sami. Spousta lidi pomrela behem nekolika hladomoru. Spousta vojaku padla kvuli neschopnemu vedeni/veleni (dusledek politickych cistek). Ale tak staci se podivat na vyvoj v NDR a SRN (a to NDR i SSSR vyuzivali i sluzeb 'nacistu'). Lidske zdroje na vedu proste meli, ale politbyro tlacilo letectvi, kosmonautiku, military - tam navzdoty technologickemu hendikepu dokazali divy.

hasič
8. prosince • 18:34

Já se obávám, že my tu jejich mentalitu "Ruskou Duši" nemáme šanci vůbec pochopit. Lenin byl z bohaté rodiny, vzdělaný, ale levičák jako prase, který místo, aby usednul za stůl a jednal, nechal Rusko krvácet v občanské válce. Pak Stalin, mega zločinec provádějící čistky resp. masové vraždy vlastních lidí,dohody s Hitlerem, zabírání území Ukrajiny, pobaltské státy, válka s Finskem atd. A po něm další a další zoufalci, kteří místo ekonomiky budují armádu. Co se střetu ruských vs západních zbraní týče, myslím si , že to nebylo asi tak horké jak soudruzi ujišťovali RVHP. Přestože měly napr. na středním východě ruské zbraně obrovskou početní přesilu, nakopali je Israelci tvrdě do.... Pravdou ale je, že ty zbraně obsluhovali Arabové.

hasič
8. prosince • 17:52

Jano s tou historii opatrně, materiální škody a hlavně počty mrtvých byly na východ od Německa děsivé, ale v počtu obětí na počest obyvatel dopadlo nejhůře Polsko. Dále dodám, že bohužel mraky Poláků , chladnokrevně povraždili právě Rusové, jako například v Katyni. Hitler i Stalin byli šílenci, bohužel ten druhý měl své následovníky, kteří systematicky likvidovali, tyranizovali, či alespoň pronásledovali a zastrašovali obyčejné i vzdělané lidi kvůli udání, či za názor. Ten ekonomický, technický a společenský výsledek se pak logicky dostavil.

Jančo
8. prosince • 18:55

V októbri 1938 Poliaci zneužili Mnichovsku dohodu, zaútočili na Československo a obsadili Tešinsko.Winston Churchill nazval Poliakov "hyenami" v Európe, podieľajúcimi sa na delení Československa.

bzzz
8. prosince • 19:17

Kdo reprezentoval Britanii v Teheranu, Jalte atd. a nechal Ceskoslovensko ve sfere Sovetskeho vlivu?

bzzz
8. prosince • 19:10

Slovaci proaktivne deportovali Zidy a jeste za to Nemcum platili. Evropsti politici leta obdivovali Hitlera. Rada evropskych zemi odmitala prijimat zidovske uprchliky z Nemecka. Britove na konci 19. stoleti porazili Bury za cenu genocidnich praktik a budovani koncentracnich taboru. A mas namysli sira Churchilla spoluzodpovedneho za fiasko u Galipoli? Budeme se trumfovat, kdo mel vetsi maslo na hlave pripadne byl vetsi zmrd?

Jančo
8. prosince • 19:39

K rozpadu Československa nemuselo dôjsť, keby Beneš sa neodmietol brániť Nemcom a Poliakom.My sme mali na počet obyvateľov jednu z najsilnejších a najvybavenejsich armád,celé sudety mali sieť bunkrov, generali sa burili proti rozhodnutiu nebojovat. Keď o rok nato napadli Nemci Poľsko, bránili sa proti tankom na koňoch...
Američania mohli v 1944 zbombardovat koľajnice vedúce do Osvienčimu a zachrániť desaťtisíce životov, neurobili to....Informácie mali od väzňov ktorí odtiaľ ušli.

jozka
8. prosince • 21:05

Docela dost drza lez...

bzzz
8. prosince • 20:31

Vas by si namazali Madari a Cechy/Moravu vybombardovala Luftwaffe. Ceskoslovensko hodili pres palubu spojenci, takze tlak byl ze vsech stran (nejen z Nemecka).

Jančo
8. prosince • 21:29

Maďari v 1938 mali veľmi slabo vyzbrojenu armádu. Tí by sa iba prizerali.

bzzz
8. prosince • 21:45

Tak proc jste tak rychle vyhlasovali samostatny fasisticky stat?

Jančo
8. prosince • 22:57

Slovenský štát sa stal bankovou vládou Nemecka. Vznikol ako dôsledok agresie voči Československu a podriadení sa Mnichovskej dohode. Na začiatku som písal,že by sme sa nerozdelili ak by E.Beneš nerezignoval,neodovzdal Sudety bez boja Hitlerovy. Potom to už malo spád...

bzzz
8. prosince • 23:17

Velky pes je## maleho. Ceskoslovenska vlada odmitala dialog s nemeckou 3milionovou mensinou (ackoli se k tomu po vzniku v roce 1918 zavazala). V Sudetech/pohranici casto naprosto prevladalo k Nemecku se hlasici obyvatelstvo (aby ne kdyz tam zili i nekolik stoleti). Podle spooousty zapadnich politiku a obyc lidi byly uzemni pozadavky Nemecka legitimni. A kdyz nas Frantici a Britove zazdili, mel jit Benes proti vsem? S cim? S kym?A ze si v roce 2019 nalhavas okolnosti vzniku fasostatu je fakt smutne. Chteli jste autonomii (nejake sliby zaznely uz uz po roce 1918, ale utreli jste stejne jako Nemci - ti dostali alespon moznost referenda, ktery jim nakonec stejne bylo na dve veci), po Mnichovu ty tlaky zesilily, u moci jste meli separatisty a antisemity, takze stacilo, aby fyrer udelal bububu (pohrozil mj Madary) a srazeli jste podpatky.A kdyz na tom Madsarsko proti vam nebylo tak dobre, proc jste mu odstupovali uzemi (treba po Male valce)?

Jančo
8. prosince • 23:59

Malú vojnu Maďari konzultovali s Nemcami, na ich príkaz nastalo prímerie inak by sa bojovalo ďalej. Predtým som písal, že Maďari by si nedovolili proti Československu a nie proti oslabenemu Slovenskému štátu.
Píšeš to čo ti pasuje.
Autonómiu chce každý národ na svete napr.Katalanci, Baskovia, Korzicania, Ujguri,...Máš pravdu,že v prvej republike sa Slováci stavali proti Československemu národu,ale neznamená že Slováci nechceli žiť v jednom štáte s Čechmi.
Teraz, že žijeme v rôznych štátoch nie je výsledok referenda,ale politické rozhodnutie.Pri referende by to určite dopadlo inak...

bzzz
9. prosince • 8:04

Nemci byli o madarskych planech informovani. Vlitli na vas necekane, zastavili se, vam se tech par kilometru uzemi nepodarilo ziskat zpet, a na natlak nacistu jste uzavreli primeri. Pokud to bylo jinak, tak se omlouvam za neznalost.

Co Jano to kokot!
9. prosince • 0:10

Odpal do pice kokot zebracky drotarsky!

Jančo
8. prosince • 23:01

Oprava babkovou nie bankovou.

hasič
8. prosince • 20:28

Jančo to opevnění by nám moc nepomohlo, v Sudetech by Československa armáda neměla podporu, mezi lidmi. Bylo by rychle dobojováno a ztráty obrovské. Jestli jsme měli proti něčemu bojovat, tak proti těm bolševikům s Gottwaldem v čele. Ti měli jít do pekla, na Němce jsme neměli.

Jančo
8. prosince • 21:26

Je scestné si myslieť či sme sa mali brániť po mobilizácii a myslieť na straty. Na pohraničí sme mali okolo 13000 bunkrov a miliónovú armádu aj so záložníkmi.Velke straty by mali aj Nemci. V 1939 zaútočila obrovská Ruská armáda na Fínsko, po 100 dňoch Rusi stratili 250 000 vojakov.Fíni aj keď nakoniec prehrali a mali straty vojenské a územné, nakoniec si vydobili právo na existenciu.
A E.Beneš si zbalil kufre a odletel do Londýna ktorý ho nepodržal...

mpolan
9. prosince • 7:48

Bunkry byly z poloviny nedokončené, nevyzbrojené, bez zásob. Němci by se přes ně jen převalili a nechali by je prostě jen vyhladovět. Odhodlání k obraně je hezká věc jen pokud se máš čím bránit. A to jsme neměli. K úplném dokončení chybělo tak pět let a to Hitler moc dobře věděl.
Kdyby se ČSR bránila, dnes by z ní nezůstalo vůbec nic. Spoléhalo se na spojence z Francie a Británie, kteří by ČSR hodili přes palubu, protože si nechtěli sami špinit ruce. Prostě by nás nechali Němcům a ti by se tu chovali jako na skutečném dobytém území.

bzzz
8. prosince • 22:01

A sovetske ztraty sly na vrub mimojine (drive zminovanym) drivejsim cistkam v armade.

bzzz
8. prosince • 21:44

Zimni vicemene partyzanska valka. Mimochodem my taky existujeme ;-)

Jančo
8. prosince • 22:34

Existujeme vďaka tomu, že Rusi porazili dovtedy neporazenych Nemcov pri Stalingrade, potom pri Kursku. Po týchto víťazstvách sa vývoj vojny obrátil a Rusi hnali Nemcov späť.Ak by tam Rusi prehrali všetko mohlo byť inak.Nemci museli premiestniť sily zo západu na východ a na oslabený západný front sa vrhli Američania vylodenim v Normandii.Potom to už šlo s nimi z kopca...

hasič
9. prosince • 8:16

První velkou porážku zažili Němci před Moskvou. Někteří generálové ve svých pamětech uvádí, že právě tam se začalo rozhodovat o krachu celé operace Barbarossa. Hitler na frontě vyměnil generály a techniku, ale hromada zkušených vojáků, kteří bojovali v Polsku a na Západní frontě umřela zimou a hlady. Ty už nešlo nahradit. Přečti si spíše válečné romány (od Guderjana, dokumenty v TV jsou

bzzz
9. prosince • 8:34

Kazdy zucastneny - natoz historik nebo civil - na to muze mit jiny nazor. Prvni velkou porazkou byla bitva o Britanii a pridal bych i potopeni Bismarcku. Neuspech u Moskvy se treba jeste dal rozdychat, ale krach u bezvyznamneho Stalingradu (presto co predvedli u Kurska nebo v Ardenach)... Navic zacatek roku 1943 prinesl postupny obrat situace ve valce o Atlantik. Na druhou stranu budme radi, ze tomu vice ci mene sefovali pomatenci/zmrdi typu Hitlera, Goehringa apod.

hasič
9. prosince • 9:48

Já jsem se v mém příspěvku zaměřil na tu Východní frontu, ale je samozřejmě pravda, že na té Západní frontě německé jednotky také nedosáhly požadovaných cílů. Hitler brzy pochopil, že by ho jeho tlustý kamarád Goehring v bitvě o Británii nejspíše připravil o letectvo, proto tu leteckou operaci zastavil. Později musel zuřit k nepříčetnosti, když mu jeho kumpáni hlásili ztráty ,které mu dělali spojenci svým těžkým bombardováním Říše.

hasič
9. prosince • 8:30

Od Guderiana, Degrelle, apod. Dokumenty v Tv jsou méně autentické, či dokonce romantické. Východní fronta byl naprostý masakr jak pro Rusy, tak pro Němce. A zatímco Rusové měli jen jednu frontu, blázen Hitler jich měl několik. Západní, dále jednotky v Africe, hromada vojáků po celé Evropě a pak ta Východní fronta. Navíc ten cvok vyhlásil válku USA. Není náhodou, že žádná z jeho tři armád (Sever, Střed a Jih) nedosáhla požadovaných cílů. Spojenci samozřejmě poskytovali Rusům materiální podporu a po bitvě u Kurska došlo k vylodění na Sicílii, čili Hitler měl další vážný problém....

Jančo
9. prosince • 10:26

Rusi mali fronty dve, museli bojovať aj proti Japoncom spojencom Nemecka. Moskvu zachránili na poslednú chvíľu posily z ďalekého východu,vojaci zvyknutí bojovať v krutých mrazoch. Nemci už bojovali na predmestiach Moskvy okolo konečných zastávok (otočiek) elektriciek. Na západe sa vytvorili fronty proti Nemecku, až keď Rusi začali Nemcov hnať späť po prehrách pri Stalingrade a Kursku.Hitler presunul posily na východ,aby posilnil zdecimovane stavy,ale oslabil západný front.Vtedy už osud vojny bol jasný.
V Poľsku Nemci mali straty minimálne, väčšie na Ukrajine a Bielorusku, ale nezomierali tam od hladu, alebo zimy. Takto zomierali v bitke o Moskvu a hlavne pri Stalingrade keď im viazlo zásobovanie.
Precitaj si trošku o tom,vidno ze máš medzery o priebehu II.sv.vojny.

Jerry.Gunman
10. prosince • 0:00

Jančo, nerad Ti bořím bábovičky, ale Rusko - Japonská válka FAKT nebyla součástí II. světové války - a konflikt SSSR - Japonsko začal až v srpnu 1945. Do té doby se Sověti s Japoncema na dálném východě opatrně obcházei, tajak nadržení a po páření toužící ježkové :-)) :-)) :-))Sovětský svaz (na rozdíl od západních spojenců) v rámci II. WW. sice bojoval v několika konfliktech, ale VŽDYCKY na jedné frontě - na západě SSSR..Německé spojence (Rumuny, Italy, Slováky... ) nebrali vážně pomalu ani sami generálové Wehrmachtu a jejich role byla spíše politováníhodná, než že by se nějak obzvlášť vyznamenali.Pravdou je, že SSSR by bez tehdejší masivní pomoci západních spojenců (dodávali jim naproso a lautr fšecko, od stíhaček, tanků a náklaďáků, přes samopaly až po válenky, kompasy, radiostanice, opasky, přílby a uniformy a konzervované potraviny) v bitvě u Moskvy zkolaboval. Podívej se třeba na nějakou historickou fotografii našich vojáků v Buzuluku - jistě ti neunikne, že jejich přilby ... jaksi... FAKT NEJSOU takové ty standardní sovětské

Jančo
10. prosince • 10:29

Drahy Jerryku,jeden front na ktorom Rusi bojovavali zadržiaval až do konca 2.sv.vojny 65% nemeckých síl aj po vylodeni spojencov v Normandii. V počte tankov a lietadiel nikdy Nemci nemali prevahu. Rusi mali 11 000 tankov Nemci 3350.Lietadiel 9000 vs. 3000.Ostatnu techniku nebudem zmienovať. Chceš tu namluvyt,že všetko rusom dodal západ? Nebuď smiešny. Na východe Rusi museli udržiavať početnú armádu proti milionovej Japonskej armáde rozmiestnej v Kórei a Mandzussku. Túto silu okrem malej časti nemohli využiť proti Nemcom na západe SSSR.

Jerry.Gunman
10. prosince • 23:01

Jančo, správně píšeš že SSSR musel na dálném východě DRŽET armádu proti japincům.
A držet neznamená bojovat. Tragedií DRRA (Delnicko-rolnická Rudá Armáda, oficiální označení ) bylo to, že od léta do zimy 1941 ztratila 70-80-90% své vojenské výzbroje, prostě proto, že vojáci ODMÍTALI BOJOVAT. Mysleli si, že nic horšího, nežli Stalinův režim nemůže být - a teprve POTÉ, co se masy sovětských vojáků i civilů přesvědčily, že Němci jsou JEŠTĚ HORŠÍ, než Stalin, poznenáhlu začali bojovat a bránit se... Co se týče pomoci západních spojenců, zkus si prostudovat nějaká fakta.
Západní spojeci (včetně Británie, která v té době bojovala leteckou válku nad Evropou, válku v severní Africe i válku proti Japonsku) dodali Sovětskému Svazu cca
58% v SSSR používaných nákladních vozidel
1/4 v SSSR spotřebovaných ropných produktů (benzín, maziva...)
18% stíhaček
16% bombardérů
a 11% tanků
Podrobněji je to rozepsáno zde:
https://www.fronta.cz/dotaz/vyznam-lend-lease-p... ... Ačli je mi současná nekritická glorifikace role "západu" a stejně nekritické odsuzování role "východu" dosti proti srsti, faktem je, že SSSR na konci roku 1941 byl blízek zhroucení a jeho armády (a osud všech civilizovaných národů Evropy) zachránily masivní dodávky techniky od západních spojenců.Zkus si (třeba) přečíst některu z knih https://www.databazeknih.cz/autori/alexandr-ivanovic-... ... Alexandra Ivanoviče Pokryškina https://cs.wikipedia.org/wiki/Alexandr_Pokry%C5%A1kin... , který létal na (americké) síhačce Bell P-39Q Airacobra - a najdeš tam poměrně velice detailně popsaný totální marast, ve kterém byl SSSR v letech 1941 a 1942.

bzzz
9. prosince • 11:03

V Africe a v Atlantiku se nebojovalo resp tam fyrer posilal zalozaky a spojenci dovolenkare?

hasič
9. prosince • 10:51

Vůbec nebochybuji o tom, že mezery ve vzdělání o průměru WW2 má každý z nás. Historie je můj koníček, ne obor. Ale myslím si, že o válce mezi Japonském a Ruskem se víc myslíš Ty Jančo, viz. https://cs.wikipedia.org/wiki/Sov%C4%9Btsko-japons... ... Dále z tvé strany došlo k nepochopení mého příspěvku, ve kterém jsem nepsal že v Polsku, či na Západní frontě mrzli němečtí vojáci. Tam oni nabrali cenné bojové zkušenosti, ale díky špatnému velení a zázemí mrzli právě před tou Moskvou a nešlo je jen tak nahradit. Jak správně píšeš, byli odrážení bojovými jednotkami z dálného východu. A jestli pak víš proč? Protože Stalin dostal důvěrně informace, že Japonci na Rusy nezaútočí. Proto je mohl přesunout. Rusové druhou frontu v této době opravdu neměli. Na druhou stranu nevěděli kam dřív skočit, protože od severu k jihu měřila frontová linie 3000km! A Němci k průlomům v jejich obraně používali rychlé tankové jednotky s podporou letectva.

bzzz
9. prosince • 11:00

Pokud meli dost benzinu a nebyla obleva ;-)

bzzz
8. prosince • 22:49

Existujeme diky usili cele protihitlerovske koalice a jeji brutalni hospodarske/ekonomicke prevaze. Skoda toho povalecneho porcovani, to byl zlocin.

Jančo
8. prosince • 23:28

Predstav si,ak by Hitler uspel pri Stalingrade, vyhral by najväčšiu tankovu bitku v Kursku a obsadil by Moskvu.Ziskal by prístup k nekonečným nerastných surovinam,hlavne rope a železnej rude,závody na výrobu zbraní a ruských otrokov pracujúcich v nich.Nemecko by sa stalo silnejšie ako pred Mnichovskym diktatom. Žiadna protifašisticka koalícia by nemala šancu.Mame šťastie, že vývoj vojny šiel iným smerom.

bzzz
8. prosince • 23:45

Predstav si, ze by ke Staligradu nedoslo (strategicky a prumyslove bezvyznamny, jen to jmeno) a naciste se soustredili na opravdu dulezite cile... co by kdyby... Podil SSSR na porazce nacistu nikdo nezpochybnuje, ale na zacatku valky to byl agresor, ktery se nakonec musel branit utoku sveho nekdejsiho spojence.

hasič
8. prosince • 17:55

Omlouvám se za tu šílenou chybu, mělo být samozřejmě počet, né počest.

Doporučujeme

Články odjinud