Frýdek-Místek poskytne vysoké dotace na koupi hybridů. Ale ne těch do zásuvky

Full-hybridních modelů je na českém trhu více než dost. Dotace ve výši až 75.000 Kč přímo od města tedy přijde vhod.

Frýdek-Místek je prvním městem v Česku, jež spouští dotační program na podporu osobních vozidel M1 s elektrickým pohonem, kterého se může zúčastnit kdokoliv, tedy fyzické, fyzické podnikající i právnické osoby. Město zaplatí 15 % z ceny vozidla, nejvýše pak 75.000 Kč.

Žádosti o dotaci lze podávat od 15. 10. 2020 do 15. 4. 2021. Žadatelé musí mít trvalé bydliště nebo sídlit na území města alespoň jeden rok, musí být prvním vlastníkem vozidla (ve výjimečných případech i druhým) a mohou získat dotaci jen na jeden vůz.

Slovensko nabízí dotace na elektromobily. Elektrická Škoda rázem stojí pakatel

Slovensko nabízí dotace na elektromobily. Elektrická Škoda rázem stojí pakatel

Město ale překvapivě podporuje jen nákup hybridních vozidel kombinující elektrický a spalovací motor, a to ještě ne všech typů. Dotace se týkají jen plně hybridních modelů HEV a FHEV, které se nenabíjejí ze sítě, ale pouze rekuperací energie. „Zásuvkové“ PHEV jsou z programu vyloučeny, čistě elektromobily také. Frýdek-Místek zatím ani neplánuje další program.

Hyundai Ioniq EV můžete mít už za půl milionu. Stačí využít státní dotace

Hyundai Ioniq EV můžete mít už za půl milionu. Stačí využít státní dotace

Pro rok 2021 byla Radou města schválena výhradně podpora vozidel typu full hybrid, jaké budou stanoveny podmínky pro rok 2022 v současné době nevíme a o vyhlášení zvláštního programu pouze pro elektromobily prozatím nemáme žádné informace,“ uvedla pro Connect referentka pro dotace Martina Stebelová.

Není kde nabíjet

Proč magistrát v programu nepočítá s PHEV nebo plnými BEV, vysvětlil již loni na jaře při oznámení plánu. Chybí infrastruktura. Ve městě jsou zatím jen dvě nabíjecí stanice, obě v OC Fryda, které teď navíc kvůli rekonstrukci silnic bude dlouho hůře přístupné.

Michal Půr: Babiš jednou povolí. Dotace na elektromobily jsou nevyhnutelné

Michal Půr: Babiš jednou povolí. Dotace na elektromobily jsou nevyhnutelné

Jedná se o pilotní projekt a uvidíme, jaký bude zájem. Chtěli bychom si to vyhodnotit a také technologie se určitě budou dále vyvíjet. Prozatím bychom se přidrželi hybridních vozidel, protože chceme podporovat ekologickou dopravu a myslíme si, že je to krok správným směrem. Uvidíme ale, jaký bude ohlas ze strany veřejnosti,“ říká náměstek primátora Radovan Hořínek.

Nová Toyota Yaris poprvé v Česku: Prcek z Kolína míří hodně vysoko. A má na to!

Nová Toyota Yaris poprvé v Česku: Prcek z Kolína míří hodně vysoko. A má na to!

Ve světě jsou dotační programy na podporu EV mnohem rozšířenější, proslulo jimi hlavně v Norsko. V Česku se tomu nejvíce přiblížil plán ministerstva průmyslu a obchodu, který již vypsal několik dotační výzev pro nákup EV, ty se však týkaly jen firem, nikoliv fyzických osob. Ty určitým způsobem zvýhodňuje jen Praha, vlastníci elektromobilů (ale už ne hybridů) mají levnější parkovné.

Článek připravila redakce VTM.cz

Ilustrační foto: Nová Toyota Yaris

Minitest Honda Jazz Crosstar 1.5 e:HEV Executive: Nákupní vozík v montérkách

Honda Jazz Crosstar 1.5 e:HEV

Moderní interpretace nákupního vozíku je dostupná ve dvou různých variantách. Po základní se nyní podíváme na tu, která míří více na lifestyle.

včera | Vladimír Kadera | 70 příspěvků
Za volantem hybridního Renaultu Clio E-Tech: Sesadí Toyotu z trůnu? Šanci má!

Renault Clio 1.6 SCe E-Tech

Minulý týden jsme se poprvé projeli s novými elektrifikovanými Renaulty. Po plug-in hybridním crossoveru Captur přišla řada na full-hybridní Clio E-Tech, kterému se toho dá vytknout jen málo.

15.  10.  2020 | Jan Mička | 28 příspěvků
S Renaultem Captur E-Tech poprvé v ČR: Jezdí skvěle a za málo, i díky Formuli 1

Renault Captur E-Tech PHEV

Plug-in hybridní model Renaultu v nabídce chyběl. Francouzi ale nedávno na český trh uvedli hned dva – Captur E-Tech a Megane Grandtour E-Tech. Dnes si povíme, co čekat od prodejně velmi úspěšného městského crossoveru.

13.  10.  2020 | Jan Mička | 38 příspěvků