Greenpeace ve Frankfurtu bojuje proti emisím. Z VW dělá lotra a šíří polopravdy

Protesty environmentálních aktivistů před autosalonem ve Frankfurtu pokračují. Nyní se ke slovu dostala i organizace Greenpeace, která volá po konci zbytečně velkých a těžkých SUV se spalovacími motory.

Autosalon ve Frankfurtu (IAA) není jen místem premiér nových automobilů, ale také místem protestů environmentálních skupin kritizující současný stav automobilového průmyslu a dopravy celkově. Zatímco kvůli vandalství skupiny Rocks in the Gearbox posílilo vedení IAA bezpečnost autosalonu, organizace Greenpeace na negativa motorismu upozorňuje mnohem slušnějším způsobem. Protestem a prohlášením.

Organizace volá po konci SUV a crossoverů se spalovacími motory, ve smyslu redukce zbytečně těžkých a velkých vozidel s větším dopadem na světové klima. „Dokud budou SUV dominovat trhu automobilové dopravy, na rozdíl od malých elektrických vozidel, pro nás aktivisty budou auta stále problémovým článkem,“ stojí ve zprávě Greenpeace.

Koncept vodíkového BMW X5 je alternativou dnešní elektrifikace. S vývojem pomáhá Toyota

Koncept vodíkového BMW X5 je alternativou dnešní elektrifikace. S vývojem pomáhá Toyota

Odpůrce SUV jakožto velkých, těžkých a žíznivých, avšak ne automaticky prostornějších či praktičtějších aut, ostatně najdete i mezi motoristy, kteří se spalovacích motorů ještě vzdát nechtějí. Jak ovšem tvrdí šéf koncernu VW Group Herbert Diess: „SUV prostě dnešní zákazníci chtějí.“ A automobilky samozřejmě na stále silnější poptávku slyší.

Greenpeace mimochodem zmiňuje, že v celosvětovém měřítku emisí skleníkových plynů jsou za rok 2018 výrobci automobilů odpovědní za 9 % z celkového množství. „Automobilový průmysl musí jít do sebe a postupně ukončit výrobu všech naftových a benzinových vozů (ano, i hybridů). Tento konec chceme vidět do roku 2028, místo čehož nastoupí produkce menších, lehčích a energeticky úspornějších elektrických vozidel,“ stojí v prohlášení.

Nový Volkswagen ID.3 poprvé naživo. Důležitější auto tady už dlouho nebylo!

Nový Volkswagen ID.3 poprvé naživo. Důležitější auto tady už dlouho nebylo!

V reakci na zprávu Greenpeace nezapomněl Herbert Diess uvést nový směr VW ve spojitosti s uvedením nového elektrického hatchbacku ID.3 a chystaného elektrického crossoveru ID.4. Výroba ID.3 se má přitom vyznačovat neutrální uhlíkovou stopou, jelikož produkci emisí bude značka hlídat již při produkci.

To je samozřejmě dlouhodobým plánem pro všechna elektrická vozidla Volkswagenu. Teprve se však uvidí, zda nejnovější směr značky – která chce být po aféře Dieselgate mnohem zodpovědnější, uvědomělou značkou hledící na budoucnost dalších generací – nebude pouze dalším marketingovým výkřikem.

Roztomilá Honda e zná svou cenu. Stojí jako VW ID.3, tohle si bude muset obhájit

Roztomilá Honda e zná svou cenu. Stojí jako VW ID.3, tohle si bude muset obhájit

Se zmiňováním Volkswagenu totiž nakonec souvisí seznam automobilových výrobců, kteří se podle Greenpeace nejvíce podílí na produkci škodlivých emisí. Není překvapením, že první místo drží koncern VW Group, který je na poli autoprůmyslu opravdovým gigantem s více jak desítkou značek pod svými křídly.

Jedním úhlem pohledu je největším emisním lotrem ten, kdo vyrobí nejvíce aut, což ale nevypovídá o tom, že by ta či ona automobilka dělala neekologická auta. Jak můžete vidět v tabulce níže, koncern VW sice loni podle Greenpeace vyprodukoval nejvíce skleníkových plynů, ale třeba GM, Ford Motor Company či FCA jsou na tom v průměru daleko hůře. O faktu, že jde Greenpeace jen o absolutní čísla, svědčí snímek, který najdete v galerii. Volkswagen Group jako exemplární případ na první příčce, avšak se stejnou produkcí emisí na auto jako Toyota sázející hlavně na hybridy.

Koncern FCA našel šikovnou kličku, jak se vyhnout pokutám za vysoké emise

Koncern FCA našel šikovnou kličku, jak se vyhnout pokutám za vysoké emise

Podle Greenpeace měl VW Group za rok 2018 větší uhlíkovou stopu než celá Austrálie. Hned za VW se objevuje aliance Renault-Nissan a dále Toyota. S velkou ofenzivou na poli SUV a crossoverů se rovněž počítá, že svou uhlíkovou stopu navýší i Hyundai Motor Group (jehož součástí je Kia). Vyvážit se to bude snažit novou generací elektromobilů a modelů na vodíkový pohon, do něhož výrobce dlouhodobě investuje nemalé prostředky.

Uhlíková stopa automobilek v roce 2018 podle Greenpeace
Výrobce Absolutní emise skleníkových plynů v milionech tun Prodané vozy v milionech Průměrné emise na auto v tunách
Volkswagen Group 582 10,8 53,8
Aliance Renault-Nissan 577 10,3 55,7
Toyota 562 10,4 53,8
General Motors 530 8,6 61,3
Hyundai Motor Group 401 7,4 54,0
Ford Motor Company 346 5,6 61,4
Fiat Chrysler Automobiles 305 4,8 63,1
Honda 283 5,2 54,1
PSA Group 201 4,1 49,2
Suzuki 164 3,3 49,6
Daimler AG 161 2,7 58.7
BMW AG 136 2,5 54,4

Speciál: Autosalon Frankfurt 2019

Zářijový autosalon ve Frankfurtu nad Mohanem je společně s březnovým autosalonem v Ženevě nadále jednou z nejprestižnějších a největších automobilových výstav v Evropě. International Motor Show (IAA) proběhne ve dnech 12. - 22. září, výhradně novinářům bude v pořadí už 68. ročník autosalonu otevřen od 10. do 11. září.

 • Přehled očekávaných premiér
 • Vstupenky, adresa, trasa autem a další důležité info

BMW řady 1 • BMW řady 3 TouringBMW M8 • Ferrari SF90 • Ford ExplorerFord Kuga • Honda E • Kia XCeed • McLaren GT • Mercedes-Benz GLB • Opel Corsa • Porsche Taycan • VW ID.3

Minitest Toyota GR Supra Dynamic 2.0: Dobře maskovaná vzpomínka na Celicu?

Toyota GR Supra Dynamic 2.0

Menší výkon, nižší cena. Zaujme Toyota Supra i ve střízlivém provedení se čtyřválcem pod kapotou?

21.  10.  2020 | Vladimír Kadera | 7 příspěvků
Minitest Honda Jazz Crosstar 1.5 e:HEV Executive: Nákupní vozík v montérkách

Honda Jazz Crosstar 1.5 e:HEV

Moderní interpretace nákupního vozíku je dostupná ve dvou různých variantách. Po základní se nyní podíváme na tu, která míří více na lifestyle.

18.  10.  2020 | Vladimír Kadera | 92 příspěvků
Za volantem hybridního Renaultu Clio E-Tech: Sesadí Toyotu z trůnu? Šanci má!

Renault Clio 1.6 SCe E-Tech

Minulý týden jsme se poprvé projeli s novými elektrifikovanými Renaulty. Po plug-in hybridním crossoveru Captur přišla řada na full-hybridní Clio E-Tech, kterému se toho dá vytknout jen málo.

15.  10.  2020 | Jan Mička | 28 příspěvků