Sir Frank Williams zemřel ve věku 79 let. Připomeňte si významné okamžiky jeho kariéry

Sir Frank Williams byl minulý pátek přijat do nemocnice. V neděli zemřel pokojně obklopen svou rodinou.

Frank Williams (celým jménem Francis Owen Garbett Williams) se narodil 16. dubna 1942 v severovýchodní Anglii. Matka byla učitelka a otec sloužil u Královského letectva. O osudu jejich syna bylo rozhodnuto už od dětství, zbožňoval totiž auta. A když ho na vysoké škole svezl kamarád v Jaguaru XK150, zahořel láskou pro rychlé stroje ještě víc. 

Frank se stal závodním jezdcem a mechanikem. Světovou slávu však získal až jako zakladatel týmu a skvělý manažer. První tým s názvem Frank Williams Racing Cars vznikl již v roce 1969. V roce 1977 se ovšem spojil s mladým inženýrem Patrickem Headem a tým se přejmenoval na Williams Grand Prix Engineering.

Williamsův tým získal první Pohár konstruktérů v roce 1980. Za svou kariéru jich vyhrál celkem devět a sedmkrát vyhrál šampionát jezdců. Získal také 114 vítězství v závodech, 313 pódií a 128 pole positions. Poslední titul získal tým v roce 1997 a k poslednímu vítězství dovedl vůz ze stáje Williams Pastor Maldonado v roce 2012.

V témže roce odstoupil Frank z představenstva týmu a ve funkci ho nahradila jeho dcera Claire Williamsová. Společně slavnou stáj prodali v roce 2020 americké společnosti Dorilton Capital a ve stejném roce oba Williamsovi z týmu odešli.

Podle prohlášení týmu byl Williams v pátek přijat do nemocnice a zemřel pokojně v neděli ráno obklopen svou rodinou. Od roku 1986 byl připoután na invalidní vozík, když během cesty na letiště havaroval v autě a utrpěl zlomeninu páteře.

Frank Williams obdržel v roce 1986 Řád britského impéria a v roce 1999 byl pasován na rytíře. Do síně slávy motorsportu byl uveden v roce 2011 a v roce 2012 po něm v britském Didcotu pojmenovali ulici.

Váš názor Další článek: Budoucnost Peugeotu je v elektrifikaci. Věděli jste, že s ní začal už ve 40. letech?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,