Francouzské automobilky doma poprvé prodaly méně vozů, než zahraniční

V České republice vládne v prodejích nových automobilů domácí Škoda. Svou pozici má pevnou a náskok proti nejbližším konkurentům je obrovský. Nyní si představte, že by najednou bylo vše jinak a česká automobilka se dostala na druhé místo. Pro mnohé by to bylo minimálně velké překvapení, pro některé i tak trochu šok. Něco podobného nyní zažívá francouzský automobilový trh.

Trojice domácích automobilek, tedy Citroen, Peugeot a Renault, totiž poprvé v historii prodala v jednom měsíci méně vozů, než kolik prodaly zahraniční automobilky. Domácí trojice totiž dosáhla podílu pouze 48,7 procent a zahraniční pak 51,3 procent. Přitom ještě před rokem měly domácí automobilky podíl více než 56 procent.

Na francouzském trhu posílily všechny významné zahraniční automobilky, ovšem nejvíce se dařilo Toyotě (nárůst 11 procent), dále Fiatu (+ 6,4 %) a Volkswagenu (+ 5,7 %). Nutno ovšem podotknout, že třeba Toyota Yaris se vyrábí právě ve Francii.

Francouzské automobilky tak během necelých dvaceti let přišly v prodejích nových vozů o více než 40 procent podílu na trhu a během posledního roku o necelých osm. Zda se jim podaří navýšit prodeje a dosáhnout tak opět svého původní postavení, ukáže nejbližší doba. Podobný vývoj ale nelze očekávat, dnešní velmi diversifikovaný trh s automobily nepřeje hegemonii úzké skupiny automobilek či dokonce automobilky jediné a dnes je nepředstavitelné, že by francouzské firmy obstarávaly na domácím trhu 90 či více procent veškeré poptávky. Ostatně i u nás bývala pozice Škody lepší a do budoucna lze očekávat další pokles jejího podílu na trhu, pakliže zásadně nerozšíří svou modelovou řadu.

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků