Francouzské automobilky doma poprvé prodaly méně vozů, než zahraniční

V České republice vládne v prodejích nových automobilů domácí Škoda. Svou pozici má pevnou a náskok proti nejbližším konkurentům je obrovský. Nyní si představte, že by najednou bylo vše jinak a česká automobilka se dostala na druhé místo. Pro mnohé by to bylo minimálně velké překvapení, pro některé i tak trochu šok. Něco podobného nyní zažívá francouzský automobilový trh.

Trojice domácích automobilek, tedy Citroen, Peugeot a Renault, totiž poprvé v historii prodala v jednom měsíci méně vozů, než kolik prodaly zahraniční automobilky. Domácí trojice totiž dosáhla podílu pouze 48,7 procent a zahraniční pak 51,3 procent. Přitom ještě před rokem měly domácí automobilky podíl více než 56 procent.

Na francouzském trhu posílily všechny významné zahraniční automobilky, ovšem nejvíce se dařilo Toyotě (nárůst 11 procent), dále Fiatu (+ 6,4 %) a Volkswagenu (+ 5,7 %). Nutno ovšem podotknout, že třeba Toyota Yaris se vyrábí právě ve Francii.

Francouzské automobilky tak během necelých dvaceti let přišly v prodejích nových vozů o více než 40 procent podílu na trhu a během posledního roku o necelých osm. Zda se jim podaří navýšit prodeje a dosáhnout tak opět svého původní postavení, ukáže nejbližší doba. Podobný vývoj ale nelze očekávat, dnešní velmi diversifikovaný trh s automobily nepřeje hegemonii úzké skupiny automobilek či dokonce automobilky jediné a dnes je nepředstavitelné, že by francouzské firmy obstarávaly na domácím trhu 90 či více procent veškeré poptávky. Ostatně i u nás bývala pozice Škody lepší a do budoucna lze očekávat další pokles jejího podílu na trhu, pakliže zásadně nerozšíří svou modelovou řadu.

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

včera | Miro Mihálik | 14 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 20 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků