Francouzské automobilky doma poprvé prodaly méně vozů, než zahraniční

V České republice vládne v prodejích nových automobilů domácí Škoda. Svou pozici má pevnou a náskok proti nejbližším konkurentům je obrovský. Nyní si představte, že by najednou bylo vše jinak a česká automobilka se dostala na druhé místo. Pro mnohé by to bylo minimálně velké překvapení, pro některé i tak trochu šok. Něco podobného nyní zažívá francouzský automobilový trh.

Trojice domácích automobilek, tedy Citroen, Peugeot a Renault, totiž poprvé v historii prodala v jednom měsíci méně vozů, než kolik prodaly zahraniční automobilky. Domácí trojice totiž dosáhla podílu pouze 48,7 procent a zahraniční pak 51,3 procent. Přitom ještě před rokem měly domácí automobilky podíl více než 56 procent.

Na francouzském trhu posílily všechny významné zahraniční automobilky, ovšem nejvíce se dařilo Toyotě (nárůst 11 procent), dále Fiatu (+ 6,4 %) a Volkswagenu (+ 5,7 %). Nutno ovšem podotknout, že třeba Toyota Yaris se vyrábí právě ve Francii.

Francouzské automobilky tak během necelých dvaceti let přišly v prodejích nových vozů o více než 40 procent podílu na trhu a během posledního roku o necelých osm. Zda se jim podaří navýšit prodeje a dosáhnout tak opět svého původní postavení, ukáže nejbližší doba. Podobný vývoj ale nelze očekávat, dnešní velmi diversifikovaný trh s automobily nepřeje hegemonii úzké skupiny automobilek či dokonce automobilky jediné a dnes je nepředstavitelné, že by francouzské firmy obstarávaly na domácím trhu 90 či více procent veškeré poptávky. Ostatně i u nás bývala pozice Škody lepší a do budoucna lze očekávat další pokles jejího podílu na trhu, pakliže zásadně nerozšíří svou modelovou řadu.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků