Francouzské automobilky doma poprvé prodaly méně vozů, než zahraniční

V České republice vládne v prodejích nových automobilů domácí Škoda. Svou pozici má pevnou a náskok proti nejbližším konkurentům je obrovský. Nyní si představte, že by najednou bylo vše jinak a česká automobilka se dostala na druhé místo. Pro mnohé by to bylo minimálně velké překvapení, pro některé i tak trochu šok. Něco podobného nyní zažívá francouzský automobilový trh.

Trojice domácích automobilek, tedy Citroen, Peugeot a Renault, totiž poprvé v historii prodala v jednom měsíci méně vozů, než kolik prodaly zahraniční automobilky. Domácí trojice totiž dosáhla podílu pouze 48,7 procent a zahraniční pak 51,3 procent. Přitom ještě před rokem měly domácí automobilky podíl více než 56 procent.

Na francouzském trhu posílily všechny významné zahraniční automobilky, ovšem nejvíce se dařilo Toyotě (nárůst 11 procent), dále Fiatu (+ 6,4 %) a Volkswagenu (+ 5,7 %). Nutno ovšem podotknout, že třeba Toyota Yaris se vyrábí právě ve Francii.

Francouzské automobilky tak během necelých dvaceti let přišly v prodejích nových vozů o více než 40 procent podílu na trhu a během posledního roku o necelých osm. Zda se jim podaří navýšit prodeje a dosáhnout tak opět svého původní postavení, ukáže nejbližší doba. Podobný vývoj ale nelze očekávat, dnešní velmi diversifikovaný trh s automobily nepřeje hegemonii úzké skupiny automobilek či dokonce automobilky jediné a dnes je nepředstavitelné, že by francouzské firmy obstarávaly na domácím trhu 90 či více procent veškeré poptávky. Ostatně i u nás bývala pozice Škody lepší a do budoucna lze očekávat další pokles jejího podílu na trhu, pakliže zásadně nerozšíří svou modelovou řadu.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků