Francie přehodnotí svůj bodový systém, je nadále neúnosný

Systém se hroutí, nejvyšší trest hrozí milionům řidičů

Francie patří ke státům, kde tzv. bodový systém platí opravdu dlouho. Zaveden byl již 1. července 1992. Situace je trochu jiná než u nás, ovšem maximální konta je stejné. Po získání 12 bodů následuje ztráta řidičského oprávnění na šest měsíců (u nás na celý rok) a hříšník poté musí znovu absolvovat řidičské zkoušky.

Po čtrnácti letech platnosti ale systém začíná politikům doslova padat na hlavu. Situace na silnicích se dle francouzských odborníků nijak dramaticky nemění a počet odebraných řidičských oprávnění roste raketovým tempem. Zatímco v roce 2001 úřady zabavily necelých 21 000 řidičáků, letos to bude již přes 70 000 a pokud se systém nezmění, očekává se, že do několika let přijde o řidičské oprávnění na sedm milionů řidičů. A to je i na Francii velmi mnoho, řidičský průkaz tam dnes vlastní okolo 40 milionů lidí.

Důvody? Nesmyslné tresty, stacionáry i korupce

Jedním z důvodů, proč tak dramaticky roste počet odebraných průkazů, je dle odborníků na dopravu fakt, že úřady ve velké míře nasadily do provozu automatické radary na měření rychlosti. Ty nejsou kompatibilní se zákonem schváleným na začátku devadesátých let, kdy podobných instrumentů bylo jako šafránu. Dnes je jich více než tisícovka a na pokutách se podílí ze 75 procent. Statistika navíc ukazuje, že přes 80 procent zachycených řidičů překročilo v daném místě povolenou rychlost o méně než 20 km/h. Čtenář nemusí být Einstein, aby si spočítal, že jasná většina bodů je rozdávána za nepodstatné přestupky, kvůli nimž pak desítky tisíc řidičů pozbývají oprávnění.

Není divu, že Francií dnes cloumá velká zloba na celý systém a argumenty jsou do značné míry stejné jako u nás: body za nevýznamné přestupky, pomalé odečítání bodů při beztrestnosti, pomalá práce úřadů. A bující korupce. Policie má dnes ve Francii velké pravomoci, možnost udělovat vysoké pokuty (skoro tak vysoké jako u nás...), což spolu s tenčícími se bodovými konty řidičů nutně vytváří dobré podmínky pro korupční jednání. A dopravní policisté se úplatkům ve velké míře zjevně nebrání, jejich pověst je ve Francii velmi špatná a i v průzkumech institucí jako je Transparency international pravidelně „bodují”.

A volby budou již za rok...

Není to poprvé, co se Francouzi na systém zlobí, letos je ale situace specifická - postižení řidiči se počítají na statisíce, pro další roky se hovoři již o milionech a Francii za rok čekají parlamentní volby. Vláda v čele Dominiquem de Villepinem, který se na francouzském levo-levém politickém spektru pohybuje při pravém okraji, tak chystá novelizaci, která by nářky řidičů utišila. Hovoří se o zrušení bodů za nejmenší přestupky, přehodnocení systému stacionárních radarů a možném zvýšení rychlostních limitů, které jsou na převážně liduprázdných francouzských dálnicích zbytečně nízké.

Chystané změny mají pochopitelně i své odpůrce, kteří argumentují zejména klesajícími statistikami obětí dopravních nehod. Zatímco v roce 2001 zemřelo na silnicích 7 720 osob, loni to bylo 4 975. Tento fakt připisují tvrdé represi, ovšem odborníci poukazují na fakt, že pokles úmrtí okolo 10 procent ročně se dnes odehrává téměř ve všech zemích, tedy nejen v těch s bodovým systémem a policií s přebujelými pravomocemi.

Opůrci změn těžko budou vyslyšeni. Následky systému se stávájí politicky i morálně neúnosnými, systém není nadále s to rozlišovat nebezpečné řidiče od bezpečných a dotýká se příliš velkého počtu lidí. Rozumní politici si jen těžko troufnou hazardovat s voličskou přízní a zjemnění systému zřejmě masově podpoří.

Na závěr jedna perlička - jedna francouzká řidička jezdila kolem automatického radaru 12 dnů po sobě rychlosti o 1-4 km/h vyšší, než je povolená. Poté ji přišlo oznámení o odebrání oprávnění, protože za každý tento přestupek získala jeden bod. Je otázkou, zda je pro společnost opravdu přínosné, že se zbavila takto (ne)bezpečné řidičky...

TEST Citroën C4 Cactus 1.2 PureTech 110: Lehká krize identity

Citroën C4 Cactus 1.2 PureTech 110

Nejdříve to měl být crossover pro masy, teď si to v Citroënu rozmysleli a tvrdí, že jde o normální hatchback. Takže jsme společně s Cactusem vyrazili na cestu poznání, najít jeho místo pod sluncem.

24.  5.  2018 | Miro Mihálik | 18 příspěvků
TEST Lexus LS 500h: Měl být dokonalý. Jenže...

Lexus LS 500h

Nový Lexus LS mi ze všech testovacích aut způsobil největší pomatení mysli. V některých ohledech tak neuvěřitelně fascinuje, jinde ale může i zklamat. Nebo jej prostě jen nechápu?

22.  5.  2018 | Milan Lažanský | 27 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 10 příspěvků