Fosilní elektřina ještě nedělá z elektromobilů nesmysl [Komentář]

I kdyby energie potřebná k pohonu elektromobilů vznikala jen v uhelných elektrárnách, nic to nemění na zásadní ekologické přednosti aut na elektřinu – nulových emisích v místě provozu.
Fosilní elektřina ještě nedělá z elektromobilů nesmysl [Komentář]

V českých motoristických médiích není příliš zvykem reagovat na články konkurence. Snad mi ale kolega František Dvořák z iDnes.cz odpustí, když se pustím do polemiky s jeho aktuálním komentářem o elektromobilech. Jednak proto, že se dlouho známe, jednak věřím, že z pozice redaktora jednoho z největších zpravodajských serverů si může dovolit trochu laskavé blahosklonnosti ke kolegovi z relativně malého oborového webu – a pak také proto, že stejnou argumentační linii jako on sám uplatňují třeba i vědecké celebrity typu Bjorna Lomborga.

Bjorn Lomborg: Zelená auta skrývají černé tajemství

Bjorn Lomborg: Zelená auta skrývají černé tajemství

Stejně jako Lomborg i František argumentuje proti elektromobilům skutečností, že energie potřebná k jejich pohonu vzniká nejčastěji v uhelných elektrárnách. To je pravda a je to důležité z hlediska celkové bilance emisí CO2 – plynu, kterému část vědecké obce a většina politiků přisuzuje rozhodující vliv na změny klimatu. Vyvozovat z toho nesmyslnost elektromobilů ale znamená opomíjet jejich jinou přednost, podle mého skromného názoru naprosto klíčovou: nulové emise v místě provozu.

I kdyby se při výrobě elektřiny potřebné k pohonu Tesly Model S uvolnilo stejné množství CO2 jako při jízdě podobně výkonného auta se spalovacím motorem, pořád to nic nemění na tom, že tam, kde zrovna jede, nevypouští elektromobil do ovzduší vůbec žádné exhalace. Což nepochybně ocení obyvatelé měst, ale měli bychom to oceňovat i my, řidiči.

(Na opakované námitky z diskuze, že škodliviny pak bude dýchat někdo jiný, dodatečně doplňuji bod, který se mi původně zdál natolik samozřejmý, že není třeba ho zmiňovat: že ekologický potenciál elektromobilů zůstává nenaplněn kvůli dnes používaným metodám výroby elektřiny. To lze ale změnit a technologicky máme k přijatelně čisté elektřině – i z fosilních zdrojů – myslím blíž než k úplnému odstranění emisí zdraví škodlivých látek ze spalovacích motorů.)

Kolik emisí CO2 vypouštějí elektromobily? Klidně i 370 g/km

Kolik emisí CO2 vypouštějí elektromobily? Klidně i 370 g/km

Nulové výfukové emise totiž berou z ruky velice pohodlný argument té nepočetné, ale politicky vlivné sortě lidí na pomezí komunální politiky, neziskových organizací a různých více či méně formálních uskupení, pod jejichž zelenou fasádou prosvítá stále výrazněji rudá barva, a kteří z nejrůznějších deklarovaných pohnutek aktivně pracují na tom, aby si lidé používání auta pokud možno rozmysleli.

S mnoha argumenty proti autům se lze více či méně uspokojivě vypořádat, ale těžko se něco namítá proti tvrzení, že nikdo by neměl být povinen vdechovat vzduch znečistěný exhalacemi. Zvlášť po dieselgate, kdy se ukazuje, že skutečné emise škodlivin jsou i v době Euro 6 reálný problém. A u elektromobilů tenhle emotivní apel ochranou zdraví odpadá.  

Elektrický srovnávací test: BMW i3 vs. VW e-Golf vs. Nissan Leaf  

Elektrický srovnávací test: BMW i3 vs. VW e-Golf vs. Nissan Leaf  

Takže zatímco asi nevyhnutelně směřujeme k tomu, že třeba starší diesely se do širšího centra Prahy už nepodívají, se zakazováním elektromobilů nebo alespoň ztrpčováním života jejich majitelům to úřady budou mít přece jenom obtížnější. A nevím jak vy, ale já pořád raději pojedu elektromobilem, který jede kdy chci, kam chci, a kudy chci, než hromadnou dopravou s jejími z principu kompromisními trasami, omezenou provozní dobou a vynikajícím potenciálem k šíření sezónních infekcí.

Chtěli se prodanit k ekologii, skončili s nejvyššími emisemi v EU

Chtěli se prodanit k ekologii, skončili s nejvyššími emisemi v EU

František má naprostou pravdu, když píše, že model bezplatného nabíjení je neudržitelný a že dnešní rozvodná síť by se s rychlým rozmachem elektromobilů nevypořádala. Auta na elektřinu mají nesporně řadu nevýhod a jejich rozšíření brání množství nemalých překážek, to nerozporuji. Stejně tak však nikdo nemůže rozporovat, že nulové výfukové emise jsou pádným argumentem v jejich prospěch. V jaké míře a jakým způsobem by se kvůli tomu měla elektromobilita podporovat, není předmětem tohoto sloupku (ani sám pro sebe v tom nemám úplně jasno). Netvařme se ale, že není žádný rozdíl mezi kolonou popojíždějících elektromobilů a stejně velkou kolonou aut se spalovacími motory. Lidé bydlící v blízkosti frekventovaných vnitroměstských tahů by nejspíš souhlasili, že absence lokálních exhalací je dostatečným důvodem, proč nepovažovat vyzdvihování elektromobilů za nonsens.   

Minitest Mini Cooper S E Countryman All4: Nabíjejte, jinak smysl nedává

Mini Cooper S E Countryman All4 (minitest)

Bruselští byrokraté nám připravili podmínky, které už brzy spustí lavinu hybridů. Pojďte se s námi skrze benzin-elektrický Countryman podívat, jak bude vypadat všední realita příštích let.

8.  12.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků
TEST Audi A6 50 TDI quattro: Maximálně efektivní manažerský balíček?

Audi A6 50 TDI quattro

Audi přispěchala s novou A6 v nejisté emisní době, stojí na úplně nových základech a spolu s A8 reprezentuje nové pojetí interiéru. A postavit se má aktuální velmi povedené pětkové řadě od BMW. To je hodně úkolů na jeden sedan vyšší střední třídy!

6.  12.  2018 | Milan Lažanský | 38 příspěvků
Minitest Lexus CT200h: Výjimečný hatchback nikdy nebyl levnější

Lexus CT200h (minitest)

Lexus přestane vyrábět kompaktní luxusní hatchback. Mrzí vás to? Tak máte poslední příležitost! Vyzkoušeli jsme, jestli je v dnešním kontextu ještě o co stát.

4.  12.  2018 | Milan Lažanský | 22 příspěvků