Formule 1 přejde na ekologické palivo. Nakonec ho budeme tankovat i do běžných vozů

Formule 1 se připojuje k iniciativě ekologického závodění. Po prvních krocích naplno spouští program biopaliv pro rok 2026.

Vedení F1 odsouhlasilo výzkum zcela udržitelného paliva k roku 2026. Během čtyř následujících let pak F1 přejde na politiku nulových emisí. To není překvapením, například Porsche v rámci vlastní závodní série rozvíjí své palivo budoucnosti e-Fuels.

Formule 1 na vývoji pracuje s FIA a dodavatelem paliv Aramco s tím, že se postupně dostane i do běžných vozů. Bude v souladu s novými předpisy pro pohonné jednotky. Přitom nepůjde jen o palivo samotné, ale celý výrobní proces. FIA už výzkum zahájila prvními sudy s biopalivem v roce 2020, které byly odeslány dodavatelům motorů pro další testy. Nyní nadešel čas pro velkoobjemovou výrobu a zajištění logistiky. Už nyní tankují monoposty F1 palivo s 10% podílem biosložky.

Uhlíkovou stopu vytvořenou při konečném spalování v motoru vyváží ekologická výroba, při niž se bude zpracovávat biomasa nebo komunální odpad. Podle odhadů F1 dojde k 65% snížení emisí. Pro týmy půjde o plynulý přechod, jelikož nové palivo nevyžaduje dodatečné úpravy motoru. Zároveň odpovídá hustotě a úrovni výhřevnosti současné vysokooktanové specifikace.  

Diskuze (9) Další článek: První jízda s Alpine A110 na českých silnicích: Nic pro horké hlavy, kliďasové zažijí nirvánu

Témata článku: , , , , , , , ,