Ford zvažuje pohřbení jména Fiesta

Již přes třicet let se po silnicích prohání veleúspěšný model Ford Fiesta. Ale jak se zdá, ani dosavadní úspěchy nebudou stačit k tomu, aby se jméno Fiesta stalo nesmrtelným. Vedení Fordu se totiž nechalo slyšet, že není vyloučeno, že by se příští, případně přespříští generace Fiesty jmenovala jinak.

Těžko říci, zda chce Ford takto navázat na „pohřeb” modelu Escort, který byl podobnou legendou a přesto ustoupil novince jménem Focus, která se legendou pomalu stává. Ono se občas hodí zapomenout na tradice a přijít s něčím zcela novým, co bude mít šanci uspět nejen u pamětníků starých časů, ale u co nejširší skupiny zákazníků. Ostatně přesně z tohoto důvodu dala Toyota zapomenout jménu Corolla a vsadila raději na Auris.

Ford chce navíc s Fiestou expandovat do celého světa a není vyloučeno, že by se tento vůz mohl prodávat i ve Spojených státech. Ford v této chvíli zvažuje dvě možnosti. Fiesta by zůstala v Evropě stále Fiestou a nové jméno by bylo použito jen pro nové trhy, nebo by se jméno změnilo všude. Třetí možnost kombinuje první dvě. Tedy nová generace by se v Evropě jmenovala Fiesta, jinde nově a přespříští generace by se již definitivně jmenovala nově.

Těžko říci, jak na případnou změnu zareagují zákazníci. Ti evropští jsou dosti konzervativní a jméno u nich často hraje větší roli, než ostatní parametry vozu.

Ať už celá věc dopadne jakkoli, jisté je, že nová generace Fiesty bude představena v březnu příštího roku a bude technicky spojena s novou generací Mazdy 2. Na stejném základu bude postavena samozřejmě vlastní karosérie a také naladění a značná část techniky bude vlastní Fordu.

TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

dnes | Radek Pecák | 10 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků
TEST Volkswagen T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion: Pouliční směska

VW T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion

Rostoucí segment SUV byl loni rozšířen o stylový Volkswagen T-Roc. Vypadá fantasticky, přináší však i řadu těžko pochopitelných řešení. Pro první test jsme zvolili verzi s turbodieselem, převodovkou DSG a pohonem všech kol.

13.  2.  2018 | Jan Mička | 23 příspěvků