Ford Transit: Převodovka připomínající F1

Automatizová převodovka Durashift EST je převratnou novinkou ve výbavě Fordu Transit. Umožňuje manuální i automatickou volbu rychlostních stupňů.
Ford Transit: Převodovka připomínající F1

Jak Durashift EST funguje

Jako základ pro Durashift EST posloužila klasická fordova pětistupňová převodovka typu MT75. U Durashiftu EST je ovšem doplněna o automatickou spojku a elektromotory, které zabezpečují změnu rychlostních stupňů. Proto v Transitu s Durashiftem EST nenajdeme spojkový pedál nebo řadicí páku. Všechny pokyny pro převodovku totiž řidič zadává prostřednictvím tlačítek na volantu. Pokud chce změnit jízdní režim či získat informace o právě zařazeném rychlostním stupni musí svou pozornosti obrátit do středové konzoly nad autorádio. Právě zde je totiž umístěno hlavní ovládaní převodovky.

V plně automatickém režimu může řidič vybírat ze třech jízdních režimů:

 • ekonomický - preferuje především dosažení co nejnižší spotřeby,
 • zimní - minimalizující riziko prokluzu hnacích kol na kluzkém povrchu,
 • zátěžový - najde uplatnění např. při jízdách s plně naloženým vozem nebo v horských oblastech.

   Jaký motor k Durashiftu EST

   Převodovka Durashift EST se dodává na přání zákazníků do vozů Ford Transit s pohonem zadních kol s přeplňovaným vznětovým motorem 2.4 Duratorq DI o výkonu 66 kW (90 k). Dursahift EST je k dispozici pro skříňové verze, podvozek s jednoduchou i prodlouženou kabinou a minibus.

   Co přinese Durashift EST

   Jednou z mnoha výhod převodovek Durashift EST je výborná hospodárnost za normálních provozních podmínek.

   Převodovka Durashift EST zaručuje hladké řazení jednotlivých rychlostních stupňů bez ohledu na zatížení vozu nebo na to, zda jede do prudkého stoupání. Vyspělý řídicí systém automatizované převodovky Durashift EST, zaručující v manuálním režimu její práce přeřazení přesně v optimálním okamžiku, má hlavní zásluhu na překvapivé hospodárnosti provozu: Automatizovaná převodovka Durashift EST dokáže snížit spotřebu paliva v porovnání s konvenční samočinnou převodovkou s hydrodynamickým měničem momentu až o 20 procent. A v manuálním režimu práce je možné s převodovkou Durashift EST dosáhnout až o pět procent nižší spotřeby v porovnání se srovnatelným modelem Transit vybaveným konvenční manuální převodovkou – samozřejmě, že v obou případech hodně záleží na stylu jízdy řidiče.

   Elektronické řízení a ovládání spojky u systému Durashift EST snižuje riziko jejího nadměrného opotřebení z důvodu řidičovy nezkušenosti nebo zažitých zlozvyků, mezi které patří například zbytečně dlouhé prokluzování spojky. Díky tomu se zvyšuje i proběh kilometrů bez nutnosti vyměňovat spojkové obložení.

   K dalším výhodám automatizované převodovky Durashift EST při porovnávání s konvenčními samočinnými převodovkami s hydrodynamickým měničem momentu patří její nižší hmotnost, kompaktnější rozměry, nižší cena a jednodušší servis a údržba. Převodovku bude možno přiobjednat v řádu týdnů, za příplatek cca 80 000 Kč.

   Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

  • Přidat příspěvek

   Nejnovější komentáře

   Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

   VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

   Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

   včera | Jan Mička | 26 příspěvků
   Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

   Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

   Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

   18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků
   Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

   Subaru Forester 2.0iL (minitest)

   Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

   16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky