Ford Scorpio (1985): to největší nakonec

V roce 1984, tedy přesně před třiceti lety, Ford představil svůj koncept Lugano. O rok později se z něj stala nová vlajková loď jeho evropské divize…
Seznam kapitol
  1. Završení ofenzívy, Modernizace, Interiér, Videa
  2. První standardní ABS, Scorpio v běhu dějin, Technické údaje
  3. Fotogalerie (43x foto)

Završení ofenzívy

Pětidveřový liftback Scorpio slavil svoji premiéru dva dny po skončení ženevského autosalonu v roce 1985 a završil kompletní modelovou obrodu značky. Ta byla roku 1976 zahájena kompaktem Fiesta, o čtyři roky později nastoupil první Escort s pohonem předních kol, na podzim roku 1982 se objevil střední model Ford Sierra a rok 1985 se stal svědkem nového špičkového typu. Scorpio nastoupilo na místo sedanů a kombi Ford Granada.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ford Scorpio ve své původní podobě z roku 1985

Ačkoli to tak na první pohled možná nevypadá, Scorpio bylo zvenčí prakticky stejně velké jako Granada (vzniklo přes 1,7 mil. vozů této řady), jíž se podobalo také po stránce koncepce a použitých motorů. U Fordu vsadili na poněkud zvláštní řešení zadní části karoserie, jež dostala (podobně jako třeba konkurenční Renault 25) výklopnou stěnu zdvihající se i se zadním oknem.

Ford Mondeo vs. Ford Sierra (velký dvojtest ojetin)

Ford Mondeo vs. Ford Sierra (velký dvojtest ojetin)

Tato koncepce měla skloubit přednosti čtyřdveřového sedanu, hatchbacku i kombi, nicméně zákazníci to viděli jinak. Čtyřdveřový tříprostorový sedan tak nabídku obohatil v roce 1990 a klasické kombi o dva roky později. Motory byly zprvu zážehové, brzy přibyly vznětové Indenory 2,3 l i verze s pohonem všech kol. V Anglii a na vybraných exportních trzích zůstalo až do roku 1994, tedy do náběhu druhé generace Scorpia, zachováno jméno Granada, jež se ale stalo spíše označením výbavového stupně. V USA se Scorpia krátce prodávala v síti dealerů Lincoln/Mercury pod jménem Merkur Scorpio.  

Modernizace

Tato kategorie byla v ekonomickém rozmachu půle osmdesátých let v Evropě velmi významná. V porovnání s dnešními statistikami se zdá být takřka neuvěřitelné, že na vyšší střední třídu tehdy v průměru připadalo 14 % registrací, přičemž v NSR to bylo 20 a ve Švédsku dokonce více než 50 %!

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Náhled do útrob špičkového modelu evropského Fordu

Ford do vývoje a přípravy Scorpia investoval bezmála tři miliardy marek, přičemž zhruba polovinu spolykala přestavba kolínské továrny, jež se tak stala jednou z nejmodernějších v Evropě. Rozsáhlé využití výpočetní techniky a zkoušek v aerodynamickém tunelu přineslo mimořádně prostornou karoserii se znamenitě využitým obestavěným prostorem a součinitel odporu vzduchu cx = 0,33.

Ford Granada: 40 let velkého sluhy

Ford Granada: 40 let velkého sluhy

I přes použití klasické koncepce a zprvu i v zásadě konvenčních motorů se konstruktérům podařila dobrá práce. Ačkoli se tehdy ještě na spotřebu tolik „nehrálo“, Scorpio se základním zážehovým motorem 1,8 l v roce 1985 dosahovalo o 14 % nižší průměrné spotřeby paliva, než jakou roku 1976 vykazovala malá Fiesta s motorem 1,1 l! Zcela nová karoserie přinesla proti sedanu Granada o 30 % nižší odpor vzduchu.

Interiér

Posádka se mohla kromě většího prostoru těšit také z bohatě prosvětleného interiéru daného mimořádně rozměrnou prosklenou plochou (takřka 3 m2) a na nízkou úroveň aerodynamického hluku. Úrovně výbavy byly tři, CL, GL a Ghia, a lišily se hlavně rozsahem standardní výbavy. Komfort zajišťovala ve všech případech rozměrná, anatomicky tvarovaná sedadla, ta vpředu a vzadu po stranách měla hlavové opěrky. Zadní, asymetricky dělené opěráky měly u verze Ghia elektricky stavitelný sklon, jejich sklápěním na sedák bylo možno razantně zvětšit prostor pro přepravu nákladu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nový vstřikový dvoulitr Pinto EFi; schémata systému pro udržování světlé výšky vzadu, náprav a svorného diferenciálu; pohon předních kol u verzí 4X4

Výbava GL k CL vpředu přidávala výškovou regulaci a pneumaticky stavitelnou tuhost bederní opěry (typickou i pro lépe vybavené Sierry), jež byla v Ghii také u spolujezdce. V nejlepší verzi mělo Scorpio řidičovo sedadlo také s elektrickou regulací sklonu sedáku. Standardem u CL byly třeba samonavíjecí bezpečnostní pásy, mlhovky nebo cyklovač stěračů, GL přidávalo například dálkové ovládání zrcátka u spolujezdce, otáčkoměr či elektrické ovládání předních oken.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sedan nabídku obohatil v roce 1990, kombi přišlo až s faceliftem o dva roky později

Scorpio Ghia pak vynikalo zejména vyhřívanými zrcátky, přídavnými dálkovými světly ve vnitřních hranách hlavních svítilen, tónovanými okny nebo centrálním zamykáním. Připlácet bylo dále možno za elektricky stavitelná a vyhřívaná přední sedadla, u Fordu vyhlášené vyhřívání čelního skla, ostřikovače světlometů či klimatizaci. Mimo základního CL byla Scorpia opatřena na přístrojové desce „autíčkem“ s diagnostikou nezavřených dveří, opotřebením brzdových destiček, nefunkční žárovky, atp.

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Završení ofenzívy, Modernizace, Interiér, Videa
  2. První standardní ABS, Scorpio v běhu dějin, Technické údaje
  3. Fotogalerie (43x foto)
TEST Suzuki Ignis 1.2 DualJet Hybrid 4x4: Jak roztomilý Japonec vyzrál na EU

Suzuki Ignis 1.2 DualJet Hybrid 4x4

Zatímco řada evropských automobilek šíří názor, že malá SUV a crossovery pohon 4x4 nepotřebují, Suzuki se s tím nepáře a v modelu Ignis jej nabízí. Po nedávné modernizaci dokonce s hybridním pohonem, který je pro daný model jedinou možností.

dnes | Jan Mička | 24 příspěvků
Chevrolet Corvette C1 vzbudil rozruch v centru Prahy. Tento rudý skvost řídí žena

Chevrolet Corvette C1

Kdy jste naposledy spatřili na silnici Chevrolet Corvette? Možná docela nedávno. Jenže se s vámi vsadíme o cokoliv, že původní typ C1 z poloviny 50. let to rozhodně nebyl. Přesto i v Česku jeden takový vzácný zámořský klenot jezdí!

včera | Lukáš Prejzek | 10 příspěvků
Minitest BMW M850i xDrive Gran Coupé: Osm válců a čtyři věčně vysmáté hlavy

BMW M850i xDrive GC

Třetí karosářská varianta uzavírá náš obrázek o tom, jaká vlastně nová osmička je. Zároveň nám ale nedá si nevzpomenout na jedno z nejlepších aut na trhu. To je totiž také z Mnichova.

6.  8.  2020 | Vladimír Kadera | 30 příspěvků