Řídili jsme nový Ford Ranger Raptor: Je perfektní! To nejdůležitější však schází

Ford Ranger Raptor dokazuje, že práce může být i zábava. Umí dřít, vypadá u toho skvěle a těžkým terénem jezdí jako pánbůh.

Na nejrůznějších offroadových akcích a expedicích nám instruktoři vtloukali do hlavy, že jízda náročným terénem je o nízké rychlosti, plynulosti a pečlivé volbě stopy.

My teď v Maroku střídáme šotolinu, kamenité pláně s vymletými koryty, tvrdý písek pláží a měkkou pouštní mouku a z vysílačky na nás neustále křičí: „Plyn, plyn, plyn!“ Tak držíme „plnej“, hlava nehlava válcujeme balvany, skáčeme z duny na dunu, a Rangeru Raptor je to šumák. Divize Ford Performance jej stavěla a dimenzovala po vzoru závodních speciálů pro rychlou jízdu na jakémkoli povrchu a za volantem velmi rychle nabudete pocitu, že tohle auto snad ani nejde zničit.

Poctivá kovařina

Díváme se na odstrojený žebřinový rám a začínáme chápat. Je tov podstatě soustava masívních traverz, proti standardnímu rangeru vydatně vyztužených vysokopevnostní ocelí. To vše je posazené na tlumiče Fox tlusté jak noha od kulečníkového stolu. V každém rohu auta trčí jedno oko a vývojáři s nadsázkou tvrdí, že není pro potřeby raptoru, ale by mohl on tahat z bryndy všechny ostatní.

Ford Ranger Raptor míří do Evropy! Motor vás však možná zklame

Ford Ranger Raptor míří do Evropy! Motor vás však možná zklame

Stabilnější postoj zajišťuje o 150 mm širší rozchod kol. A kdyby bylo i tohle málo, disponuje raptor rozšířenou funkcí ESP, která vás při driftování přibrzdí dřív, než by hrozilo zakopnutí kol a převrácení. Důvěřuj, ale prověřuj, řekli jsme a rozparádili mastodonta po mokré udusané pláži na nějakých 80 km/a začali přehazovat záď sem a tam. Auto se nechalo krásně vést ze smyku do smyku. A skutečně – když jsme to trochu přehnali a zlomili pickup skoro „naštorc“, systém ťukl do brzd a naši vášeň citlivě zkrotil.

Prověřeno praxí

Teď si možná říkáte, co to je za nápad, dělat sporťák z pracovního pickupu. Kdo ho potřebuje? Nikdo, ale všichni ho chtějí. Vypadá jednoduše fantasticky, agresivně a dává vám pocit absolutní svobody i nadvlády nad všemi výmoly či obrubníky a po cestách i polích se s ním svezete jako s žádným jiným.

Ford Ranger dostal motor z Focusu RS. S faceliftem se vrací do Ameriky

Ford Ranger dostal motor z Focusu RS. S faceliftem se vrací do Ameriky

Navíc Ford s ním sází na jistotu. Tržní potenciál ostrého pracanta vyzkoušel na dvou mimořádně úspěšných generacích amerického mastodonta F-150 Raptor. Právě po jeho vzoru byl upraven vzhled i menšího, v Evropě nabízeného rangeru. Karoserie pěkně nabobtnala, nejvíce v oblasti blatníků. Proti standardu raptor o 44 mm delší, o 52 mm vyšší a o celých 168 mm širší. Světlost podvozku se zvedla o 51 mm na skvělých 283 mm, brodit můžete do hloubky až 850 mm. Není divu, že jsme si na cestě plné balvanů ani jednou neškrtli břichem.

Koně, kde jste?

Na raptoru nás mrzí jediné. Že kvůli evropskému emisnímu šílenství nemohl dostat pořádný motor. Čtyřválec 2.0 EcoBlue Bi-Turbo stačí, ale to je tak vše. Rozhodně nenadchne, ani vám nedá pocit výjimečnosti. Můžete si ho totiž objednat i do obyčejného pracanta.

Když se na raptor podíváte, rozbuší se vám srdce, úplně slyšíte zadunění amerického V8 a představujete si mamutí sílu, s jakou vás táhne na hřeben duny. Jenže zvuk je mdlý, v interiéru dopovaný čím dál běžnějším hukotem z reproduktorů. Výkon 157 kW a točivý moment 500 Nm sice představují mezi čtyřválcovými pickupy špičku, ale je to spíš takový jednooký král mezi slepými.

Ford Ranger se faceliftem zbavil pětiválce. Už nabídne jen dvoulitrový čtyřválec

Ford Ranger se faceliftem zbavil pětiválce. Už nabídne jen dvoulitrový čtyřválec

Jedete stovkou, pošlete plyn k zemi, a neděje se nic moc. Terénem sice umí dinosaurus pádit hlava nehlava, ale abyste si na prašné cestě plynem jen tak rozhodili záď nebo v hlubokém písku cítili silovou rezervu, na to malý motor nemá. Že to jde, když se chce, dokazuje Volkswagen Amarok. Ten dal kritizovanému dvoulitru sbohem a vrátil se k plnotučnému 3.0 TDI, který může mít až 190 kW a 580 Nm. A to je jiná káva…

Dinosaurus, nebo kůň?

Základní cena raptoru byla stanovena na 1.519.494 Kč, což je mimochodem o 185.000 Kč víc, než stojí Mustang V8. Pro srovnání luxusní verzi Wildtrak běžného pickupu Ranger se shodným dvoulitrem biturbo pořídíte o 167.000 Kč levněji. Za stejných 1.352635 Kč se do podzimu bude prodávat i vysloužilý, ale charismatický pětiválec 3.2/147 kW. Kéž by ho měl raptor. První vlna terénních divochů dorazí do Česka v polovině roku.

Ford Ranger Raptor: Technická data a česká cena
Zdvihový objem [cm3] 1996
Válce/ventily 4/4
Největší výkon [kW/min] 157/3750
Točivý moment [N.m/min]  500/1750-2000
Pohon zadní, přiřaditelný 4x4, redukce
Převodovka 10A
Max. rychlost [km/h] 170
Zrychlení 0-100 km/h [s] 10,5
Komb. spotřeba [l/100 km] 8,9
Provozní/užitečná hmotnost [kg] 2510/695
Délka x šířka x výška [mm] 5363 x 2028 x 1873
Rozvor [mm] 3220
Rozchod kol [mm] 1710
Korba [d x š x v]  1575 x 1139 x 561
Nájezdový úhel P/Z  32,5°/27°
Přechodový úhel  25°
Světlá výška [mm] 283
Brodivost [mm] 850
Základní cena [Kč] 1.519.494
Minitest VW Polo GTI s manuálem: Jednou se o něj ještě porveme!

VW Polo GTI (minitest)

Polo je díky dvoulitru zjevem mezi malými ostrými hatchbacky. Ke štěstí nám chyběla akorát maličkost. Manuál. Rádi bychom jásali, ale jediné, co můžeme nyní říci, je, že byl a už není. Po pár měsících ve výrobě GTI se spojkovým pedálem a řadicí pákou skončilo. Hádejte, komu můžete děkovat.

včera | Miro Mihálik | 8 příspěvků
TEST Royal Enfield Interceptor 650 Twin: Jednou zkusíš a už musíš!

Royal Enfield Interceptor 650 Twin

Nové twiny od indického Enfieldu jsou pro svoji značku bez diskuse revolucí a po zásluze vzbudily enormní globální zájem. Efektní retro design, legendární znáček, zbrusu nový motor a více než dobrá cena jsou pádné argumenty. Dá se ale věřit radikální průlom značce, která až donedávna sveřepě bušila jediný model, vyráběný s drobnými změnami od poloviny padesátých let?

23.  6.  2019 | Petr Schnagl | 12 příspěvků
TEST Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid: Dost dobrá i pro Lexus

Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid

Nová Toyota Corolla se přiřítila na český trh hned ve třech karosářských verzích. Pro první test jsme zvolili tu nejpraktičtější, navíc s nejvýkonnějším hybridním pohonem. Dokáže opodstatnit vyšší cenu? A bavíme se vůbec ještě o mainstreamovém modelu?

19.  6.  2019 | Jan Mička | 154 příspěvků