Ford pomáhá nevidomým vidět krajinu při cestování. Rozvibruje jejich okno

Ford přichází se zajímavou technologií, která by mohla zpříjemnit cestování autem nevidomým.

Koukat při cestování autem z okna na ubíhající krajinu je už samo o sobě zážitek, zejména pokud jedete skrze opravdu nádherná místa na světě. Ne všichni ale mají možnost tento pocit zažít. Ford se proto rozhodl nevidomým pasažérům zážitek z cestování autem trochu zpříjemnit a přiblížit. Představuje zajímavý přístroj, který pohled na krajinu venku zprostředkuje hmatem.

Zájem o Mustang Mach-E je vysoký. Ford dýchá Tesle na záda na jejím domácím území

Zájem o Mustang Mach-E je vysoký. Ford dýchá Tesle na záda na jejím domácím území

Automobilka se pustila do spolupráce s italskou společností Aedo, která vytváří pomůcky pro nevidomé, a vyvinula zařízení Feel The View, které doslova rozvibruje okno vozu, aby pasažér mohl krajinu alespoň cítit hmatem.

Zařízení je připevněno na vnitřní straně okna a po zmačknutí tlačítka vyfotí krajinu venku. Obrázek poté systém převede do černobílé, monochromatické fotky, k jejímž odstínům přiřadí jednu z 255 úrovní vibrace. Ve výsledku tak může nevidomý cítit jednotlivé přechody krajiny, hloubku scenérie či vrcholky hor pouhým hmatem prstu.

Ford našel využití pro odpad z pražené kávy. Spojil se kvůli tomu s McDonald’s

Ford našel využití pro odpad z pražené kávy. Spojil se kvůli tomu s McDonald’s

Ford celou funkci zařízení hezky zobrazuje na videu níže. K systému je pak synchronizován i audio pomocník, který na základě klíčových slov dokáže pasažérům ještě blíže popsat, jaká krajina se za oknem nachází, a tedy ještě vylepšit představu nevidomého o okolním světě.

TEST Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG: Hodně rychlá horská turistika

Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG

Nabídka verzí Škody Superb je teď nejširší v historii. Jednou z nich je i oplastovaný Scout, který u tohoto modelu slaví premiéru. Vyplatí se o něm uvažovat, nebo jsou lehce přizvednuté kombíky v době vzestupu vozů SUV už přežitkem?

21.  1.  2020 | Jan Mička | 73 příspěvků
Minitest Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro: Oko potěší. Ale co další smysly?

Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro

Trh SUV-kupé se rychle rozrůstá. Svého dalšího zástupce teď sype z rukávu Audi.

16.  1.  2020 | Vladimír Kadera | 19 příspěvků
TEST Renault Clio 1.0 TCe 100: Nový vrchol třídy? I Fabia může tiše závidět!

Renault Clio 1.0 TCe

Pravidlem je vyměnit nárazníky a tvářit se, že máte úplně nové auto. Renault na to šel s pátou generací Clia obráceně. Od základů nově vyvinutý vůz zabalil do povědomého tvaru a chce s ním navázat na předchůdce. V zájmu Francouzů by nicméně mělo být, aby se jim to v případě tříválcové pohonné jednotky raději nepovedlo.

14.  1.  2020 | Miro Mihálik | 70 příspěvků