Ford plánuje novou továrnu. Bude stát u nás?

Je to zhruba rok, co vedení evropské divize Fordu oznámilo, že zvažuje výstavbu nového výrobního závodu, který by měl stát ve střední nebo východní Evropě. Závod, který by měl vyrábět hlavně vozy pro tyto trhy, by se vyznačoval hlavně levnou pracovní silou, což by snížilo náklady na výrobu. Nový závod by navíc umožnil uzavřít jeden ze stávajících.

V širším okruhu kandidátských zemí je i Česká republika. Mezi další možné lokality patří Slovensko, Rumunsko, Bulharsko a Chorvatsko.

Dle neoficiálních informací se Fordu nejvíce zamlouvá Slovensko, ale proti této variantě hovoří fakt, že na tomto území již stojí několik velkých automobilek a Ford by se tak mohl potýkat s nedostatkem pracovních sil. Na druhou stranu Ford již jeden závod na Slovensku má a to nedaleko Košic, kde vyrábí spolu se společností Getrag převodovky.

Horkým kandidátem je i zmíněné Rumunsko, kde v současnosti Ford jedná o odkoupení bývalého závodu automobilky Daewoo. Pokud by se tak skutečně stalo, Ford by nemusel příliš investovat do nových prostorů a řádně by tak ušetřil čas.

Ford se k tomuto tématu prozatím oficiálně nevyjádřil a tak nezbývá, než vyčkat, jak vše dopadne.

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

včera | Miro Mihálik | 34 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků