Ford plánuje novou továrnu. Bude stát u nás?

Je to zhruba rok, co vedení evropské divize Fordu oznámilo, že zvažuje výstavbu nového výrobního závodu, který by měl stát ve střední nebo východní Evropě. Závod, který by měl vyrábět hlavně vozy pro tyto trhy, by se vyznačoval hlavně levnou pracovní silou, což by snížilo náklady na výrobu. Nový závod by navíc umožnil uzavřít jeden ze stávajících.

V širším okruhu kandidátských zemí je i Česká republika. Mezi další možné lokality patří Slovensko, Rumunsko, Bulharsko a Chorvatsko.

Dle neoficiálních informací se Fordu nejvíce zamlouvá Slovensko, ale proti této variantě hovoří fakt, že na tomto území již stojí několik velkých automobilek a Ford by se tak mohl potýkat s nedostatkem pracovních sil. Na druhou stranu Ford již jeden závod na Slovensku má a to nedaleko Košic, kde vyrábí spolu se společností Getrag převodovky.

Horkým kandidátem je i zmíněné Rumunsko, kde v současnosti Ford jedná o odkoupení bývalého závodu automobilky Daewoo. Pokud by se tak skutečně stalo, Ford by nemusel příliš investovat do nových prostorů a řádně by tak ušetřil čas.

Ford se k tomuto tématu prozatím oficiálně nevyjádřil a tak nezbývá, než vyčkat, jak vše dopadne.

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků