Ford: Nová automatická převodovka pro Mondeo myslí jako manuál

Pokud vám zatím v nabídce Fordu chyběla automatická převodovka ve spojení se silnějším motorem, tak právě nastává doba, kdy můžete začít jásat.
Ford: Nová automatická převodovka pro Mondeo myslí jako manuál
Až do současnosti bylo možné získat automatickou převodovku pouze k Mondeu poháněnému dvoulitrovým čtyřválcem a tam, kde se dala logicky předpokládat, tedy u nejsilnějšího provedení s šestiválcovým motorem o výkonu 170 ks (125 kW) nebyla v nabídce.

Nová převodovka Durashift 5-tronicbude k dispozici právě k šestiválcovému motoru a posléze i k novému vznětovému čtyřválci TDCi o výkonu 130 ks (96 kW). Převodovka pracuje až s jedenácti různými provozními režimy. Jejím srdcem je elektronická řídící jednotka nazvaná ATCU – Automatic Transmission Control Unit, která právě přispůsobování režimu řazení jízdnímu stylu řidiče umožňuje.

Nejvíce z technické vyspělosti převodovky využijete v automatickém režimu. Nyní si Klepněte pro větší obrázekpopíšeme jak se bude Durashift 5-tronic chovat v několika jízdních situacích.

Při agresivní jízdě oceníte tzv. automatický sportovní režim, který nahrazuje možnosti manuálního zapnutí tohoto režimu. V praxi vše probíhá tak, že Durashift má schopnost měřit frekvenci stlačení akcelerátoru a následně zůstává déle na nižším rychlostním stupni, pokud se frekvence sníží, tak se převodovka vrátí k „normálnímu“ způsobu řazení. V kopcovitém terénu převodovka opět podle polohy akcelerátoru a „sklonu“ svahu  volí převodový stupeň tak, aby nedocházelo k přeřazování mezi dvěmi sousedními stupni, což u konvenčních „starších“ automatů navozuje dojem, že převodovka neví co zařadit. Při jízdě z kopce převodovka měří zrychlování a pokud není stlačen akcelerátor, tak se převodový stupeň nemění.

Když řidič při jízdě z kopce přibrzdí, tak převodovka přeřadí na nižší rychlostní stupeň a ten, pokud není opětovně stlačen akcelerátor, zůstane zařazen.

Při popojíždění v kolonách, pokud po dobu 60 vteřin rychlost nepřekročí 28 km/h, volí automat druhý převodový stupeň, což přispívá k jízdnímu komfortu tím, že zrychlování probíhá jemněji.

Při manuálním režimu, který je možné volit kdykoliv během jízdy, je postaráno o ochranu převodovky. Převodovka například automaticky přeřadí na nižší rychlostní stupeň, v případě když se řidič snaží o zrychlení v malé rychlosti například na čtvrtý převodový stupeň. Pod „dohledem“ je i situace, kdy hrozí vlivem podřazení překročení 6 500 ot./min nebo naopak zařazení vysokého stupně v malé rychlosti.

V současnosti je možné na českém trhu již objednat převodovku Durashift 5-tronic k šestiválcovému motoru Duratec, zda bude i na českém trhu možné převodovku objednat k motoru TDCi zatím není známo. Přesná cena za Mondeo V6 Durashift 5-tronic není známa, hovoří se ale o částce Kč 906 900,- za čtyřdveřové provedení.
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 17 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků