Ford našel využití pro odpad z pražené kávy. Spojil se kvůli tomu s McDonald’s

S ohledem na životní prostředí se čím dál více automobilek pouští do výroby dílů z recyklovaných materiálů. Další nový směr přitom ukazuje Ford.

Ford již dříve uváděl svou oddanost k tvorbě stále většího množství automobilových dílů z recyklovaných materiálů. Před nedávnem třeba popisoval, jak z použitých PET lahví vyrábí pro svá auta koberečky. Teď značka oznámila spolupráci s McDonald’s USA, který bude automobilce dodávat odpad z pražení kávových zrn, aby se použil k tvorbě nového materiálu.

Přesněji jde o slupky neboli plevy kávových zrn, které by normálně po pražení kávy pro McDonald’s zůstaly odpadem k vyhození. Ford ovšem plevy využije v kombinaci s plastovou hmotou a aditivy pro tvorbu nového materiálu, který může použít například pro výrobu vnitřních koster světlometů (viz video níže).

První elektrický Mustang je vyprodaný. Nakonec tak k smíchu nebude

První elektrický Mustang je vyprodaný. Nakonec tak k smíchu nebude

Oproti dosavadní plastové kostře světlometu je přitom díl z nového materiálu o 20 % lehčí, má lepší tepelné vlastnosti, udržuje si svou odolnost, ale zároveň je při výrobě lépe tvarovatelný. Ve výsledku je tak produkce dílu energeticky šetrnější o 25 %.  

Z materiálu využívajícího kávové plevy chce později Ford tvořit i další hrstku dílů pro interiéry svých vozů a rovněž některé komponenty v motorovém prostoru. Ford uvádí, že McDonald’s USA bude automobilce dodávat podstatnou část svého odpadního materiálu z pražení kávy.

Ford sází na technologii 3D pletení. Potahy sedaček vám už klidně nabíjí telefon

Ford sází na technologii 3D pletení. Potahy sedaček vám už klidně nabíjí telefon

Recyklace a tvorba nových materiálů s ohledem na ekologickou udržitelnost se v poslední době stala mnohem důležitějším tématem velkých automobilek. Třeba Volkswagen nedávno uvedl, že jeho elektrický kombík ID. Space Vizzion bude používat čalounění umělou kůží, která se částečně vyrábí ze zbytků produkce jablečných džusů. Nová elektrická Mazda MX-30 se pak také pyšní interiérovými materiály z obnovitelných zdrojů, například recyklovaným plastem, dřevem či textilem.

Poprvé za volantem nového Hyundaie i10 1.2 MPi: Když se chce, všechno jde!

Hyundai i10 1.2 MPi

Hyundai představil třetí generaci nejmenšího modelu i10. Nabízí ji s dvěma zážehovými motory a manuální či robotizovanou převodovkou. Kromě designu chce lákat i racionálním zaměřením a stále příznivou cenou.

dnes | Svět motorů
TEST Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG: Hodně rychlá horská turistika

Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG

Nabídka verzí Škody Superb je teď nejširší v historii. Jednou z nich je i oplastovaný Scout, který u tohoto modelu slaví premiéru. Vyplatí se o něm uvažovat, nebo jsou lehce přizvednuté kombíky v době vzestupu vozů SUV už přežitkem?

21.  1.  2020 | Jan Mička | 76 příspěvků
Minitest Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro: Oko potěší. Ale co další smysly?

Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro

Trh SUV-kupé se rychle rozrůstá. Svého dalšího zástupce teď sype z rukávu Audi.

16.  1.  2020 | Vladimír Kadera | 19 příspěvků