Ford našel využití pro odpad z pražené kávy. Spojil se kvůli tomu s McDonald’s

S ohledem na životní prostředí se čím dál více automobilek pouští do výroby dílů z recyklovaných materiálů. Další nový směr přitom ukazuje Ford.

Ford již dříve uváděl svou oddanost k tvorbě stále většího množství automobilových dílů z recyklovaných materiálů. Před nedávnem třeba popisoval, jak z použitých PET lahví vyrábí pro svá auta koberečky. Teď značka oznámila spolupráci s McDonald’s USA, který bude automobilce dodávat odpad z pražení kávových zrn, aby se použil k tvorbě nového materiálu.

Přesněji jde o slupky neboli plevy kávových zrn, které by normálně po pražení kávy pro McDonald’s zůstaly odpadem k vyhození. Ford ovšem plevy využije v kombinaci s plastovou hmotou a aditivy pro tvorbu nového materiálu, který může použít například pro výrobu vnitřních koster světlometů (viz video níže).

První elektrický Mustang je vyprodaný. Nakonec tak k smíchu nebude

První elektrický Mustang je vyprodaný. Nakonec tak k smíchu nebude

Oproti dosavadní plastové kostře světlometu je přitom díl z nového materiálu o 20 % lehčí, má lepší tepelné vlastnosti, udržuje si svou odolnost, ale zároveň je při výrobě lépe tvarovatelný. Ve výsledku je tak produkce dílu energeticky šetrnější o 25 %.  

Z materiálu využívajícího kávové plevy chce později Ford tvořit i další hrstku dílů pro interiéry svých vozů a rovněž některé komponenty v motorovém prostoru. Ford uvádí, že McDonald’s USA bude automobilce dodávat podstatnou část svého odpadního materiálu z pražení kávy.

Ford sází na technologii 3D pletení. Potahy sedaček vám už klidně nabíjí telefon

Ford sází na technologii 3D pletení. Potahy sedaček vám už klidně nabíjí telefon

Recyklace a tvorba nových materiálů s ohledem na ekologickou udržitelnost se v poslední době stala mnohem důležitějším tématem velkých automobilek. Třeba Volkswagen nedávno uvedl, že jeho elektrický kombík ID. Space Vizzion bude používat čalounění umělou kůží, která se částečně vyrábí ze zbytků produkce jablečných džusů. Nová elektrická Mazda MX-30 se pak také pyšní interiérovými materiály z obnovitelných zdrojů, například recyklovaným plastem, dřevem či textilem.

Minitest Piaggio MP3 300 HPE Sport: Tak trochu auto, tak trochu skútr, 100% cool

Piaggio MP3 300 HPE Sport

Rádi byste požívali výhod skútru, ale na jednu stopu nemáte řidičák nebo odvahu? Pak doporučujeme tříkolové Piaggio MP3, omlazené a s posíleným motorem.

5.  7.  2020 | Jiří Baborský | 9 příspěvků
S elektrickou Mazdou MX-30 poprvé v Česku: Když to musí být, ať je to takhle!

Mazda MX-30

Nenechejte se zmást německou espézetkou. Novou Mazdu MX-30 jsme poprvé zkoušeli na českých silnicích a doslova nás nadchla!

2.  7.  2020 | Jan Mička | 33 příspěvků
TEST Dacia Duster 1.0 TCe LPG: Přesně tuhle bych si klidně koupil!

Dacia Duster 1.0 TCe LPG

I Dacia musela zdražovat. SUV Duster, které pořídíte i v tovární úpravě na LPG, si však stále drží velmi příznivou cenu. A víte co? Plynovou verzi bych si klidně sám koupil.

28.  6.  2020 | Jan Mička | 107 příspěvků