Ford nasadí nový malý turbomotor

Malé turbomotory si v poslední době začínají získávat stále více místa na slunci. Téměř každá automobilka již má v nabídce malý přeplňovaný agregát, nebo jej alespoň chystá. V tomto klubu nechce chybět ani Ford, který hodlá uvést na trh malý čtyřválec o objemu 1,6 litru s přeplňováním turbodmychadlem.

Motor by měl vycházet z některé ze součastných jedna-šestek a po patřičných úpravách dostane navíc právě turbo. To by se mělo postarat o mírné navýšení výkonu a hlavně o zkomfortnění křivek výkonu a točivého momentu. To vše se pak má také postarat o nižší kombinovanou spotřebu. A zřejmě o tu tady jde především.

Evropská unie chce v blízké době zavést limity na průměrné hodnoty CO2 u portfolia každé automobillky. A vzhledem k tomu, že emise CO2 jsou přímo úměrné spotřebě paliva, začínají automobilky nahrazovat větší atmosférické motory menšími přeplňovanými, po kterých zákazníci až zas tak neprahnou. Tedy rozhodně ne v modelech, kde se nakonec objeví.

Agregát má totiž směřovat pod kapotu nové generace Mondea a v budoucnu doplnit i nabídku agregátů v rodinném Galaxy a také v modelu S-Max. Zda bude k dispozici i u modelu Focus nebo Fiesta, kde byste jej možná čekali nejvíce, prozatím nevíme.

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 2 příspěvky
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků