Ford Mustang je opět nejprodávanějším sporťákem světa. Ten nový čekají výrazné změny

Pokud se vám zdá, že takovou zprávu čteme pořád dokola, nemýlíte se. Tento titul si Mustang odnáší už poněkolikáté v řadě.

Ford Mustang před pár dny oslavil své narozeniny – přesněji už 56., pokud bychom měli počítat –⁠ a ke všemu si tato americká ikona odnáší za rok 2019 také titul nejprodávanějšího sportovního vozu světa. Přesněji už popáté v řadě, pokud bychom měli opět počítat. O popularitě Mustangu každopádně vypovídá i fakt, že je nejprodávanějším sporťákem za posledních 50 let v Americe.

TEST Ford Puma 1.0 EB mHEV ST-Line X: Hra na kočku, ale rozhodně ne na myš

TEST Ford Puma 1.0 EB mHEV ST-Line X: Hra na kočku, ale rozhodně ne na myš

Na špičce v prodejích mezi sporťáky se Mustang drží s celkem 102.090 prodanými kusy za loňský rok. Počet prodaných Mustangů vzrostl během loňského roku například v Německu o 33 %, v Polsku bezmála o 50 % a ve Francii se téměř zdvojnásobil. Jedničkou ve svém segmentu byl Mustang za první čtvrtletí 2019 také v Česku.

„Jsme pyšní na stále se rozšiřující stáj Mustangů i jejich speciálních variant,“ řekl Jim Farley, vrchní provozní ředitel Ford Motor Company. „Od Švédska až do Šanghaje si stále více nadšenců užívá v těchto nových Mustanzích pocit svobody a radosti z jízdy. Je nám ctí sloužit majitelům, nadšencům i fanouškům již 56 let.“

Na prodej je velmi vzácný Ford Mustang. Jezdil s ním člověk, který zatopil Ferrari

Na prodej je velmi vzácný Ford Mustang. Jezdil s ním člověk, který zatopil Ferrari

A přestože se rodina Mustangů opravdu rozšiřuje a elektrické SUV Mustang Mach-E je očividným důkazem, rovněž ten jediný opravdový Mustang, který už známe více jak 50 let, projde v budoucnu výraznými změnami. Samozřejmě je řeč o nové generaci, jejíž příchod máme očekávat v roce 2022 a britský Autocar už rozebírá, co bychom měli od novinky čekat.

Dočkat bychom se totiž měli rovněž elektrifikované verze Mustangu, o které se ostatně spekulovalo už delší dobu a na základě současného směřování je pochopitelné, že určitou formu elektrifikace bude chtít (a nevyhnutelně muset) nabídnout Ford také ve svém legendárním a velmi prodávaném sporťáku.

Bullittův originální Ford Mustang se nedočká renovace. Nový majitel si patinu cení

Bullittův originální Ford Mustang se nedočká renovace. Nový majitel si patinu cení

Dřívější uniklé návrhy patentů ukazovaly tradiční vidlicový osmiválec ve spojení s dvojicí elektromotorů a baterií, což by rovněž nasvědčovalo, že hybridně poháněný Mustang by dorazil s pohonem všech kol. Pravděpodobnou myšlenkou se jeví i systém vektorování točivého momentu či možnost odpojení pohonu předních kol ve sportovním režimu.

Pár let spekulací a špionážních fotek maskovaných prototypů nás však ještě čeká, tudíž teprve uvidíme, zda vedle hybridního Mustangu nabídne Ford i puristickou a čistě jen osmiválcem poháněnou verzi nové generace (a to nejen u ostrých verzí jako GT350 a GT500). Každopádně je jisté, že elektrifikovaná varianta bude silně namířena právě na náš evropský trh se stále přísnějšími limity v rámci fleetových emisí jednotlivých automobilek.

Minitest Dacia Duster 1.0 TCe Prestige: V plné výbavě za cenu holé Fabie Combi!

Dacia Duster 1.0 TCe

Druhá Dacie Duster není žádnou horkou novinkou. Novinkou je ale akční ceník. SUV od Dacie totiž aktuálně můžete mít za necelých 220 tisíc, s plnou výbavou za 326.900 Kč. Vždy to ale bude tříválec s předním pohonem. Dává smysl?

31.  5.  2020 | Petr Schnagl | 112 příspěvků
První jízda s novým Seatem Leon 1.5 TSI: Tak dobrý, že vás dostane na kolena

Seat Leon 1.5 TSI ACT 110 kW

První dostaveníčko s novou generací Seatu Leon považujme za hodně letmé seznámení. Vyzkoušeli jsme benzinovou patnáctistovku s manuálem, největší radost nám však dělal podvozek.

28.  5.  2020 | Jan Mička | 52 příspěvků
Minitest Hyundai Kona Hybrid Premium: Příští zastávka Spořilov?

Hyundai Kona Hybrid Premium

Hyundai má talent snad na všechno. Umí rodinná, sportovní i užitková auta. Jak se mu ale povedl hybridní crossover?

24.  5.  2020 | Vladimír Kadera | 76 příspěvků