Ford Motor Company zveřejnila plán revitalizace

Společnost Ford Motor Company oznámila několik restrukturalizačních opatření, která učiní v rámci plánu revitalizace.
Ford Motor Company zveřejnila plán revitalizace
„Náš dnešní návrh přináší komplexní plán, jehož význam se projeví v budoucnu. Dotkne se každého člena početné rodiny Ford – zaměstnanců, dodavatelů a dealerů, kteří se společně musí zasadit o jeho fungování,“ prohlásil předseda představenstva a generální ředitel FMC William Clay Ford jr.

Součástí plánu jsou následující opatření:
 • Nové výrobky: Od nynějška do poloviny desetiletí bude na trh ve Spojených státech každoročně uvedeno 20 nových nebo inovovaných výrobků.
 • Plán kapacity: Do poloviny desetiletí bude výrobní kapacita severoamerických závodů snížena o cca 1 milion vozů s cílem přizpůsobit kapacitu výroby tržním podmínkám.
 • Zaměstnanci odměňovaní hodinovou mzdou: V současnosti se vypracovávají plány na přeřazení co největšího počtu zaměstnanců výrobních závodů. Opatření se v Severní Americe dotknou přibližně 12 tisíc zaměstnanců odměňovaných hodinovou mzdou.
 • Zaměstnanci v hlavním pracovním poměru: V důsledku loňského programu dobrovolného odchodu zaměstnanců odměňovaných měsíční mzdou a dalších opatření se u FMC v Severní Americe snížil počet pracovních sil o 3,5 tisíce osob. Cílem je snížení o dalších 1,5 tisíce zaměstnanců odměňovaných měsíční mzdou. Celkového snížení by tak mělo dosáhnout 5 tisíc osob. V případě nutnosti bude uplatněn program nedobrovolného odchodu zaměstnanců.
 • Zaměstnanci celosvětově: Kombinovaná opatření, která se uplatňují v celosvětové síti společnosti Ford od ledna 2001, se dotknou, nebo již dotkla, celkem 35 tisíc zaměstnanců. Z toho 21,5 tisíce zaměstnanců severoamerických podniků a 13,5 tisíce zaměstnanců ve zbývajících částech světa.
Materiálové náklady: Ve spolupráci se severoamerickými dodavateli byl zaveden plán snížení materiálových nákladů. V prvním roce budou navržené nákladové úspory rozděleny, přičemž společnost Ford získá 65% a dodavatelé 35% dosažené úspory. Budou vypracovány systémy, které přispějí k dalšímu zdokonalení produkce Fordu a zvýšení celkové kvality jeho výrobků. Tento program by měl – spolu s dalšími akcemi - do poloviny desetiletí přinést zvyšování ročního zisku před zdaněním o 3 miliardy dolarů. Zastavení výroby málo ziskových modelů: V letošním roce bude v USA zastavena výroba modelů Mercury Cougar, Mercury Villager, Lincoln Continental a Ford Escort. Opatření mimo Severní Ameriku: Plány revitalizace činností přímo souvisejících s automobily na území mimo USA zahrnují další uplatňování Evropské transformační strategie na starém kontinentu, strategie Premier Automotive Group, zásady návratu k profitu v Jižní Americe a upravené strategie Ford Financial. Odprodej: Společnost Ford pokračuje v prodeji vedlejších aktivit. Realizace těchto opatření by do konce roku 2002 měla přinést přibližně 1 miliardu dolarů. Výnosy akcií: Roční výnosy na akcii budou sníženy ze 60 na 40 centů.
Očekává se, že tato i dříve přijatá opatření povedou ke vzrůstu ročního provozního zisku na 7 miliard dolarů, což do poloviny desetiletí představuje zvýšení o 9 miliard dolarů. V rámci restrukturalizace společnost zatíží zisk čtvrtého čtvrtletí ve výši 4,1 miliardy dolarů částkou, která pokryje znehodnocení akcií, náklady na zaměstnance a jiné položky.

Dnešní oznámení je pokračováním řady kroků, které společnost podnikla během několika minulých měsíců a podnikne i v budoucnosti se záměrem restrukturalizovat svou činnost.

„Přestože jsou dnes navržená opatření obtížná, představují nutné kroky k opětovnému zajištění silné finanční a konkurenceschopné pozice,“ prohlásil výkonný ředitel FMC a prezident Ford Automotive Operations Nick Scheele. „Pomohou nám vyřešit problémy a současně umožní, abychom se nadále koncentrovali na výrobu a prodej skvělých produktů.. Charakteristickými znaky našich osobních a nákladních automobilů nadále bude kvalita a hodnota.“

OPATŘENÍ VE VÝROBNÍCH ZÁVODECH

V následujících několika letech budou ve výrobních závodech uplatněna následující opatření: 1) Uzavření pěti závodů: montážního závodu v Edisonu, továrny na výrobu nákladních automobilů v Ontariu, montážního závodu v St. Louis, slévárny hliníku v Clevelandu a kovárny Vulcan. 2) Pro dva výrobní závody nebyly určeny nové výrobky – jde o závod v Ohiu a Cuautitlanu. 3) Pokračování v činnosti vedoucí k prodeji kovářského provozu ve Woodhavenu. 4) Výrazné snížení objemu pracovních sil a omezení počtu směn v jedenácti závodech. 5) Snížení rychlosti výrobní linky a změny provozních struktur v devíti továrnách.

"Abychom zůstali konkurenceschopní a ziskoví, musíme učinit některá tvrdá rozhodnutí s cílem uvést výrobní kapacity do souladu s očekávaným odbytem,“ vysvětlil Scheele. "Společnost se současně bude i nadále věnovat výrobní činnosti ve Spojených státech a během následujících pěti let hodlá investovat 20 miliard dolarů do nových výrobních programů. Tímto způsobem zdokonalí svoji flexibilitu a zlepší schopnost urychleně reagovat na změny tržní poptávky.“

FINANČNÍ CÍLE

Společnost dnes také oznámila následující finanční cíle na rok 2002:

Priority restrukturalizace

 • Oznámení a realizace plánů, cíl: Zpráva o průběhu činnosti
 • Kvalita (Spojené státy), cíl: Důsledné sledování kvality
 • Využití kapacity (Severní Amerika), cíl: Zlepšit o 10%
 • Nevýrobní náklady, cíl: Snížit o 2 miliardy
 • Odprodej "neautomobilních" aktivit, cíl: Zisk ve výši 1 miliardy dolarů
Finanční výsledky

 • Zisk před zdaněním, cíl: Kladný výsledek
 • Kapitálové výdaje, cíl: 7 miliard dolarů
 • Evropa, cíl: Zlepšit výsledky
 • Jižní Amerika, cíl: Zlepšit výsledky
„Jsme si jisti, že díky úsilí našich obětavých zaměstnanců dokážeme tyto cíle splnit,“ oznámil William Clay Ford. „Víme, že nás čekají neodkladné náročné úkoly. Obrat k úspěšnému podnikání bude obtížný a v některých případech bolestivý. My však tento obrat zvládneme.“
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

bazar

Ford Transit 2,2
Rok výroby: 2011
Stav: 46 069 km
Cena: 280 000 Kč
Ford Focus 1,6
Rok výroby: 2012
Stav: 114 106 km
Cena: 170 000 Kč
Ford Kuga 2
Rok výroby: 2009
Stav: 163 746 km
Cena: 256 000 Kč
Ford Focus 1,6
Rok výroby: 2006
Stav: 191 512 km
Cena: 69 000 Kč
Ford Galaxy 1,9
Rok výroby: 2003
Stav: 264 758 km
Cena: 76 000 Kč
Ford Focus 1,6
Rok výroby: 2008
Stav: 158 232 km
Cena: 109 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků