Ford koupil Land Rover

Společnosti Ford Motor Company a BMW Group dospěly k definitivní dohodě o tom, že Ford od BMW koupí tradičního britského výrobce terénních vozů Land Rover.
Ford koupil Land Rover
Společnosti Ford Motor Company a BMW Group dospěly k definitivní dohodě o tom, že Ford od BMW koupí tradičního britského výrobce terénních vozů Land Rover. Prezident Fordu Jac Nasser a předseda správní rady BMW Joachim Milberg dosáhli závěrečné smlouvy po více než dvou měsících - 16. března totiž bylo podepsána předběžná dohoda. Transakce podléhá ještě souhlasu regulačních orgánů a její dokončení se očekává 30. června.

”Land Rover je zcela jistě jednou z nejvýznamnějších světových značek. Těšíme se, že skvělé produkty Land Roveru začleníme do rodiny Fordu,” uvedl Jac Nasser.
”Tato dohoda, která následuje po prodeji Roveru, je druhým rozhodujícím krokem v zavádění nové strategické orientace BMW Group,” řekl Joachim Milberg. ”Zajišťuje kontinuitu Land Roveru, značky velmi bohaté svou tradicí, pod vedením společnosti Ford Motor Company.”

Podle dohody zaplatí Ford za Land Rover 3 miliardy EUR (2,7 mld USD) a získá tím kompletní řadu terénních vozů s pohonem 4x4: Range Rover, Discovery, Freelander a Defender. Již v předběžné dohodě bylo uvedeno, že dvě třetiny této částky budou zaplaceny okamžitě a zbývající jedna třetina bude vyrovnána v roce 2005.

Ford Motor Company získává veškerá práva na značku Land Rover, výrobní závod Land Roveru v Solihull (Birmingham), výzkumné a vývojové středisko i British Motor Industry Heritage Centre ve městě Gaydon, dealerskou síť Land Roveru i zhruba 13.000 zaměstnanců Land Roveru.

Společnost BMW Group souhlasila s tím, že dokončí vývoj nástupce Range Roveru v zastoupení Ford Motor Company a bude nadále dodávat některé součástky.

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 18 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků